Katonai kiadvány. E-16.
Utasítás a vegyi harcianyagok okozta mérgezések, sérülések felismerésére és gyógykezelésére.
A M. Kir. Honvédelmi Minisztérium kiadványa. A M. Kir. Honvédelmi Minisztérium 64.442/eln.12. 1943. sz. rendeletével. Előszóval és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet.
Kiadói tűzött papírkötésben lévő példány feliratos címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, feliratozatlan, foltos hátlappal, hiánytalan állapotban.
Részlet a könyvből: "...A harcgázok olyan vegyi anyagok, amelyek az élő szervezetekben kóros elváltozásokat hoznak létre. Ahhoz, hogy valamely vegyi anyagot, mint harcgázt lehessen alkalmazni, nem elég, hogy az megtámadja, esetleg megölje a szervezetet, hanem emellett olyan physikai és chemiai tulajdonságokkal kell rendelkeznie, hogy harctéri körülmények között is eredményesen alkalmazható legyen. Ezeknek a követelményeknek aránylag kevés vegyület felel meg..."
Előszó 5
A) Harcgázok okozta ártalmak tünetei és gyógykezelése 7-49
Általános rész 7
I. Ingerlő harcgázok 8-12
Mi jellemző az ingerlő harcgázokra? Arsen mentes vegyületek (könnyeztetők) hatása 8-9
Arsentartalmú vegyületek (tüsszentetők) hatása. Gyógykezelés 9-12
II. Fojtó harcgázok 12.28
Általánosan jellemző tulajdonságok 12
1. A chlor hatása 12-13
2. A phosgen és diphosgen hatása 13-18
3. A chlorpikrin hatása 18
4. A fojtó harcgázok okozta mérgezések korai felismerése 19-21
5. A fojtó harcgázok által mérgezetek gyógykezelése 21-26
6. A fojtó harcgázok által mérgezettek gyógykezelése 26-27
7. Munkarend a fojtó harcgázok által mérgezettek kórházi felvétele alkalmával 27-28
III. Hólyaghúzó harcgázok 28-45
Általánosan jellemző tulajdonságok 28
1. A mustárgáz hatása 28-33
2. A Lewisit hatása 33-34
3. Hólyaghúzó harcgázok okozta resorptiv hatások 35-36
4. Hólyaghúzó harcgázok okozta mérgezések korai felismerése 36-37
5. Hólyaghúzó harcgázok okozta sérülések és mérgezések gyógykezelése 37-41
6. Hólyaghúzó harcgázok által mérgezettek gyógyulása 41-43
7. Bőrsérülés megelőzése harcgáz szennyeződés esetén 42-44
8. Munkarend a hólyaghúzó harcgázokkal szennyezettek kórházi felvétele előtt 44-45
IV. Mérgező harcgázok 45-49
1. A cyanhydrogen hatása 46-47
2. Az arsenhydrogen hatása 48-49
V. Sebészeti beavatkozások harcgázok által mérgezetteken 49-50
IV. Harcgázok által szennyezett élelmiszerek mérgező hatása 50-51
B) Robbanási gázok 52-53
1. Szénmonocyd 52-54
2. Nitrosus gázok 54-55
C) Égési sérülések. (A phosphor hatása) 56-58
D) Ködanyagok hatása 59-60
E) Gépkocsi-üzemanyagok okozta mérgezések 61
Harcgázok felismerése a kezdeti tünetek alapján 63-65
Elsősegélynyujtás és gyógykezelés vegyi harcanyagok okozta mérgezések és sérülések esetén 67-77