Karácsony Benő: Utazás a szürke folyón I-II. (Számozott, bibliofil kiadás.)
Karácsony Benő
Erdélyi Szépmíves Céh(Kolozsvár)
Kiadói félpergamen kötés
, 498 oldal
Erdélyi Szépmíves Céh
21-24
20 cm x 15 cm
2023-09-24 20:10
Kolozsvár, 1940, Erdélyi Szépmíves Céh (Minerva Irodalmi és Nyomdai Műintézet Rt., Kolozsvár), 235 p. + [1] p. + IV. p., 255 p. + [1] p. + IV. p.
Első, számozott, bibliofil kiadás. Névre szóló példányok. Utazás a szürke folyón I-II. (két kötetben). Regény. Írta: Karácsony Benő. "Ez a könyv az Erdélyi Szépmíves Céh százharmincharmadik-százharmincnegyedik kiadványa, XI. sorozatának 21-22. és 23-24. számú könyve. E könyv első kiadása kizárólag az Erdélyi Szépmíves Céh tagjai számára készült. Az I. kötet a 109., a II. kötet a 38. számú példány. Ez a könyv az Erdélyi Szépmíves Céh tagja: Dr. Pogány László számára készült." A címfedél hátlapjára ragasztott, több színű, stilizált alakos, Erdély címerét tartalmazó E.Sz.C. vignette látható (Dr. Pogány László nevére kiállítva). Az Erdélyi Szépmíves Céh pártoló tagjainak névsorával ellátott kötetek. A könyveket a Minerva Irodalmi és Nyomdai Műintézet Rt. nyomtatta Kolozsváron. Kiadói félpergamen kötés lévő kötetek, feliratozatlan, márványmintás címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, foltos előzéklappal (I. kötet), hiánytalan állapotban. "...Rengeteg tapasztalat van felhalmozva Karácsony Benő új regényében. De ezek a tapasztalatok az író fanyar, nagy lelki mélységeket tükröző életlátásával vannak átszőve, egy meleg szív és egy józan agy tisztasága pólyázza körül azokat, a megbocsájtásnak és megértésnek lemondó hangulata lengi körül őket, mint kopár, vigasztalan szirteket az ég kék derűje..." - írta a műről Salamon László (Uj Kelet, 1940. augusztus 09./23. évfolyam/179. szám). A kötetek szerzője, Karácsony Benő (Gyulafehérvár, 1888. szeptember 7. – Auschwitz, 1944 nyara), erdélyi magyar író, ügyvéd. Kezdetben ügyvédi irodákban dolgozott, majd az 1930-as évek elején letelepedett Kolozsváron és önálló ügyvédi irodát nyitott. Írásaiban bemutatta az erdélyi kisvárosok különc figuráinak eltorzult életét.
A teremben aludtak már a betegek, csak Sebestyén gyógyszerész figyelte még nyitott szemmel a kivülről beszűrödő tompa hangokat. A kongó folyosó alaktalan morajából két furcsa szó ütötte meg a fülét; mintha valaki azt mondta volna: »telzü odaik«. Várt még egy darabig, fülelt, aztán szabadon mozgó jobbkezével lenyomta füle mellett a párnát és oldalra fordította a fejét, mert többizben volt már az az érzése, hogy jobb fülével jobban hall. Hallgatózott.
A folyósóról most az ápolónő nemezpapucsának puha csosszanását hallotta. Az egyik beteg morgott álmában, egy másik keservesen vinnyogott, mint egy macska, mely lelépett farkát fájlalja. Az utca felől gépkocsik kurta tülkölése hallatszott. A nyitott felsőablakon Páris rügyező fáinak zöld és halk szaga lopózott be a terembe.
Leütési ár:
25.000 Ft