Ambrózy György: A magyar csatakép

La battaglia nell'antica arte ungherese

Ambrózy György
(Budapest) , , Kiadói pergamen kötés , 191 oldal
Nyelv: Magyar  Olasz
Méret: 23 cm x 16 cm

Budapest, 1940, k. n. (Athenaeum r.-t., Bp.), 191 p. + [3] p., ill.

Első kiadás. A Budapesti Kir. Magyar Pázmány Péter Tudományegyetem Művészettörténeti és Keresztényrégészeti Intézetének dolgozatai. No.: 65. sz. Igazgató: Gerevich Tibor.
A magyar csatakép. / La battaglia nell'antica arte ungherese. Írta: Ambrózy György a Katonai Mária Terézia Rend lovagja.
70 fekete-fehér, feliratos képpel és egy díszcímlappal illusztrált, valamint kétnyelvű (magyar-olasz) címlappal, előszóval, olasz nyelvű összefoglalóval, a sorozatban megjelent könyvek listájával és tartalomjegyzékkel ellátott kötet. Az előzéklapon tollal írt számjelzés és Tiszteletpéldány bélyegzés látható. Nyomtatta az Athenaeum r.-t. Budapesten.
Kiadói pergamen kötésben lévő példány a katonai Mária Terézia Rend aranyozott, színes, dombornyomott emblémájával ellátott címfedéllel, aranyozott feliratos könyvgerinccel, hiánytalan állapotban.
Különálló, a kötethez tartozó melléklet: Hibaigazítás.
A kötet szerzője, sédeni lovag Ambrózy György (Sátoraljaújhely, 1885. március 7. – Budapest, 1970. január 18.) falerisztikai író, a Mária Terézia rend lovagja. A cs. és kir. 4. huszárezrednél kezdte katonai pályáját. 1908-ban hadnaggyá avatták. Ezt követően Tullnban, Medgyesen, Nagyszebenben, Debrecenben, Nagyváradon szolgált. Az első világháborúban már huszárként harcolt. A háború után századosi rangban Horthy segédtisztjeként tevékenykedett a Hadügyminisztériumban, valamint a Baross Szövetség vezetője volt. A "Magyar csatakép" (1940) című doktori értekezése, ami a magyar tárgyú csatakép-ábrázolások (festmények, szobrok, ötvösművek, plasztikák) remek áttekintése, gazdag anyagot szolgáltat a magyar történeti ikonográfiához.

Amikor, mint katona, művészetünk örökérvényűségébe vetett hittel magyar csataképekkel foglalkozom, voltaképpen önkéntelenül is a magyar sorsról írok. Az ember sohasem tud saját életvilágától... Tovább

Amikor, mint katona, művészetünk örökérvényűségébe vetett hittel magyar csataképekkel foglalkozom, voltaképpen önkéntelenül is a magyar sorsról írok. Az ember sohasem tud saját életvilágától elvonatkozni; a magyar sors kemény harcok, a magyar mult csataképek sorozata. Tö9rténelmünket a leghűségesebben, megrázó erővel és fölényes méltósággal ezek varázsolják az utókor elé. Igaz, hogy a népek történetét jórészt nem képekből ismerjük. A történelem főforrása a feljegyzések és az okiratok, a fennmaradt hagyományok és az elbeszélések, azután az ásatások és egyéb kutatások segítségével talált s csak kisebb részben a festett, rajzolt, kőbe faragott vagy más technikai úton létrejött műalkotások. Vannak népek, - mint ahogyan egyének is vannak - akik írásban és szóban a rájuk vonatkozó eseményeket gyakran a valóságnál kedvezőbb színben tudják beállítani. Már e tény egymagában hátráltathatja a történelmi igazság kialakulását, hogy némely nép és némely ember sokat ír és sokat beszél önmagáról, a másik keveset. A zárkózottság a maga helyén sokszor előkelő és célszerű tulajdonság; de ne felejtsük el, hogy korunk egyik mozgató ereje a hírverés, a propaganda, emberek és árucikkek, népek és irányzatok dicsőítése, igazságok tagadása és hamisságok elhitetése. Vissza

Előszó3
Bevezetés - Módszertani kérdések15
A vezérek és az Árpádházi királyok kora - A harc a románkori művészetben20
Az Anjouk és Zsigmond
A gótika kora
A miniatúra-festészet és a Szent László-legenda
Nagy Lajos csatája
A bécsi Szt. István-dóm kődomborműve
A gyulafehérvári síremlékek27
Mátyás király és a reneszánsz
Csataképek a Corvinák lapjain
A Thuróczi-krónika
Mohács49
A kereszt és a félhold59
A XVIII. század98
A XIX. század115
Jegyzetek151
La battaglia nell'antica arte ungherese (Riassunto italiano)177
029

Kikiáltási ár:
6.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
9.600 Ft Licitek száma: 14