Jákó Margit, kézdiszentléleki: Mult, jelen, jövő (Tiltólistás kötet)

Kézdiszentléleki Jákó Margit
"Mult, jelen, jövő" kiadása (Budapest) ,
Könyvkötői félvászon kötés , 332 oldal
Méret: 23 cm x 16 cm
2023-09-24 20:10

Budapest, 1925, "Múlt, jelen, jövő" (Stádium Sajtóvállalat Részvénytársaság, Bp.), 332 p. + [12] t., ill.

Múlt, jelen, jövő. Írta: kézdiszentléleki Jákó Margit.
Harmadik kiadás. Horthy Miklós kormányzó fekete-fehér portréjával, 11 további fekete-fehér feliratozott képtáblával és öt fekete-fehér, szövegközti képpel illusztrált, valamint ajánlással, emléksorokkal és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. Nyomtatta a Stádium Sajtóvállalat Részvénytársaság, Budapesten. A címfedélen nyomtatott felirattal és tollal írt jelzettel ellátott címke, a címlap hátoldalán tulajdonosi bélyegzés és jelzet látható.
Könyvkötői félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, mintás címfedéllel és hátlappal. aranyozott feliratozású könyvgerinccel, színes előzéklapokkal, hiánytalan állapotban.
"...A «Múlt, jelen jövő» című könyvében, amelyet képek is díszítenek a rendkívül olvasott és intelligens író minden készségét s a magas kultúrájú nőnek szubtilitását találjuk. Feltárja előttünk egész borongós lelkivilágát, honleányi méla busongását, helyenkint azonban a kitörő öröm is megcsendül művében mindannyiszor, midőn valami olyanról ír, ami szeretett magyar hazájának előnyös..." - (Magyar Katonai Közlöny, 1924./12. évfolyam/113. p.).

Részlet a könyvből: GRÓF AMBRÓZY LAJOS rendkívüli követ és meghatalmazott miniszter: A külpolitika terén sikert nem érhet el az a kormány, amelyet egyöntetű közvélemény nem támogat Külpolitikai... Tovább

Részlet a könyvből: GRÓF AMBRÓZY LAJOS rendkívüli követ és meghatalmazott miniszter: A külpolitika terén sikert nem érhet el az a kormány, amelyet egyöntetű közvélemény nem támogat Külpolitikai céljaink elérése szempontjából tehát az összetartás és az erők központosítása éppoly fontos, mint a belső rend fenntartása és a nemzeti hadsereg harcképességének biztosítása. DR BENÁRD ÁGOST ny. miniszter, nemzetgyűlési képviselő: Mikor a trianoni békét aláírtam. És írtam, aláirtam a nevemet gyorsan, nemtörődömséggel. Le se ültem a székre, mely a kis asztal előtt állott, melyen hatalmas kötet, a trianoni békeszerződés feküdt. Hogy idehaza vonatra ültem, mindenre kész, vad elkeseredés és elszánás uralták borús lelkemet: múljék el tőlem a keserű pohár, de ha meg kell lennie, ám legyen, én kész vagyok hazámért, nemzetemért minden áldozatra, nemcsak a verejtékező, munkás életre, nemcsak a hősi halálra, de a béketűréssel, a szenvedésékkel és megaláztatásokkal teli életre és a dicstelen halálra is. Amíg vonatom haladt, s én egyre távolodtam a honi földtől, lassan-lassan elmosódtak a képek, a benyomások, mit az újságok cikkei, egyes szónoklatok és beszélgetések, a plakátok: „átkozott a kéz..." bennem keltettek. Oszladozott az érzések és gondolatok köde, világosabban láttam: hazánkat nem a békeszerződés, de belső árulás és külső ellenség rabolta el. Csák az erőszaknak engedve írjuk alá a békét, melyet talpraállásunkkal, a világpolitikai helyzetnek feltétlenül bekövetkezendő megváltoztatásával úgyis csak gyászos-gyalázatos, súlytalan, értelmetlen emlékké változtat a történelem, melynek kerekét nem írások, végeredményben nem is a szövetségek és a háború, nem a politikai konjunktura, de az öntudatos, erős nemzetek keze kormányoz. Ha nem hiábavaló minden jelen nagy nyomorúságunk és megaláztatásunk, a vesztett háború és a kettős forradalom minden rettenetesen véres tanulsága, ha hitben és hazaszeretetben megerősödve, fajiságában öntudatára ébredt nemzetem, úgy nem sírunk fölé hengerített szikla a békekötés, amely végre is széttépi azt a balhitet, hogy mi az egész világ ellensége vagyunk, hanem mennél igaztalanabb, mennél kegyetlenebb és megalázóbb, annál inkább feltámadásunk határköve lesz. Vissza

Azért foglalkoztam olyan nagy szeretettel a Hunyadi-korszakkal, mert anyai ágon egyenes leszármazottja vagyok Hunyadi János kormányzónak. Nagyatyja Serbán hunyadmegyei kenéz, vezér volt. Atyja... Tovább

Azért foglalkoztam olyan nagy szeretettel a Hunyadi-korszakkal, mert anyai ágon egyenes leszármazottja vagyok Hunyadi János kormányzónak. Nagyatyja Serbán hunyadmegyei kenéz, vezér volt. Atyja Serbán Vojk már udvari vitéz volt Zsigmond király szolgálatában, aki vitézségéért 1409 október 18-án Hunyad várát kapta királyi adományul és nemesi birtokul, s ezáltal a magyar nemesek sorába emelkedett.
Fia Serbán János, szintén Zsigmond udvarában vitézkedett és többször kitüntette magát; ő már Hunyad vára után Hunyadi-Serbán Jánosnak, később Hunyadi Jánosnak nevezte magát. A határ védelmében kifejtett buzgalmáért és hősiességéért a király szörényi bánná nevezte ki, ami által Magyarország főrendeinek sorába emelkedett. Később Beszterce
örökös grófja lett, majd a hadsereg fővezére, végül 1446-ban az országgyűlés Magyarország kormányzójává választotta. 1456 augusztus 11-én bekövetkezett haláláig, tehát tíz évig ő kormányozta az országot.
Édesanyám leányneve Hunyadi-Serbán Lívia. K. J. M Vissza

Emléksorok 5
Prológus 21
Mult, Jelen, Jövő 23
MULT 25
A mai idők: - Hunyadi korának tükrében 27
A magárahagyott Magyarország 28
A magárahagyott Hunyadi 33
Intrikák Hunyadi ellen 37
Hunyady János - Horthy Miklós 44
JELEN 51
A magyar forradalom a francia és az orosz forradalom tükrében 53
1918 október 31-én kezdődött a bolsevizmus 55
Mi könnyítette meg a hazaárulók aknamunkáját? 58
A királyság utolsó napjai 67
Megindul a lavina 76
A badeni hadseregfőparancsnokság hibái a fegyverszüneti tárgyalásokkal kapcsolatban 80
A „forradalom éjszakája" 86
Hogyan árulta el Károlyi Belgrádban Magyarországot? 100
A köztársaság kikiáltása és Magyarország megszállása 105
A kommün „előjátéka" 115
A vörös rémuralom 141
József Ferenc főherceg fogsága 135
Mártírkoszorú 180
A szegedi ellenkormány alakulása és a nemzeti hadsereg keletkezése 202
A proletárdiktatúra bukása és a román megszállás. József főherceg kormányzósága és búcsúja 231
A királypárt alakulása 249
A nemzeti hadsereg bevonulása 252
Fővezérségtől a kormányzóságig 250
Horthy Miklós Magyarország kormányzója 271
A trianoni béke 283
A Horthy-zászló 289
A vitézi rend keletkezése 296
Nyugat-Magyarország elszakítása és Dél-Baranya felszabadulása 301
Horthy Miklós kormányzó életmódja, vidéki szemleútjai és szózatai 304
IV. Károly király tragédiája 315
JÖVŐ 328 Vissza
174

Kikiáltási ár:
9.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
9.500 Ft Licitek száma: 0