Szentmártoni Kálmán: János Zsigmond erdélyi fejedelem élet- és jellemrajza

Szentmártoni Kálmán
(Székelykeresztúr) , , Könyvkötői félvászon kötés , 357 oldal
Méret: 24 cm x 16 cm
2023-09-24 20:33

Cristur-Székelykeresztúr, 1934, I. G. Duca (Globus Könyvnyomda, Odorheiu), 357 p. + [2] p., ill.

Első kiadás. János Zsigmond erdélyi fejedelem élet- és jellemrajza. Írta: Pozsonyi Szentmártoni Kálmán főgimn. igazgató.
János Zsigmond fekete-fehér portréjával illusztrált, valamint szerzői előszóval és tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. A címfedél belső oldalán, az előzéklapon és a címlap hátoldalán beragasztott címke, a címlapon tulajdonosi bélyegzés, valamint a kiadói címfedélen és a címlap hátoldalán jelzet látható. Nyomtatta a Globus Könyvnyomda, Székelyudvarhelyen.
Könyvkötői félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, mintás címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, színes, feliratos, díszes előzéklapokkal, a kiadói címfedél és hátlap megtartásával, több oldalon színes és fekete-fehér ceruzás jelölésekkel, aláhúzásokkal és megjegyzésekkel, valamint a hátlap felőli előzéklapon feljegyzésekkel, mintázott lapélekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Pozsonyi Szentmártoni Kálmán (Nyárádszentmárton, 1879. február 8. – Kolozsvár, 1968. június 11.) erdélyi magyar népmesegyűjtő, történész, tanár. 1907-től egészen nyugdíjba vonulásáig a székelykeresztúri unitárius gimnázium tanára, 1940 és 1943 között pedig az intézmény igazgatója volt. Számos helytörténeti és pedagógiai cikket írt, valamint szerkesztette a Keresztény Magvető c. lapot. Gyűjtött és kiadott népmeséket; lejegyezte és kiadta anyósa, Kiss Néria, Kiss Mihály árkonyi unitárius esperes, Kriza János népköltészeti gyűjtőtársa leányának népmeséit, amelyek még Kriza híres mesemondóitól származtak.

E munka az "Unitárius Irodalmi Társaság" által hirdetett pályázat eredménye. Amióta Jakab Elek megírta kiváló tanulmányát János Zsigmondról, azóta a hazai - és külföldi levéltárakból rengeteg... Tovább

E munka az "Unitárius Irodalmi Társaság" által hirdetett pályázat eredménye. Amióta Jakab Elek megírta kiváló tanulmányát János Zsigmondról, azóta a hazai - és külföldi levéltárakból rengeteg történelmi anyag került napvilágra, amelyek nagyban hozzájárulnak János Zsigmond nemes történelmi alakjának tisztázásához. Dr. Ferenczy Géza unitárius irodalmi társasági elnöké az érdem, hogy János Zsigmond élete megírásának nélkülözhetetlen szükségét meglátta s egyben ezen ideális cél megvalósításának Maecenása is lett. Nem akarnak e sorok a renaissance-korabeli íróknak a Maecenásokhoz intézett szokásos hízelgő szavai lenni, hanem a XX. század történelmi igazságot kereső szellemének kötelező megállapítása. Vissza

Előszó 5
János Zsigmond korának jellemzése 7
János Zsigmond Izabella gyámsága alatt 12
János Zsigmond tényleges uralkodása 103
Állami-, anyagi- és társadalmi élet János Zs. korában 248
János Zsigmond korának vallásügyi viszonyai 283
Szellemi élet János Zsigmond korában 337
János Zsigmond jellemzése 343 Vissza
369

Kikiáltási ár:
12.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
20.000 Ft Licitek száma: 0