Budapest, 1900, Politzer Zsigmond és Fia (Révai és Salamon, Bp.), 152 p.
Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Klasszikus bűnperek. Írta: Lucián [Zöldi Márton].
A címlapon a szerző, Zöldi Márton (írói álnevén: Lucián) tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Méltóságos Zsilinszky Mihály államtitkár úrnak, irodalmi mesterének – hálás tanítványa Zöldi Márt[on]. (Lucian)"
A dedikáció címzettje: Zsilinszky Mihály (1838-1925) politikus, történész, az MTA tagja, a Magyar Történelmi Társulat alelnöke, 1889-től Csongrád, 1892-től Zólyom vármegye főispánja, 1895 és 1905 között vallás- és közoktatásügyi államtitkár.
Nyomatott Révai és Salamonnál, Budapesten. A címlapon tollal írt számjelzés, a hátsó előzéken ceruzával írt, régi tulajdonosi bejegyzés látható.
Korabeli félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, foltos címfedéllel, aranyozott feliratos könyvgerinccel, üres hátlappal, színes, márványozott előzéklapokkal, mintázott lapélekkel, helyenként foltos belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Zöldi Márton (Békéscsaba, 1854. december 23. – Budapest, 1919. április 26.) író, újságíró, színész, színigazgató. Középiskoláit Szarvason végezte, majd színészi pályára lépett. Rövid ideig a Nemzeti Színház altitkáraként működött, majd a pesti Dalos Színház igazgatója lett. Korának kedvelt novellistája volt, de írt színpadi műveket is (pl.: Nana leánya, Az Eiffel torony kisasszonya, A pópa). Klasszikus bűnperek c. kötete humoros elbeszéléseket tartalmaz:
"Az ellentét, mely a hajdankori és a mostani jogi fölfogás között megvan, adta meg Zöldi Márton írótársunknak, ki Lucián álnév alatt írogatja tréfás történeteit, a pompás ötletet klasszikus bűnpereihez. Dávid királyt párbaj vétsége miatt viszi a budapesti törvényszék elé, Priámusz fiának, Párisnak ezüstnemű jogtalan eltulajdonításának vádja ellen kell védekezni, Don Quixotte a szélmalom megtámadása révén magánlak megsértése miatt kerül vád alá, Medea, Brutusz, Szókratész nemkülönben, mint vádlottak szerepelnek. Csupa jóízű és ötletes paródia ez." (Uj Idők, 1901/12. sz., 258.)
DÁVID KIRÁLY BÜNPERE.
A zsoltárok fenkölt ajkú lantosa, Dávid király, állott ma a budapesti törvényszék előtt párviadal vétségével vádolva.
DÁVID KIRÁLY BÜNPERE.
A kir. kúria ugyanis, a régi bűnvádi eljárás idejében megindult ügyben a két alsó biróság ítéletének megváltoztatásával, az elévülést félbeszakitó oknak tekintette, hogy a filiszteusok leveretése óta zsidók és nem zsidók között állandó felekezeti súrlódások folynak, melyek folytonosan provokálják a bíróságok határozatát és intézkedését. Ezek a bírósági határozatok és intézkedések, mondja a kúriai megokolás, a terhelt egyénre nézve a Btk. 108. §-a értelmében az elévülést félbeszakítják s minthogy a párviadal vétsége hivatalból üldözendő cselekmény, a királyi ügyészség utasittatik a vádlevél benyújtására.
A ma megtartott főtárgyaláson Eördögh András bíró elnökölt. A vádhatóságot Geszti Andor kir. alügyész képviselte. A vádlott védelmét dr. Visontai Soma vállalta el.
Dávid király bünpere 5
Szokratesz bűnperenek reviziója 20
Páris bűnpere 34
A Shylock-per reviziója 50
Medea bűnpere 61
Brutusz és társainak bűnpere 76
Borgia Lukréczia és társának bűnpere 90
Margit és Dr. Fauszt bűnpere 108
Don Quijote bűnpere 126
Herosztratusz bűnügye 137