Széchenyi Zsigmond: Csui!... I-II. (dedikált példány) (A borítólapot és a belső díszítéseket Csergezán Pál rajzolta)
Széchenyi Zsigmond
Szenes András
Szépirodalmi Könyvkiadó(Budapest)
Kiadói félvászon kötés
, 502 oldal
Kincses Könyvek
19 cm x 13 cm
2024-02-25 20:00
Budapest, 1961, Szépirodalmi Könyvkiadó (Zrínyi Nyomda, Bp.), 263 p. + [1] p.; 239 p., ill.
Szerző által dedikált példány. Kincses Könyvek c. szépirodalmi sorozatban (számjelzés nélkül) megjelent mű. Csui!... I-II. Afrikai vadásznapló 1928. október - 1929. április. Írta: Széchenyi Zsigmond. A címlapon a szerző, Széchenyi Zsigmond tollal írt, névre szóló dedikációja olvasható: "K. M.-nénak szíves emlékül Széchenyi Zsigmond 961". Szöveg közti, fekete-fehér rajzokkal illusztrált, valamint szerzői előszóval, az utazás alatt elejtett vadak felsorolásával és Szász Imre utószavával kiegészített kötet. A borítólapot és a belső díszítéseket Csergezán Pál rajzolta. Nyomtatta a Zrínyi Nyomda, Budapesten. Kiadói félvászon kötésben lévő példány a sorozat emblémájával ellátott címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, hiánytalan állapotban, feliratozott, illusztrációval ellátott, egy helyen javított, fülszöveges, kiadói borítófedélben (rajta apróbb sérülésekkel). "A szerző könyve nem szokványos vadásznapló, hanem sokkal több. Benne a természet szabadságában élő élőlények közös, egymásra utalt létezése válik megélt élménnyé." - vall a kötetről Molnár Gábor magyar vadász és útileírásíró. A szerző, gróf Széchenyi Zsigmond (Nagyvárad, 1898. január 23. – Budapest, 1967. április 24.) vadász, vadászati író, utazó. A magyar vadászati kultúra kimagasló alakja. Afrika, India, Alaszka és Európa híres vadásza. Kiemelkedő vadásztrófeája egy világrekorder addax (mendeszantilop). Vadászkönyvtára Magyarország legjelentősebb vadászati szakkönyvgyűjteménye, ami jelenleg a Magyar Természettudományi Múzeumban tekinthető meg.
Az "afrikavadászok"-nak két fajtáját ismerjük. Két aránytalan csoportját, mert az egyik fölényes többséggel áll a másik elenyésző kisebbségével szemben. Ennek a kisebbségnek tagjai egytől egyig kiváló, jeles emberek, ritka kivételek, akik megérdemlik a legnagyobb elismerést.
Ők azok, akik - nem írnak könyvet.
A mai napig én is közéjük tartoztam. A mai napig mindenki szeretett. Ujjal mutogattak rám: Íme egy ember, aki Afrikában vadászott, és nem írt róla könyvet!
És most vége a dicsőségnek. De szolgáljon mentségemül, hogy most sem könyvet írok, hanem csak ott, helyszínen készült naplómat bocsátom a közönség elé. Mindennapos feljegyzéseim ezek, melyeket esténkint a tábor tüze mellett, sokszor álmos fejjel vetettem papírra, hogy emlékemben össze ne keveredjenek.
Kérem, olvassák a megfelelő elnézéssel!
Budapesten, 1930. november havában
Széchenyi Zsigmond
A legutóbbi afrikai vadászexpedícióról készített film, az Afrikában jártunk, egy alapvetően megváltozott Afrikát mutat a nézőnek. Az elmúlt két-három évtized nem tudta ugyan gyökeresen fölszámolni a hatalmas földrész elmaradottságát, a sokszor az európai képzeletet felülmúló nyomort, műveletlenséget és még sok más primitív vonást, azonban az új élet mégis betört Afrika világába, utat tört magának, és mindinkább kiszorítja az egzotikumot.
A film fényében a Csui!... húsz év előtti Afrika-rajza még érdekesebbnek és értékesebbnek tűnik. Széchenyi olyan korszakot mutat be az olvasónak, amely már a múlté. A Csui!... vadászparadicsomáról már csak múlt időben lehet beszélni. A hatalmas vadászterületek összezsugorodtak; Afrika elefántjai, oroszlánjai, rinocéroszai, antilopjai stb. óriási rezervátumokban élnek, szabadon és békésen, védve a vadászok támadásaitól. A dzsungelbe is betört a fény, új városok fejlődtek, és modern országutak hálózzák be a hajdani vadászterületeket.
A Csui!... emléket állított a régi Afrikának. A könyv első megjelenése óta eltelt néhány évtized, de Széchenyi vadásznaplója a mai olvasó számára is frissen és élvezetesen számol be az 1928-29-es afrikai vadászatokról, az utazás izgalmairól. Az író tájleírásai erőteljesek, színesek, és sokoldalúan érzékeltetik a dzsungel világának egzotikus szépségét.
Leütési ár:
140.000 Ft
Licitek száma: 66