Az ezen törvénykönyvet bevezetö s kisérő rendeletekkel, utasitó s felvilágositó jegyzetekkel ellátva, s a magyar törvényekkel hasonlitva - Az Uj Törvénytár IIIdik és IVdik kötete
Heckenast Gusztáv(Pest)
Korabeli félvászon kötés
, 796 oldal
MagyarNémet
22 cm x 14 cm
2023-12-10 20:00
Pest, 1853, Heckenast Gusztáv (Landerer és Heckenast, Pest), XX p. + 416 p., 380 p.
Uj törvénytár utasitó s felvilágositó jegyzetekkel. No.: 3-4. sz. Szerkeszti több pesti jogtudós. Ausztriai általános polgári törvénykönyv, az ezen törvénykönyvet bevezető s kísérő rendeletekkel, utasitó és felvilágositó jegyzetekkel ellátva, s a magyar törvényekkel hasonitva I-II. Bevezetéssel kiegészített kötetek. Az előzéklapokon tollal írt tulajdonosi bejegyzés, az I. kötet előzéklapján ceruzával írt megjegyzés látható. A II. kötet címfedél felőli előzéklapja hiányos. Nyomattak Landerer és Heckenastnál, Pesten. Korabeli félvászon kötésben lévő kötetek, feliratozatlan, színes, mintás címfedéllel (a II. kötet címfedele és hátlapja sérült), aranyozott feliratozású könyvgerinccel, néhány foltos lappal, néhány oldalon ceruzás aláhúzással és jelöléssel, mintázott lapélekkel, feliratozatlan, színes, mintás hátlappal. Egy részlet a könyvből: "A polgári jog fogalma. 1. §. Az álladalomban a polgári jog azon törvények összegéből áll, mellyek szerint az álladalom lakosainak egymás közötti magán-jogai és kötelességei meghatároztatnak. [...] 2. §. Mihelyt valamelly törvény kellőleg kihirdettetett, senki sem mentheti magát avval, hogy az neki tudomására nem esett.".
Az újabb kor egyik uralkodó eszméje: az egységre, központositásra törekvésből, s a történeti joghagyományok korlátai ledöntésének vágyából eredő codificatió eszméje. Történeti alapon lassankint fejlődött, szétszórt, összefüggetlen törvénytömegek helyébe, millyenek az angol statutumok s törvényszéki recordok, s a magyar Corpus Juris és Decisiók, törvénycodexek, azaz: az állampolgárok törvényes viszonyainak rendszeresen szerkesztett, magokba bevégzett, összefüggő s egybehangzó egészet és egységet képező könyvei (nem pedig csak törvények' gyüjteményei) kezdtek lépni. Ezen irány főleg a XVIII-ik század iróinak müveiben, s a régi történeti viszonyokat felforgató franczia forradalom után kezdett erőre kapni, s a franczia fény-csillag lehúnyta után, a Savignyféle történeti jogiskola ellenkező okoskodásainak szellemében, egy időre megcsökkent, - de legújabban ismét úgy elterjedt, hogy a földgolyó csaknem valamennyi törvényhozása, s ezek közt 1840 olta a magyar is, a codificálás terére állott, s ezen kérdést: valljon szükséges, czélszerü és a codificálás? most már eldöntöttnek tekinthetni.
Leütési ár:
70.000 Ft