Budapest, 1940, k. n. (Athenaeum r.-t., Bp.), 191 p. + [3] p., ill.
Első kiadás. A Budapesti Kir. Magyar Pázmány Péter Tudományegyetem Művészettörténeti és Keresztényrégészeti Intézetének dolgozatai. No.: 65. sz. Igazgató: Gerevich Tibor. A magyar csatakép. / La battaglia nell'antica arte ungherese. Írta: Ambrózy György a Katonai Mária Terézia Rend lovagja. 70 fekete-fehér, feliratos képpel és egy díszcímlappal illusztrált, valamint kétnyelvű (magyar-olasz) címlappal, előszóval, olasz nyelvű összefoglalóval, a sorozatban megjelent könyvek listájával és tartalomjegyzékkel ellátott kötet. Az előzéklapon tollal írt számjelzés és Tiszteletpéldány bélyegzés látható. Nyomtatta az Athenaeum r.-t. Budapesten. Kiadói pergamen kötésben lévő példány a katonai Mária Terézia Rend aranyozott, színes, dombornyomott emblémájával ellátott címfedéllel, aranyozott feliratos könyvgerinccel, hiánytalan állapotban. Különálló, a kötethez tartozó melléklet: Hibaigazítás. A kötet szerzője, sédeni lovag Ambrózy György (Sátoraljaújhely, 1885. március 7. – Budapest, 1970. január 18.) falerisztikai író, a Mária Terézia rend lovagja. A cs. és kir. 4. huszárezrednél kezdte katonai pályáját. 1908-ban hadnaggyá avatták. Ezt követően Tullnban, Medgyesen, Nagyszebenben, Debrecenben, Nagyváradon szolgált. Az első világháborúban már huszárként harcolt. A háború után századosi rangban Horthy segédtisztjeként tevékenykedett a Hadügyminisztériumban, valamint a Baross Szövetség vezetője volt. A "Magyar csatakép" (1940) című doktori értekezése, ami a magyar tárgyú csatakép-ábrázolások (festmények, szobrok, ötvösművek, plasztikák) remek áttekintése, gazdag anyagot szolgáltat a magyar történeti ikonográfiához.
Amikor, mint katona, művészetünk örökérvényűségébe vetett hittel magyar csataképekkel foglalkozom, voltaképpen önkéntelenül is a magyar sorsról írok. Az ember sohasem tud saját életvilágától elvonatkozni; a magyar sors kemény harcok, a magyar mult csataképek sorozata. Tö9rténelmünket a leghűségesebben, megrázó erővel és fölényes méltósággal ezek varázsolják az utókor elé.
Igaz, hogy a népek történetét jórészt nem képekből ismerjük. A történelem főforrása a feljegyzések és az okiratok, a fennmaradt hagyományok és az elbeszélések, azután az ásatások és egyéb kutatások segítségével talált s csak kisebb részben a festett, rajzolt, kőbe faragott vagy más technikai úton létrejött műalkotások. Vannak népek, - mint ahogyan egyének is vannak - akik írásban és szóban a rájuk vonatkozó eseményeket gyakran a valóságnál kedvezőbb színben tudják beállítani. Már e tény egymagában hátráltathatja a történelmi igazság kialakulását, hogy némely nép és némely ember sokat ír és sokat beszél önmagáról, a másik keveset. A zárkózottság a maga helyén sokszor előkelő és célszerű tulajdonság; de ne felejtsük el, hogy korunk egyik mozgató ereje a hírverés, a propaganda, emberek és árucikkek, népek és irányzatok dicsőítése, igazságok tagadása és hamisságok elhitetése.
Leütési ár:
9.600 Ft
Licitek száma: 14