Egermann biedermeier rózsaszín csiszolt üveg pohár 19. század közepe
15 cm x 8 cm
2023-08-27 20:00
14,5x8 cm
Hibátlan állapotú, fújt és kézzel formázott, az Egermann Üvegmanufaktúrában készített biedermeier talpas üveg pohár a 19. század közepéről. Kétrétegű üvegből készült, a külső színtelen rétegbe lett a rózsaszín üvegréteg belefújva. A biedermeier csiszolás összes jellemzőjét igényesen magán viselő cseh művészi üveg pohár. Talp és szárrésze hámozott, lapra csiszolt felületű, nyolcosztásos tagolt talpát csillag formájú csiszolás díszíti. A rózsaszínű kehely forma simára csiszolt oldalain ovális alakú visszacsiszolások láthatóak. Elegáns darab, amely különleges megjelenésével illeszkedhet be egy hasonló korú pohárgyűjteménybe. A biedermeier korszak idején (1820-1860) a csiszolt, vésett, gazdagon megmunkált vastagfalú kristálypoharak, néha festéssel és aranyozással is díszítve nagy sikert arattak. A biedermeier enteriőrök látványos díszei voltak a tarka, változatos emlékpoharak, palackos fürdőkúra ivókészletek. Az Egermann üvegáru a mai napig a hagyományos cseh technikával készül. Minden váza egyedi termék Friedrich Egermann nagymester hagyományai szerint, fújt és kézzel formázott, kézi festéssel és visszacsiszolással. Az Egermann Vállalat kézzel díszített üvegekre specializálódott, amelyek mindegyike dekoratív és erősen művészetorientált karaktert kölcsönöz. Egermann fő hírneve az, hogy 1832-ben feltalálta a „vörös festésnek” nevezett eljárást, melynek során az egyes darabok felületén a sötét rubinvörös színezést barokk minták díszítik vágási és gravírozási eljárásokkal. Az Egermann a "vörös festési" eljárás világelső gyártója.
Az 1800-as évek elejére született Egermann Vállalat kézzel díszített üvegekre specializálódott, amelyek mindegyike dekoratív és erősen művészet-orientált karaktert kölcsönöz. Egermann 1832-ben találta fel a „vörös festésnek” nevezett eljárást, melynek során az egyes darabok felületén a sötét rubinvörös színezést barokk mintákkal díszítik vágási és gravírozási eljárásokkal. Az Egermann volt a "vörös festési" eljárást világelső allkalmazó gyártó. Az Egermann cég teljes egészében kézzel díszített üvegtermékek gyártására specializálódott.
A cég a festői Novy Bor városában található, Észak-Csehország gyönyörű részén, Csehországban. A cég neve a híres üvegtechnológus és üvegfestő, Friedrich Egermann nevéhez fűződik, aki 1777-ben született Észak-Csehországban, a németországi Meissenben tanulta a festészetet inasként. Meissen volt abban az időben a porcelán központja. Megtanulta a különböző gyártási folyamatokat és a porcelánra festést. Újra Novy Borban az üvegfestésre összpontosított, és idejét új dekorációs technikák kísérletezésére fordította.
Az Egermann üvegáru a mai napig a hagyományos cseh technikával készül. Minden váza, pohár vagy tál egyedi termék Friedrich Egermann nagymester hagyományai szerint.