Kozma Gyula: Rendszeres földrajzi atlasz (38 fő- és 19 melléktérképpel illusztrált.)

Középiskolák, tanitóképezdék, polgári fiu- és leány-iskolák használatára kiváló tekintettel a természeti viszonyokra

Kozma Gyula
Dobrowsky és Franke (Budapest) ,
Könyvkötői egészvászon kötés , 40 oldal
Méret: 29 cm x 24 cm
2023-09-24 20:24

Budapest, 1890, Dobrowsky és Franke, 40 t.: ill. + 6 mell.

Rendszeres Földrajzi Atlasz. Középiskolák, tanítóképezdék, polgári fiú- és leány-iskolák használatára kiváló tekintettel a természeti viszonyokra. Szerkesztette: Kozma Gyula.
Harmincnyolc fő- és tizenkilenc melléktérképpel illusztrált, valamint szerkesztői előszóval és tartalomjegyzékkel (címlap) kiegészített atlasz. Az előzéklapon ceruzával írt tulajdonosi bejegyzés látható.
Könyvkötői egészvászon kötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, feliratozatlan, egy helyen sérült könyvgerinccel, néhány foltos táblával, néhány táblán ceruzával és tollal készített jelöléssel, két táblán tollal írt bejegyzéssel, színezett lapélekkel, hiánytalan állapotban.
Különálló melléklet: A "Térképvázlatok gymnasiumok, reáliskolák és polgári iskolák használatára" c. kötetből (Rajzolta: Horváth József. Sopron, 1897, Litfass utódja Röttig Gusztáv Lithographiai Intézet) származó négy térképvázlata, a mű címfedele, valamint egy további térképvázlat.
  • A Magyar korona országai. (Mérték: 1:2.400.000).
  • Az Osztrák-magyar monarchia, Schweiz. (Mérték: 1:4.000.000)
  • Európa. (Mérték: 1:25.000.000)
  • Kidolgozott térkép-vázlat. Olaszország. (Mérték: 1:6.000.000)
  • További egy térképvázlat
A szerkesztő, Kozma Gyula (1853-1910) polgári iskolai igazgató. 1871-től Gyalun egy magán elemi iskola vezetésével bízták meg, 1877-ben a budapesti II. kerületi polgári fiúiskola segédtanára, majd rendes tanára lett. Ezt követően kinevezték a II. kerületi polgári leányiskola igazgatójának, 1887-ben pedig az országos közoktatási tanács külső biráló tagjának, valamint 1891-ben rendes tagjának választották. A fővárosi tanács, az ő indítványára, elvi határozattá emelte, hogy a polgári leányiskolákban a tornázás tanítására kizárólag nők alkalmaztassanak; szintén az ő előterjesztésére alkalmaztattak a fővárosi leányiskolákban az egészségtan tanítására orvosdoktorok.

Ezen atlasz szerkesztésénél a földrajz-tanitás és a kartográfia legujabb vívmányainak kellő figyelemre méltatása mellett az volt czélom, hogy mellőzve minden feleslegest, tiszta, világos és könnyen... Tovább

Ezen atlasz szerkesztésénél a földrajz-tanitás és a kartográfia legujabb vívmányainak kellő figyelemre méltatása mellett az volt czélom, hogy mellőzve minden feleslegest, tiszta, világos és könnyen áttekinthető képet nyújtsak az egyes országok és kontinensek földrajzi viszonyairól s hogy a fizikai földrajz tényezőinek plasztikai feltüntetése által mind a tanár, mind a tanuló munkáját megkönnyítsem. Az egyes térképeken a földterületek jellegét a különböző színek hármoikus összeállítása által minél inkább kiemelni igyekezte. - A topográfiai adatok elősorolásában csak arra szorítkoztam, a mi a tanítás sikerének biztosítása czéljából elengedhetetlen. - Az egyes országok közlekedési útvonalain kivül jeleztem azokat a világforgalmi jelentőségű hajózási útvonalakat is, melyeket az iskola nem hagyhat figyelmen kívül. - A politikai térképeken az európai országok és azoknak más kontinensbeli gyarmatbirtokaik ugyanazon színekkel vannak feltüntetve. Vissza

Földrajzi előismeretek I. II.
A föld féltekéi
A tengeráramlások térképe
Európa hegy- és vízrajzi térképe
Európa politikai térképe
Európa néprajzi térképe
Magyarország hegy- és vízrajzi térképe
Osztrák-Magyar monarchia politikai térképe
Osztrák-Magyar monarchia hegy- és vízrajzi térképe
Magyarország politikai térképe
Magyarország kulturföldrajzi térképe
Az Alpok
Németország hegy- és vízrajzi térképe
Németország politikai térképe
Belgium és Hollandia. - Dánia
Skandinávi- félsziget
Brit-szigetek
Francziaország és Svájcz
Pyrenéi-félsziget
Apennini -félsziget
Balkán-félsziget
Oroszország
Ázsia hegy- és vízrajzi térképe
Ázsia politikai térképe
Palesztina
Elő-Ázsia
Afrika hegy- és vízrajzi térképe
Afrika politikai térképe
Éjszak-Amerika hegy- és vízrajzi térképe
Dél-Amerika hegy-és vízrajzi térképe
Éjszak-Amerika politikai térképe
Dél-Amerika politikai térképe
Éjszak-Amerikai Egyesült-Államok
Ausztrália hegy- és vízrajzi térképe
Ausztrália politikai térképe
Földünk néprajzi térképe
Csillagászati földr. képek Vissza
222

Kikiáltási ár:
9.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
13.300 Ft Licitek száma: 0