Móra Ferenc: Beszélgetés a ferdetoronnyal (aláírt példány)
Móra Ferenc
Genius Kiadás
Kiadói egészvászon sorozatkötés
, 246 oldal
Móra Ferenc munkái - Jubileumi díszkiadás
19 cm x 12 cm
2024-02-25 20:00
Budapest, é. n., Genius (Kunossy Rt., Bp.), 246 p. + [2] p.
Szerző által aláírt példány. Móra Ferenc munkái c. sorozatban (számjelzés nélkül) megjelent mű. Móra Ferenc írói munkásságának harmincéves jubileumára készült díszkiadás.
Beszélgetés a ferdetoronnyal. Írta: Móra Ferenc.
A címlapon a szerző, Móra Ferenc tollal beírt, jól olvasható aláírása látható.
Tartalomjegyzékkel ellátott kiadás. Az egyik oldal számozása nyomdahibás (91. p. helyett 89. p.), ettől függetlenül a kötet szöveganyaga hiánytalan és teljes. Nyomtatta a Kunossy Rt., Budapesten.
Kiadói egészvászon sorozatkötésben lévő példány a szerző aranyozott monogramjával ellátott címfedéllel, feliratos, dúsan aranyozott, kopott könyvgerinccel, színezett felső lapélekkel, hiánytalan állapotban.
A szerző, Móra Ferenc (Kiskunfélegyháza, 1879. július 19. – Szeged, 1934. február 8.) író, újságíró, muzeológus, régész. A Budapesti Egyetem földrajz-természetrajz szakán végzett. Felsőlövői segédtanár, a "Szegedi Napló" munkatársa majd főszerkesztője, a Somogyi-Könyvtár és a Közművelődési Palota tisztviselője, könyvtárosa volt. Elvégezte a Múzeumok és Könyvtárak Országos Főfelügyelősége által szervezett régészeti tanfolyamot. Később múzeumigazgató, ezt követően a "Szeged" Szabadkőműves Páholy tagja és tisztségviselője lett. A "Délmagyarország" publicistájaként, tárcaírójaként, a "Világ" c. liberális napilap munkatársaként, a "Magyar Hírlap" főmunkatársaként is tevékenykedett.
INDULÁS
INDULÁS
Ha az ember azt akarja, hogy ne legyen láza, akkor ne hőmérőzze magát. Ez politikai axiómának látszik, pedig csak az én privát életregulám, amely nagyszerűen szuperált is, mig meg nem bukott. Ez ugyan a politikákkal is igy szokott lenni, meg az axiómákkal is. Három esztendeig meg tudtam magam őrizni a hőmérőtől és addig soha nem volt lázam, csak melegem. Most a negyedik esztendőben rámszabadult a doktor, nekem fogta a hőmérőt és mérgesen nézett hol arra, hol énrám:
- Látod, micsoda ember vagy te! Csak hozzád értetem a hőmérőt, máris harminchét-kettőt mutat.
- Akkor ne azt mondd, micsoda ember, hanem azt, hogy micsoda hőmérő. De az orvos csak tovább mérgeskedett. Mutatni azonban nem mutatta, inkább annyira hozzám édesedett, hogy még a kabátomat is lesimogatta rólam. Akkor aztán elkezdte kiadni a mérgét. Olyan dühös kopogtatást vitt véghez rajtam, hogy el kellett magam nevetni.
- Te Imre ember, én ezt kiskoromban is csak akkor engedtem meg, ha árpacukrot kaptam érte. Énrajtam nem mulatod ki magadat ingyen, fiam.
| Indulás | 7 |
| A bakonyán | 12 |
| Freddo | 17 |
| A Sala dei tre Capi-ban | 24 |
| Harminc és feles a piazzán | 33 |
| Ördögidézés | 38 |
| Rapalló röptében | 44 |
| Rapalló konferencia | 50 |
| A legacciolo, meg a bretelle | 54 |
| Pogányszentmihályi gondolatok | 60 |
| Nagymosás volt Genuában | 67 |
| Beszélgetés a mesterrel | 75 |
| Anziksz Mihálynak | 83 |
| Ébredések | 96 |
| Esti szórakozások | 105 |
| Rendes ember vasárnapdélutánja | 110 |
| Pálmák és pályák | 118 |
| Találkozom a sirkövemmel | 127 |
| Alla soldato | 134 |
| Beszélgetés a ferdetoronnyal | 144 |
| Destruktivok egymás közt | 150 |
| Tudományokkal foglalkozom | 157 |
| Beszámoló az ősökről | 162 |
| Barátságos tanácsok Howard Carternek | 170 |
| Attila jelentkezik | 178 |
| Az én cseheim | 185 |
| A mammut utazása | 189 |
| Folklore | 195 |
| Régi pénzek gazdája | 200 |
| Csodadinnyék | 207 |
| Kolibrik | 212 |
| A talizmán | 219 |
| A tízaranyas pille regénye | 224 |
| Hasznos tudnivalók a sáskáról | 231 |
| Robinzon naplója - Reynald szenátor urnak | 237 |