Gellért Oszkár: Valami a végtelen sugarakból (A kötetet Kozma Lajos fametszetei díszítik.) (Lukáts Kató és Kaesz Gyula színes ceruzával készített, egyedi ex librisével.)

Gellért Oszkár
Kozma Lajos
Nyugat Kiadás (Budapest) ,
Kiadói varrott papírkötés , 48 oldal
Méret: 28 cm x 20 cm
2023-09-24 20:10

Budapest, 1929, Nyugat folyóirat kiadása (Hungária Hírlapnyomda, Bp.), 45 p. + [3] p., ill.

Első kiadás. Valami a végtelen sugarakból. Írta: Gellért Oszkár.
A kötet kiadói emblémás előlapján Lukáts Kató és Kaesz Gyula egyedi, színes ceruzával készített és 1929. XII. 26-ra datált ex libris rajza látható.
A könyv egykori tulajdonosai: Kaesz Gyula (1897-1967) Kossuth-díjas építész, belsőépítész, bútortervező, grafikus, az Iparművészeti Főiskola tanára, majd rektora, a Bútor c. szakfolyóirat szerkesztője; valamint felesége, Lukáts Kató (1900-1990) grafikus, illusztrátor, a 20. századi hazai alkalmazott grafika elismert művésze, a gyomai Kner Nyomda és a békéscsabai Tevan Nyomda grafikusa, a Móra Ferenc Ifjúsági Könyvkiadó állandó munkatársa.
A kötet tipográfiája, fába metszett díszei és a borítókép Kozma Lajos munkája. Nyomtatta a Hungária Hírlapnyomda, Budapesten.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példány színes, feliratos, illusztrált, sérült címfedéllel, sérült, hiányos könyvgerinccel, sérült hátlappal, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője Gellért Oszkár (Budapest, 1882. szeptember 10. – Budapest, 1967. december 16.) költő, újságíró, szerkesztő. Többek között az Új Idők, a Budapesti Napló, a Magyar Géniusz és a Pesti Hírlap publicistája. 1908-tól a Nyugat munkatársa, később megbecsült főmunkatársa; Móricz Zsigmond kiválása után a prózarovat szerkesztését is átvette, és a lap 1941-es megszűnéséig annak egyik megkerülhetetlen alakja volt. Színes és változatos lírájában nagy szerepet kap a szabadság és a demokrácia szeretete, az emberi méltóság kérdése. Prózai munkái közül kiemelkednek a Nyugat munkatársaira emlékező művek, amelyek irodalomtörténeti értékkel bírnak.

Sirfelirat 7
Szégyen 11
A Sikerhez 12
A Dicsőséghez 14
A költő védekezik 16
Tóth Árpád halálára 17
Valami a végtelen sugarakból 18
Fogócska 23
A kedves türelmetlen 24
Vigyázz a parton 25
Megbánás szavai 26
Orkán, könnyü neked 27
Több a jóság 28
Lelked taván 30
Folyó, örök választó 32
Európa elrablása 33
Isten, megbántad? 37
Lélek, mennyi az? 38
Az égi filmpalotában 39
Egy lendületre 40
Álomtalan órán 42
Lebegni 43
Mi az meghalni? 44
Carcinoma 45
132

Kikiáltási ár:
6.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
7.200 Ft Licitek száma: 0