Utasítás a vegyi harcanyagok okozta mérgezések, sérülések felismerésére és gyógykezelésére

Stádium Sajtóvállalat Részvénytársaság (Budapest) ,
Kiadói tűzött papírkötés , 77 oldal
Méret: 17 cm x 12 cm
2023-09-24 20:30

Budapest, 1943, Stádium Sajtóvállalat Részvénytársaság, 77 p.

Katonai kiadvány. E-16.
Utasítás a vegyi harcianyagok okozta mérgezések, sérülések felismerésére és gyógykezelésére.
A M. Kir. Honvédelmi Minisztérium kiadványa. A M. Kir. Honvédelmi Minisztérium 64.442/eln.12. 1943. sz. rendeletével. Előszóval és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet.
Kiadói tűzött papírkötésben lévő példány feliratos címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, feliratozatlan, foltos hátlappal, hiánytalan állapotban.
Részlet a könyvből: "...A harcgázok olyan vegyi anyagok, amelyek az élő szervezetekben kóros elváltozásokat hoznak létre. Ahhoz, hogy valamely vegyi anyagot, mint harcgázt lehessen alkalmazni, nem elég, hogy az megtámadja, esetleg megölje a szervezetet, hanem emellett olyan physikai és chemiai tulajdonságokkal kell rendelkeznie, hogy harctéri körülmények között is eredményesen alkalmazható legyen. Ezeknek a követelményeknek aránylag kevés vegyület felel meg..."

Ez az utasítás a vegyi harcanyagok közül elsősorban a harcgázok okozta ártalmak tüneteivel és gyógykezelésével foglalkozik olyan terjedelemben, hogy annak ismerete alapján az ilyen betegeket a nem... Tovább

Ez az utasítás a vegyi harcanyagok közül elsősorban a harcgázok okozta ártalmak tüneteivel és gyógykezelésével foglalkozik olyan terjedelemben, hogy annak ismerete alapján az ilyen betegeket a nem szakorvosok is helyesen tudják gyógyítani. Az utasítás a harcgázokon kívül röviden ismerteti még a robbanási gázok, a ködanyagok, a gépkocsi-üzemanyagok okozta mérgezéseket és a phosphor okozta égési sérüléseket. A vegyi harcanyagok okozta mérgezéseknek és sérüléseknek specifikus gyógyszerük nincsen. Az utasítás a gyógykezelésre vonatkozólag éppen ezért csak irányelveket tartalmaz és az orvosi tevékenységet nyugodt viszonyok között nem akarja korlátozni. Az utasítástól azonban a segélyhelyen és a tábori eü. intézetekben egyrészt az eü. anyagnak az utasítás szellemében történt rendszeresítése, másrészt az orvosoknak és az ápolószemélyzetnek sokirányú elfoglaltsága miatt eltérni nem szabad. Az orvosok egységes kiképzése érdekében az idevonatkozó tanfolyamok alkalmával mindig elsősorban az utasításban foglaltakat kell ismertetni. Vissza

Előszó 5
A) Harcgázok okozta ártalmak tünetei és gyógykezelése 7-49
Általános rész 7
I. Ingerlő harcgázok 8-12
Mi jellemző az ingerlő harcgázokra? Arsen mentes vegyületek (könnyeztetők) hatása 8-9
Arsentartalmú vegyületek (tüsszentetők) hatása. Gyógykezelés 9-12
II. Fojtó harcgázok 12.28
Általánosan jellemző tulajdonságok 12
1. A chlor hatása 12-13
2. A phosgen és diphosgen hatása 13-18
3. A chlorpikrin hatása 18
4. A fojtó harcgázok okozta mérgezések korai felismerése 19-21
5. A fojtó harcgázok által mérgezetek gyógykezelése 21-26
6. A fojtó harcgázok által mérgezettek gyógykezelése 26-27
7. Munkarend a fojtó harcgázok által mérgezettek kórházi felvétele alkalmával 27-28
III. Hólyaghúzó harcgázok 28-45
Általánosan jellemző tulajdonságok 28
1. A mustárgáz hatása 28-33
2. A Lewisit hatása 33-34
3. Hólyaghúzó harcgázok okozta resorptiv hatások 35-36
4. Hólyaghúzó harcgázok okozta mérgezések korai felismerése 36-37
5. Hólyaghúzó harcgázok okozta sérülések és mérgezések gyógykezelése 37-41
6. Hólyaghúzó harcgázok által mérgezettek gyógyulása 41-43
7. Bőrsérülés megelőzése harcgáz szennyeződés esetén 42-44
8. Munkarend a hólyaghúzó harcgázokkal szennyezettek kórházi felvétele előtt 44-45
IV. Mérgező harcgázok 45-49
1. A cyanhydrogen hatása 46-47
2. Az arsenhydrogen hatása 48-49
V. Sebészeti beavatkozások harcgázok által mérgezetteken 49-50
IV. Harcgázok által szennyezett élelmiszerek mérgező hatása 50-51
B) Robbanási gázok 52-53
1. Szénmonocyd 52-54
2. Nitrosus gázok 54-55
C) Égési sérülések. (A phosphor hatása) 56-58
D) Ködanyagok hatása 59-60
E) Gépkocsi-üzemanyagok okozta mérgezések 61
Harcgázok felismerése a kezdeti tünetek alapján 63-65
Elsősegélynyujtás és gyógykezelés vegyi harcanyagok okozta mérgezések és sérülések esetén 67-77 Vissza
398

Kikiáltási ár:
8.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
8.800 Ft Licitek száma: 0