Heltai Jenő: A néma levente (aláírt példány) (A kötetet illusztrálta: Fáy Dezső)
Vigjáték három felvonásban
Heltai Jenő
Fáy Dezső
Athenaeum Kiadás(Budapest)
Kiadói fűzött kemény papírkötés
, 166 oldal
23 cm x 16 cm
2023-10-22 20:00
Budapest, [1936], Athenaeum Irodalmi és Nyomdai Rt. kiadása és nyomása, 166 p. + [1] p., ill.
Szerző által aláírt példány. Első kiadás. A néma levente. Vígjáték három felvonásban. Írta: Heltai Jenő.
A címlapon, a szerzőt ábrázoló, beragasztott, kis méretű kép mellett Heltai Jenő tollal beírt, jól olvasható aláírása látható. "Ez a mű készült az Athenaeum Irodalmi és Nyomdai Részv. Társ. nyomdájában, Bécsi Mediaeval antiqua betűkkel, a Diósgyőri Papírgyár Részv. Társ. külön e célra gyártott papirosán, Fáy Dezső festőművész faducairól készült fametszetekkel."
Az előlapon monogramos ex libris-bélyegzéssel.
Kiadói fűzött kemény papírkötésben lévő példány feliratos, illusztrált címfedéllel, könyvkötő által pótolt, új vászon könyvgerincre kasírozott eredeti, feliratos gerincrésszel, hátlapon az Athenaeum emblémájával, új, színes előzéklapokkal, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője Heltai Jenő (Pest, 1871. augusztus 11. – Budapest, 1957. szeptember 3.) Kossuth-díjas író, költő, újságíró, producer, dramaturg. Jogi tanulmányait félbehagyva, újságíróként kezdett dolgozni (pl.: Magyar Hírlap, A Hét, Pesti Napló). 1900-ban titkárként, 1914-től már dramaturg-igazgatóként volt a Vígszínház munkatársa. 1918-tól az Athenaeum Kiadó irodalmi igazgatója, 1916-tól a Magyar Színpadi Szerzők Egyesületének elnöke. A két világháború között a Belvárosi Színház és Magyar Színház igazgatója volt. Nagy műveltségű, kifinomult, ugyanakkor könnyed, franciás lezserségű íróként vált népszerűvé. Színpadi műveiben is kitűnt költői készsége. A néma levente c. verses színpadi játékát 1936-ban mutatták be nagy sikerrel a Magyar Színházban.
ELSŐ KÉP
ELSŐ KÉP
(Szín : Terem, Zilia moncalieri-i palotájának az emeletén. Fenéken nehéz tölgyfaajtó a főbejárás. Ugyanilyen ajtó jobbra. Balfenéken a vágott sarokban három lépcső visz a tágas, csukott loggiára. Ennek a középső ablaka tárva van. Kis asztal, karosszék a loggiában. A szoba közepén nagy asztal, brokát-takaróval letakarva, székek, hatalmas láda balra a fal mellett. Erőteljes, egyszerű vascsilláry falikarok, gyertyák, amelyeket később meggyújtanak, a szobát egyelőre csak a búcsúzó nap piros fényjátéka világítja meg. Az Úr 1479-ik évében vagyunk, de a terem berendezése régibb, a század közepéről való, egy kicsit rideg, sót komor. A falon némely szentképek között Orlandónak, Zilia elhúnyt férjének a képmása. Minden azt mutatja, hogy itt komoly, erkölcsös és ájtatos vagy legalább is szenteskedő asszony lakik.
Mikor a függöny felgördül Zilia és jóbarátnője, Monna Mea a terem jobb sarkában, a vasrácsos kandalló előtt egy megkezdett oltárterítő hímzésével foglalatoskodik. Carlotta, Zilia komornája kis zsámolyon úrnőjének a lábánál ül, a selyemfonalat gombolyítja.
A Magyar Színház bemutató előadásán 1936. március 20-án a személyek fölsorolásának sorrendjében: Szakáts Zoltán, Pécsi Blanka- Bajor Gizi, Törzs Jenő, Bilicsi Tivadar, Székely Lujza, Pillér Vera, Sennyei Vera, Bacsányi Paula, Földényi László, Pataki Miklós, Vándori Gusztáv és Sugár Lajos játszották.
Leütési ár:
26.000 Ft