Hedin, Sven: Transzhimalája (Kondor Alfréd fordító által Joachim Beck-Friis svéd politikusnak dedikált példány)

Felfedezések és kalandok Tibetben

Hedin Sven
Lóczy Lajos
Kondor Alfréd
Lampel R. Kk. (Wodianer F. és Fiai) R. T. Könyvkiadóvállalata (Budapest) ,
Kiadói egészvászon sorozatkötés , 330 oldal
Sorozatcím: A Magyar Földrajzi Társaság Könyvtára
Kötetszám: 13-14
Méret: 22 cm x 16 cm
2024-05-12 20:00

Budapest, 1910, Lampel R. Kk. (Wodianer F. és Fiai) R. T. Könyvkiadóvállalat (Franklin-Társulat Nyomdája), VI p. + [2] p. + 330 p. + [46] t., ill. + [2] térk.

Fordító által dedikált példány. Első magyar nyelvű kiadás. A Magyar Földrajzi Társaság Könyvtára. XIII-XIV. Szerkeszti: Lóczy Lajos.
Transzhimalája. Felfedezések és kalandok Tibetben. Írta: Hedin Sven. A kézirat nyomán svéd eredetiből átdolgozta: Kondor Alfréd.
Az előlapon a fordító, Kondor Alfréd tollal beírt, német nyelvű dedikációja olvasható: "Sr. Excellenz Freiherrn J. von Beck-Friis in dankbarer Ergebenheit gewidmet vom Uebersetzer Alfred Kondor. Budapest, 1. Mai 1910. / Őkegyelmessége báró Beck-Friis János Joachimnak hálás alázatossággal ajánlja a fordító, Kondor Alfréd. Budapest, 1910. május 1."
A dedikáció címzettje, Joachim Beck-Friis (1861-1939) svéd politikus. 1905-től Bécsben szolgált diplomataként mint rendkívüli követ és meghatalmazott miniszter, 1906-tól pedig a Svéd Királyság főkonzulja a Monarchiában.
2 térképpel, 22 szövegképpel, 4 színes műmelléklettel, 1 színes panorámával és 44 képmelléklettel illusztrált, a képek és az idegen szavak jegyzékével, betűrendes név- és tárgymutatóval, a sajtóhibák jegyzékével, illetve részletes tartalomjegyzékkel ellátott kiadvány.
Kiadói egészvászon sorozatkötésben lévő példány aranyozott feliratos, illusztrált címfedéllel, aranyozással gazdagon díszített, feliratos könyvgerinccel, vaknyomással díszített hátlappal, növényi motívumokkal díszített kiadói előzéklapokkal, mintázott lapélekkel, hiánytalan, szép állapotban.
A kötet szerzője Sven Anders Hedin (Stockholm, 1865. február 19. – Stockholm, 1952. november 26.) svéd földrajztudós, sinológus, térképész, felfedező, író. Tanulmányai befejezte után négy expedíciót vezetett Közép-Ázsiába, beutazta a mai Hszincsiang-Ujgur Autonóm Terület addig Európában ismeretlen vidékét és Tibetet. Útjai során felfedezte az 1500 éves Dandan Ujlik és Karadung romvárosokat Hotántól északkeletre, a Takla-Makán sivatagban. Megtalálta a Boszten-tavat, Közép-Ázsia egyik legnagyobb belső tavát. Végighajózott a Jarkend-darja, a Tarim és a Koncse-darja folyókon. Pontos térképet készített a Tarimról, és behatóan vizsgálta a folyó alsó szakaszát. Hedin írt először a Lop-sivatagban talált jardangokról (szél által formált, agyagos kőzetekből álló tanúhegyek). Felfedezte a Transzhimaláját, megtalálta a Brahmaputra, az Indus és a Szatledzs forrásvidékét. Utsairól számos izgalmas beszámolót írt, melyeket saját fényképfelvételeivel, akvarelljeivel és rajzaival illusztrált.

A Magyar Földrajzi Társaság könyvtárának tizenkét kötetre tervezett első ciklussát ezzel a kötettel befejeztük. Ezzel a kötettel egyszersmind búcsút veszek a vállalat további szerkesztésétől.... Tovább

A Magyar Földrajzi Társaság könyvtárának tizenkét kötetre tervezett első ciklussát ezzel a kötettel befejeztük. Ezzel a kötettel egyszersmind búcsút veszek a vállalat további szerkesztésétől. Felszaporodott egyéb teendőim és feladataim lehetetlenné teszik nekem, hogy azt a kedves és hasznos munkát, amely a nagy utazások eredményeinek a mi édes nyelvünkbe való átültetés eszközlésében közel tíz éven át reám háramlott, tovább is folytassam. A vállalat megerősödött; a következő ciklus számára elő vannak készítve az első kötetek ; derék kiadónk, az érdemes Lampel R. (Wodianer F. és Fiai) könyvkiadó cég továbbra is kezeskedik, hogy a vállalat az eddigi komolyabb népszerű irányt fogja követni; olvasó közönségünk megszokta, megkedvelte kiadványainkat : megnyugvással engedhetem át tehát a szerkesztői feladatot fiatalabb erőnek, aki több időt fordíthat a szerkesztés munkájára, mint azt én a jövőben tehetném. Búcsút véve olvasóinktól, hálásan köszönöm azt a jóindulatot, amellyel kiadványainkat fogadta. Vissza

Színes képek és panorámák jegyzéke.
A Namgyal-lhakang Csong-kapa képévél Tasi lunpóban. (Vízfestmény) 134
Tibeti női viseletek és ékszerek. (Vízfestmények) _ _ _ _ 136
A... Tovább

A Kailasz hegy és a szent Manazarovár tó, Tugu-gumpából nézve. (Vízfestmények) 216
A Nagy folyók forrásvidékeinek térképe _ _ _ _ _ _ _ 236
A Teri-nam-co. (Színes panoráma) 300
A Poru-co. (Színes panoráma) _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 300
Nima Tasi. Mendongi apáczák. Csokcsúi láma. A szelipuki prior. (Vízfestmények)_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 304 Vissza

Szimla1
Úti előkészületek7
Útban Tibet felé15
A Lighten-tó és a Jesil-Köl29
Ismeretlen országon át38
A vad jak hazájában46
Az első nomádok51
Karácsony a vadonban64
Tíz nap a Nyance-tó jegén70
A nakcangi kormányzó79
A Transzhimaláján át90
A Brahmaputra völgyén át Sigáceba99
Ujév ünnepe109
A Tasi-Láma120
Sigáce és Tasi-lunpó127
Vissza az ismeretlen országba - A híres kolostorok145
Másodszor a Transzhimaláján168
Targo-gángri és Suru-co172
Raga-tazam és Csaktak-szanpó179
A Ihasszai válasz188
A Brahmaputra forrása198
A Manazarovár tava207
Kalandos hajózás a Langak-con221
A Szetleds forrása226
Zarándoklás a szent hegy körül229
Az Indusz forrásai234
Merész elhatározás237
A "Föld teteje" felé246
Negyven fokos hidegben252
Harminc napig tartó viharban259
Bongba tartomány266
A rablók országában280
A felfedeztetés284
A "rablók atyja"292
Hetedszer a Transzhimaláján297
Az utolsó hetek ismeretlen földön303
Transzhimalája314
Szöveg közti képek jegyzék320
Képmellékletek és térképek jegyzéke320
Idegen szavak322
Betűrendes név- és tárgymutató324
Tartalomjegyzék329
066

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
85.000 Ft Licitek száma: 43