Balogh Jolán, Dr.: Kolozsvár műemlékei

Dr. Balogh Jolán
(Budapest) , , Kiadói egészvászon kötés , 50 oldal
Méret: 24 cm x 17 cm
2023-12-10 20:00

Budapest, 1935, k. n. ("Élet" Irodalmi és Nyomda Rt., Bp.), 50 p. + [2] p. + [68] t., ill.

Első kiadás. Kolozsvár műemlékei. Írta: Dr. Balogh Jolán.
Néhány szövegközti, fekete-fehér képpel és 68 képtáblán 133 fekete-fehér, feliratozott fényképpel illusztrált, valamint bevezetéssel, jegyzetekkel, illetve irodalom- és képjegyzékkel kiegészített kötet. A címlapon tollal beírt ajándékozási bejegyzés látható. Nyomtatta az "Élet" Irodalmi és Nyomda Rt., Budapesten.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány, feliratozatlan, aranyozott címerpajzzsal ellátott címfedéllel, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, néhány oldalon és táblán ceruzás megjegyzésekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Balogh Jolán (Budapest, 1900. augusztus 2. – Budapest, 1988. október 12.) Baumgarten- és Herder-díjas művészettörténész. Szakterülete a reneszánsz művészet, a középkori magyar és külföldi szobrászat, az itáliai-magyar művészeti kapcsolatok és az erdélyi magyar művészet. A Pázmány Péter Tudományegyetem régészet-művészettörténet szakán szerzett diplomát. 1924 és 1967 között a Szépművészeti Múzeum munkatársa volt, ahol 1935-ben kinevezték a Régi Szoborosztály vezetőjének. Publikációi a Századok, a Pásztortűz, a Művészet és a Műemlékvédelem c. folyóiratok hasábjain jelentek meg.

Az itt következő tanulmány Kolozsvár művészetének nem rendszeres története, hanem csak a város jelentősebb műemlékeinek rövid seregszemléje. Bár Kolozsvár irodalma rendkívül nagy és gazdag, - az... Tovább

Az itt következő tanulmány Kolozsvár művészetének nem rendszeres története, hanem csak a város jelentősebb műemlékeinek rövid seregszemléje. Bár Kolozsvár irodalma rendkívül nagy és gazdag, - az első városleírás több mint kétszáz esztendővel ezelőtt, 1734-ben készült, - mégis a kérdések egész sora tisztázatlan. A műemlékek azonban sokkal gyorsabban pusztulnak, a városkép sokkal rohamosabban változik, semmint a tudomány elvégezhetné a maga feladatait. Éppen ezért megokoltnak látszik a kutatás eddigi eredményei alapján áttekinteni a város művészi fejlődését és főként képben megrögzíteni művészi szépségeit, szolgálván ezzel azt a célt, melyet Vass József 1865-ben így jelölt meg: "Takarítsuk meg századokon keresztül porlepte ősképét, és híven megőrizve adjuk át a maradéknak, hogy ismerjék minden idők, nemzedékről-nemzedékre". 1935, karácsony havában. Vissza
031

Kikiáltási ár:
7.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
10.500 Ft Licitek száma: 0