Szerb Antal: Vörösmarty-tanulmányok (dedikált példány)
Szerb Antal
Minerva Társaság(Budapest)
Kiadói varrott papírkötés
, 79 oldal
Minerva-könyvtár
XXXI
24 cm x 16 cm
2025-05-18 20:00
Budapest, 1930, k. n. (Dunántúl Rt. egyetemi nyomdája, Pécs), 79 p. + [1] p.
Szerző által dedikált példány. Minerva-Könyvtár. No.: XXXI. sz. Vörösmarty-tanulmányok. Írta: Szerb Antal. A címlapon a szerző, Szerb Antal tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Mrs. E. E. T., H. B.-nek, örök tisztelettel Szerb Antal". Különlenyomat a Minerva 1930. évi IX. évfolyamából. Tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. Nyomtatta a Dunántúl Rt. egyetemi nyomdája, Pécsen. Kiadói varrott papírkötésben lévő példány a könyvtesttől elvált, feliratos címfedéllel és hátlappal, a kötetből kijáró címlappal, hiánytalan, meggyengült, viseltes állapotban, utólagosan, könyvkötő által készített, selyemszalaggal ellátott egészbársony védőmappában. A kötet szerzője, Szerb Antal (Budapest, 1901. május 1. – Balf, 1945. január 27.) író, irodalomtörténész, nemzetközileg is népszerű regények szerzője. A pesti egyetem bölcsészkarának magyar-német szakán végzett. A "Nyugat", a "Napkelet" közölte írásait. Később a "Minerva" c. tudományos, szellemtörténeti, arisztokratikus és reprezentatív jellegű folyóirat írógárdájához csatlakozott. 1925-ben a Belvárosi Színház rendezője volt. Az 1930-as években főként az angolszász irodalommal és regényelmélettel foglalkozott. Megjelent nagy összefoglaló műve "A világirodalom története". A világirodalmat egy folyamatnak tekintette, amiben a nemzetek fölötti jelentőséggel bíró írók és műveik évszázadokon és országhatárokon átemelkedve hatnak egymásra. Gondolatmenete a stílusok és korszakok egységére épült. Versei a lázas útkeresés, a szándékos meghökkentés programjából születtek. 1933-ban elnöke lett a Magyar Irodalomtudományi Társaságnak. 1937-től a szegedi egyetem magántanáraként tevékenykedett. 1944. június 5-én munkaszolgálatra kötelezték. Fertőrákosra, majd Balfra vitték és ott is halt meg.
Koszorús költőnk, kinek az iskolák és tudományok hivatalos hódolatával adózunk. Megírta a magyar hőskölteményt és megteremtette a magyar dráma nyelvét; elbeszélő költeményein késő unokák tanulnak szavalni; költője egy dalnak, mely a nemzet énekévé lett. Ismerjük életrajzát, melyet a múlt század legnagyobb magyar kritikusa írt róla és megnyugodva vesszük tudomásul, hogy mint magánember is megvalósította azokat a komoly férfi-ideálokat, melyeket verseiben vallott, harmonikus, tiszta lelkű, fennkölt magyar ember volt.
Mégis, mint koszorús költő, távol áll őszintén-mai szívünktől; ami szép és nagy benne, az is historikum. Magasan a sokáig felett tornyolusó alakjában nem érezzük azt a meghitten és mulhatatlanul közénk tartozót, akit Arany Jánosban szeretünk és leghíresebb versei olvasása közben, míg gyönyörködünk a vers tiszta pompájában, csodálkozva vesszük észre: mily rég is volt mindez.
I. Stílus 6
II. Sír-költészet 18
III. A magyar Vergilius és a magyar Osszián 33
IV. A magyar bárd-költő 47
V. Az Alvilág 62
VI. A fárfi-munka 76
Leütési ár:
170.300 Ft
Licitek száma: 55