Mécs László: Az ember és az árnyéka (dedikált példány)
Versek
Mécs László
Kazinczy Kiadóvállalat(Kosice-Kassa)
Könyvkötői egészvászon kötés
, 152 oldal
23 cm x 16 cm
2023-09-24 20:20
Košice-Kassa, 1930, Kazinczy Kiadóvállalat ("Athenaeum" Kassai Könyvnyomda és Lapkiadó R.-T., Kassa), 149 p. + [3] p.
Szerző által dedikált példány. Az ember és árnyéka. Versek. Írta: Mécs László.
A címlap hátoldalán a szerző, Mécs László tollal beírt, névre szóló, versrészlettel kiegészített dedikációja olvasható:
"Valaki engem végtelen szeret,
nagyobb a Földnél és nagyobb az égnél,
hagyom magam szeretni mint a gyermek
s csak ennyi az egész!
Mécs László
Cs. A.-nak, aki által szintén hagytam magam szeretni (vesztemre!)
őszinte baráti viszontszeretettel
Pannonhalma 1972 karácsony"
Második kiadás. Kötetvégi tartalomjegyzékkel. Nyomtatta az "Athenaeum" Kassai Könyvnyomda és Lapkiadó R.-T., Kassán.
Könyvkötői egészvászon kötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos könyvgerinccel, a kötetbe kötve az eredeti, színes, feliratos papír borítófedél megtartásával, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője Mécs László (Hernádszentistván, 1895. január 17. – Pannonhalma, 1978. november 9.) költő, premontrei szerzetes, 1941-42-ben a Vigilia folyóirat főszerkesztője, a két világháború közötti időszak ismert papköltője. Újhumanista, keresztény életigenlést hirdető költészete széles körben népszerű szerzővé tette. 1945 után visszavonultan élt barátainál, rokonainál, Csornán és Pannonhalmán. "Egy különös, majdnem paradoxonnak látszó gondolat támad az emberben 'Az ember és árnyéka' olvasása közben: íme egy költő, aki Szent Péter hajóján áll, isteni eredetű eszmék harcosa s amellett minden ízében modern." (Élet, 1930/23. sz., 471.)
Az én házam
A ház, amelyben én lakom, fácán-lábon foroghatott,
varázs-kastély volt valaha. Most guggol mint fagyott halott.
Az én házam
De furcsa! Minden oldalán más-más világ van, más szobák,
más évszak és más hangulat csinál unalmat vagy csodát.
Az egyik oldalán a Nap, mint égi mágnesvas, tüzes,
kihúzza a Föld titkait: hajat növeszt a lágy tüzes,
a szépség ibolyányira, a jóság egy vetésnyire
nő, nő a földből s Április szikrát szór ágak végire.
Van úgy, hogy épen itt lakom s ha kinézek az ablakon
egy ifjú futkos meztelen (az én orcám és alakom),
a lába forrásként feszül, a szeme kéken ámuló,
s aranyló gyermek-trombitán kacag az élet-induló.
Leütési ár:
16.000 Ft