Szépirodalmi Könyvkiadó(Budapest)
Kiadói fűzött kemény papírkötés
, 226 oldal
23 cm x 14 cm
963-15-0558-8
2025-02-23 20:00
[Budapest], 1976, Szépirodalmi Könyvkiadó (Kner Nyomda, Gyoma), 226 p. + [1] p. + [1] t.: ill.
Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Kráter. Összegyűjtött és új versek. Írta: Pilinszky János. A címlapon a szerző, Pilinszky János költő tollal beírt dedikációja olvasható: "Beálló adjunktusnőnek emlékül Pilinszky János". A szerző fekete-fehér, egész oldalas portréjával illusztrált, valamint részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. A költő fényképét Koffán Károly készítette. A borító-, kötésterv és tipográfia Pintér László munkája. Nyomtatta a Kner Nyomda Gyomán. Kiadói fűzött kemény papírkötésben lévő példány aranyozott feliratos címfedéllel és könyvgerinccel, tiszta oldalakkal, hiánytalan, jó állapotban, feliratos, fülszöveges, jó állapotú kiadói borítófedélben. A kötet szerzője, Pilinszky János (Budapest, 1921. november 27. – Budapest, 1981. május 27.) a huszadik század meghatározó magyar költője. A Nyugat irodalmi folyóirat negyedik, az Újhold köré csoportosult írónemzedékének a tagja. Az Újhold társszerkesztője (1946-48) volt. Verseit az Élet, a Vigília, az Ezüstkor és az Új Ember is gyakran közölte. Költészetében a hit, a spiritualitás, a humánum, az emberi szenvedés, a megértés és az emberi kapcsolatok nagy jelentőséggel bírnak és a lírai magasságokban új értelmet, új dimenziót nyernek. A költő keresztény hitelveket felvállaló, egzisztenciális, finom lírája a magyar irodalom kincsei közé tartozik.
Részlet a kötetből:
Te győzz le
Te győzz le engem, éjszaka!
Sötéten úszó és láza
hullámaidba lépek.
Tünődve benned görgetik
fakó...
Részlet a kötetből:
Te győzz le
Te győzz le engem, éjszaka!
Sötéten úszó és láza
hullámaidba lépek.
Tünődve benned görgetik
fakó szivüknek terheit
a hallgatag szegények.
A foszladó világ felett
te változó és mégis egy,
szelíd, örök vigasz vagy;
elomlik minden kívüled,
mit lágy erőszakod kivet,
elomlik és kihamvad.
De élsz te, s égve hirdetik
hatalmad csillagképeid,
ez ősi, néma ábrák:
akár az első angyalok,
belőled jöttem és vagyok,
ragadj magadba, járj át!
Feledd a hűtlenségemet,
legyőzhetetlen kényszerek
vezetnek vissza hozzád;
folyam légy, s rajta én a hab,
fogadd be tékozló fiad,
komor, sötét mennyország.
Leütési ár:
55.000 Ft
Licitek száma: 19