Tiszay Andor: A Magyar Tanácsköztársaság röplapjai

Bibliográfia és dokumentumgyüjtemény

Tiszay Andor
Remete László
Fazakas József
Papp Simon
Pusztai Jánosné
Sárdy Károly
Dezsényi Béla
Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár-Országos Széchenyi Könyvtár (Budapest) ,
Könyvkötői egészvászon kötés , 299 oldal
Méret: 20 cm x 15 cm
2023-09-24 22:13

Budapest, 1959, Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár-Országos Széchényi Könyvtár (LAKÓTERV rota-üzem), 301 p. + [1] p. + [55] mell. (fakszimile, részben kihajtható)

A Magyar Tanácsköztársaság röplapjai. Bibliográfia és dokumentumgyüjtemény. Szerkesztette és jegyzetekkel ellátta: Tiszay Andor.
"Ez a könyv a Magyar Tanácsköztársaság kikiáltásának 40. évfordulójára ünnepére jelent meg Budapesten, az Országos Széchényi Könyvtár és a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár közös kiadásában, Tiszay Andor gondozásában."
55, részben kihajtható és részben több oldalas hasonmás dokumentummelléklettel (korabeli magyar és idegen nyelvű röplapok) ellátott, összesen 754 címfelvételt tartalmazó bibliográfiai kiadvány kötetvégi mutatókkal. Nyomtatta a LAKÓTERV rota-üzem. A borítólap Sárdy Károly munkája.
Könyvkötői egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratos címfedéllel és könyvgerinccel, feliratozatlan hátlappal, az eredeti színes, illusztrált borítólap bekötésével, tiszta belívekkel, hiánytalan, jó állapotban.
"A vaskos kötet röpiratokat, forradalmi időszakokban különösen lényeges forrásanyagokat rendszerez és tesz minden érdeklődő számára könnyen hozzáférhetővé. [...] A mű dokumentumgyűjtemény jellegét elmélyíti a legfontosabb és legjellemzőbb röpiratok reprodukálása. A gondosan előállított, történelmet idéző, az eredetihez szinte megtévesztésig hasonló fakszimilék (több mint ötven darabot tartalmaz a kötet) külön elismerést érdemelnek és a gyűjteményt még kisebb kiállítások megrendezésénél is felhasználhatóvá teszik. [...] A röpiratokat olvasva kibontakoznak előttünk a szocialista forradalom időszakának eseményei. Különösen szemléltető képet kapunk a tömegek forradalmasodásáról, a Kommunisták Magyarországi Pártjának 1919. március 21-ét előkészítő tevékenységéről, a Tanácsköztársaság sokrétű alkotó munkájáról, a magyar Vörös Hadsereg honvédő harcairól." (Magyar Könyvszemle, 1960/1. sz., 76.)

Bibliográfiánkban a Tanácsköztársaság idején megjelent röplapokat és aprónyomtatványokat dolgoztuk fel a Párttörténeti Intézet, az Országos Széchényi Könyvtár, az Országgyülési Könyvtár és a... Tovább

Bibliográfiánkban a Tanácsköztársaság idején megjelent röplapokat és aprónyomtatványokat dolgoztuk fel a Párttörténeti Intézet, az Országos Széchényi Könyvtár, az Országgyülési Könyvtár és a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár anyaga alapján. Vidéki könyvtárakban nem volt lehetőségünk a kutatásra. Röplapnak tekintettünk minden 1-4 paginás nyomtatványt és a 6 laposakat abban az esetben, ha hajtogatták /leporello/ és nem füzték azokat. Vigyáztunk arra, hogy kisalaku plakátok, illetve olyan nyomtatványok, amelyeket osztogatással is terjesztettek ne kerüljenek bele a bibliográfiánkba. Vissza

dr. Jóború Magda és Révész Ferenc bevezetője5
Részlet Kún Béla interjujából6
Előszó és módszertani utmutató (T. A.)7
Röviditések11
Előzmények13
Lenin mondása14
(megjegyzések)15
Bibliográfia időrendi sorrendben17
1918 november17
1918 december19
1919 január23
1919 február30
1919 március37
A Magyar Tanácsköztársaság47
Részlet Gábor Andor: Évforduló c. költeményéből48
(megjegyzések)49
Betürendes bibliografia51
Függelék260
Összegzés261
Mutatók263
Mutatók sorrendje264
Szakmutató265
Névmutató273
Helymutató277
Hatóságok, testületek, intézmények mutatója280
Idegennyelvű kiadványok nyelvek szerinti csoportosítása293
Dokumentum mellékletek mutatója és sorrendje295
Tartalommutató300
389

Kikiáltási ár:
4.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
46.200 Ft Licitek száma: 0