Szegeden, 1891, Engel Adolf, 1 t. 4 p. 315 p. + 2 t. (3 színnyomatú, 13 sz.közti ábrával)
3 színnyomatú és 13 a szöveg közé nyomott ábrával. Címlapon tollal írt tulajdonosi névbeírás, valamint cégbélyegzés látható. A kötet illusztrációi szépek és hiánytalanok. Lakatos Károly precízen, nagy vadászati tapasztalatokkal megírt könyve.
Az erdő csendéletéből.
(Küzdelem a varjak és az uhu közt.)
Ezelőtt évekkel egy felvidéki rengetegben a nemes szalonka utáni jártamban-keltemben kimerülve, egy százados cser árnyékában a gyönyörű erdei pázsitra dőltem.
A nap épen búcsúzni készült, mindinkább közeledve az erdei tájat uraló szirt-óriások fenyvesekkel koszorúzott csúcsaihoz, az alanti lomberdők kopott lombdíszét vörös lángfényben ragyogtatva utolsó isten hozzádul, mielőtt a hegyek mögé vérvörösen alábuknék.
Előttem egy nagyobb erdei tisztás feküdt, bársonyos gyeppel bevonva; ettől jobbra tömör sorokban sötét fenyves állt, komoran, méltóságosan, mint a rég mult lovagkor ős leventéi.
Balról s mögöttem az ős rengeteg, örök titokzatos sötétségével, büszke, terebélyes lombsátraival, melyek közt ezernyi dalos madár ajka zendült dalra.
A háttérben egy ismeretlen világ, tele bűbájjal és mesés pompával: a tündöklő végső zöld hegyek. Fölebb, a végső szürke szirt-csoportosulatok felett, hóval koszorúzva, jégtől ragyogva, mint hidegfényű gyémántos korona: terül el a havas, összekötő lánczszem ég és föld között.