Gorkij, Makszim: Éjjeli menedékhely (Szász Endre által aláírt, számozott, félbőr-kötéses, bibliofil példány)
Dráma négy felvonásban
Makszim Gorkij
Konrád György
Gábor Andor
Szász Endre
Magyar Helikon(Budapest)
Kiadói félbőr kötés
, 136 oldal
24 cm x 16 cm
2023-09-24 20:10
[Budapest], 1960, Magyar Helikon (Kossuth Nyomda, Bp.), 136 p. + [5] p., ill.
Szász Endre grafikus által aláírt példány.Számozott, bibliofil kiadás. Éjjeli menedékhely. Dráma négy felvonásban. Írta: Makszim Gorkij. Fordította: Gábor Andor. Az utószót írta: Konrád György. A kötetvégi kolofon alatt Szász Endre illusztrátor tollal beírt aláírása látható. "Gorkij 'Éjjeli menedékhely' című drámáját az Új Magyar Könyvkiadó 1956-ban megjelent kiadása alapján közöljük. Az utószót Konrád György írta. A kötet felelős szerkesztője Bernáth István. A kötést és a tipográfiát Molnár László tervezte. A műszaki munkálatokat Földes György irányította. A réznyomás munkáját a Pénzjegy Nyomda végezte. Nyomtatta a Kossuth Nyomda offset papíron, 4500 példányban, Bembo betűkkel. Ebből 800 példány félbőr-kötésben, számozva. Ez a könyv a 774. számú példány." Szász Endre szövegközti, feliratozatlan, eredeti rézkarcaival illusztrált, utószóval és jegyzetekkel kiegészített kiadás. Kiadói félbőr kötésben lévő példány, feliratozatlan, aranyozott mintával díszített címfedéllel, aranyozott feliratos, aranyozott díszítésű könyvgerinccel, feliratozatlan hátlappal, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet aláírója Szász Endre (Csíkszereda, 1926. január 7. – Mosdós, 2003. augusztus 18.) festő, grafikus, könyvillusztrátor, porcelánfestő. Gyermekkorától kezdve természet után rajzolt. Tizenöt évesen volt első kiállítása. Marosvásárhelyen érettségizett, majd 1946-ban a budapesti Képzőművészeti Főiskolán, Szőnyi István osztályában folytatta tanulmányait. Az 1950-es években koholt vádak alapján egy évet börtönben töltött, majd szabadulása után könyvillusztrátorként helyezkedett el. A klasszikus mesterek technikájából merítő, azt szürrealisztikus elemekkel ötvöző festői stílusával vált sikeres festővé. 1968-ban az Egri csillagok c. Gárdonyi regényből készült film látványtervezője volt. Az 1980-as években egy újabb műfajban kamatoztatta tehetségét: a porcelán, mint számára addig kiaknázatlan terület némi felfogásbeli változást is hozott művészetében. A hollóházi porcelán-manufaktúrában több jelentős porcelánmotívumot jegyez.
Barlangszerü pince. A tömör, nehéz bolthajtás füsttől fekete; a mész imitt-amott lehullt. A világosság a nézőtér felől esik a szinpadra, felülről lefelé, egy jobboldali négyszögletes ablakon át. A jobb sarokban Pepel kamrácskája van, melyet a többi helyiségtől vékony fal választ el. Az ide szolgáló ajtó mellett Bubnov lócája áll. A bal sarokban nagy orosz kályha. A bal, vastag falban a konyhába vezető ajtó. A konyhában Kvasnya, a báró és Násztya laknak. A kályha és az ajtó között a falon széles ágy, előtte piszkos kartonfüggöny. A falak mellett mindenütt hálóhelyek. Az előtérben a baloldali falnál fatuskó. kis csavarsatuval és üllővel. Mindkettő a tuskóra erősitve. A tuskó előtt egy kisebb fadarab, melyen Klests ül a satu előtt. Egy pár régi zárba csinál kulcsot. Lábainál két köteg kulcs, drótkarikára erősitve, egy összeütött pléh szamovár, kalapács, reszelők. A tér közepén nagy asztal, két pad, falócza, valamennyi festetlen és piszkos. Az asztalnál Kvasnya, aki a szamovárral babrál s a gazdasszonyt adja, továbbá a báró, aki egy darab fekete kenyéren majszol, végül Násztya a lócán ülve, kezeibe támasztja fejét. Előtte rongyos könyv, melyből olvas. Az ágyon, a függöny mögött, Anna fekszik. Gyakorta hallatszik a köhögése. Bubnov ül a lócáján. Térdei között sapkacsináló formát tart. Kezeiben ócska, szétfejtett nadrágok. Látszik, hogy azon töpreng, hogy lehetne belőlük sapkákat készíteni. Mellette törött kalapskatulya, melyből sapkaernyőket szabdal; viaszkosvászon darabok és hulladékok. Szatin, aki most ébredt fel, a lócán fekszik és kiabál. A kályhán - a néző által nem látva - fekszik a szinész. Hallani köhögését és amint a kályhán ide-oda mozog. Reggel van, tavasz kezdetén.
Az Éjjeli menedékhely Gorkij leghíresebb, a világ minden nagyobb színházában játszott színműve a tőkés társadalom aljára sodródott emberek sorsát tárja fel páratlan emberábrázoló és megelevenítő erővel. Alakjainak vergődő-megnyugvó hullámzásából két hang szól hozzánk, a kapitalizmus kíméletlen kritikája, a kapitalizmusé, mely korai vagy kései formációjában is az emberek nagy tömegét rántja le a "fenékre", de kihalljuk belőle a szocialista humanizmus hitét is, melynek legfőbb tartalma: az ember felszabadíthatja magát mindenféle elnyomás alól.
Leütési ár:
13.100 Ft