Szilády Zoltán: Bulgária (Összesen 50 példányban kiadott, számozott, bibliofil példány eredeti védődobozában.) (A címfedélen a rézplakett Berán Lajos (1882-1943) szobrász, éremművész munkája.)
Szilády Zoltán
Szerzői kiadás(Budapest)
Kiadói egész vászonkötés
, 472 oldal
25 cm x 18 cm
Budapest, 1931, Szerzői kiadás (Centrum Kiadóv. R. T., Bp.), 472 p. + [1] p. + [20] t. (részben színes), ill. + [2] térk.
Első, számozott, bibliofil kiadás. Bulgária. Írta: Szilády Zoltán. "Ez a könyv famentes papiroson 50 külön példányban készült a Centrum kiadóv. r. t. nyomásában". Ez a 37. számú kézzel számozott példány. 330 képpel, három színes és 17 fekete-fehér műlappal, illetve két térképpel illusztrált, valamint tárgymutatóval, a történeti fejezetek áttekintésével és a hibaigazítások, pótlások jegyzékével kiegészített kötet. A címfedélen lévő rézplakett Berán Lajos (1882-1943) szobrász, éremművész munkája. A címkép verzóján tollal írt ajándékozási bejegyzés látható. A könyvet a Centrum Kiadóvállalat Rt. nyomtatta, Budapesten. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratozású, rézplakettel illusztrált címfedéllel, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, mintázott kiadói előzéklapokkal, hiánytalan, megkímélt, jó állapotban, eredeti, feliratozatlan, sérült, foltos védődobozban. A szerző könyve Bulgáriának az alapos bemutatásáról szól történelmi, kultúrtörténeti háttéranyagok és egyedülálló fotók felhasználásával. A szerző, Szilády Zoltán (Budapest, Magyarország, 1878. május 21. – Großpösna, 1947. április 15.) zoológus, egyetemi tanár. Kezdetben Budapesten középiskolai tanárként működött, utána Kolozsváron tartott helyettes tanárként előadásokat. 1922-től a Magyar Nemzeti Múzeum Állattárának múzeumi őre volt, majd igazgatóőre lett. 1925-ben kinevezték a Debreceni Egyetem előadójának, később pedig a nápolyi zoológiai állomáson dolgozott. Fő kutatási területe a rovartan volt, de mellette foglalkozott művelődéstörténettel, nyelvészettel és etnográfiával is.
Két kis kapa története
Két kis kapa története
Vagy tizennyolc esztendővel ezelőtt ott sétálgattam valakivel a Papok-tava felé, a Mintásban, Nagyenyed áldott fekete földjén. Nem messze a Marostól, az enyedi polgármester birtokán bolgár kertészek foglalatoskodtak. Hosszan elnéztem türelmes, pepecselő munkájukat. Megtudakoltam tőlük, hogyan öntöznek, hogy tudják a földet olyan gondosan kihasználni, hogy az egyik terményt le sem szedik, már a másik sarjad mellette. Bámultam a szorgalmukat és kezdtem megérteni, hogy mi az ő titkuk, miért termelnek többet, szebbet, mint mi, miért tudnak nagyobb bért fizetni, olcsóbb árút adni és hogyan lehet az, hogy mégis hazaviszik azt a megtakarított pénzecskét, amiből majd lapostetejü kis ház és virágos kert lesz otthon, valahol a Balkán oldalain, egy puszta parlagon. Tapasztalásaim közben csak megakad a szemem két furcsa kis kapán. Olyan volt a vasuk, mint a fokosnak az éles fele és úgy állottak a nyélben, oldalvást, mint a bronzkori ember fejszéje. Mindjárt észrevettem, hogy ennek a célirányos gyomláló-kapának jó hasznát vehetném én is a kis kertemben és szerettem volna meg is venni mindjárt mind a kettőt. Sokáig kérleltem az öreg gazdát, Dimitroff Pétert, de mind hiába. Nem adhatja ő most, még a legkisebb kapát sem, pedig adná szívesen, nem is pénzért. De nemsokára hazamegy, akkor majd elküldi. Elbúcsúztam... Azóta sok minden történt. Bolgárjaink haza is mentek, de a két kapa nem jutott hozzám.
Leütési ár:
60.000 Ft
Licitek száma: 53