Ignácz Rózsa: Keleti magyarok nyomában (aláírt, számozott példány) (Biczó András rajzaival.)

Regényes útirajz

Ignácz Rózsa
Biczó András
Dante Könyvkiadó (Budapest) ,
Kiadói félvászon kötés , 198 oldal
Méret: 20 cm x 15 cm
2025-02-23 20:00

Budapest, [1941], Dante Könyvkiadó (Hornyánszky Viktor R.-T. Nyomdai Műintézet, Bp.), [1] t. + 198 p. + [1] p., ill.

Szerző által aláírt példány. Számozott kiadás. Keleti magyarok nyomában. Regényes útirajz. Írta: Ignácz Rózsa.
A szerzőt ábrázoló, fekete-fehér címlapkép alatt Ignácz Rózsa tollal beírt aláírása látható.
"Ignácz Rózsa műveinek gyűjteményes kiadásából, kizárólag az előfizetők, a magyar irodalom igaz barátainak tiszteletére, a szerző fényképével és saját kezű ajánlásával ellátott, számozott sorozatok készülnek." Ez a 484. sorozat.
Második kiadás. Címlapképen a szerző fekete-fehér fényképével, illetve Biczó András szöveg közti rajzaival illusztrált, valamint tartalomjegyzékkel ellátott kötet. Az illusztrációk a Néprajzi Múzeum anyagának felhasználásával készültek. Nyomtatta a Hornyánszky Viktor R.-T. Nyomdai Műintézet, Budapesten.
Kiadói félvászon kötésben lévő példány feliratozott, népmintás díszítéssel ellátott címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, díszített hátlappal, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Ignácz Rózsa (Kovászna, 1909. január 25. – Budapest, 1979. szeptember 25.) színésznő, író, műfordító. Első írását Benedek Elek közölte a "Cimborában". 1943-ban a Petőfi Társaság tagjai közé választották. 1945 és 1947 között lektor a Fővárosi Kiadónál, majd a Református Élet szerkesztője. 1947-től tíz évnyi hallgatásra kényszerült, újabb munkái csak 1957 után jelenhettek meg. Könyvei a moldvai, bukovinai, erdélyi magyarság történelmi viszontagságairól és színháztörténetünk nagy alakjairól szólnak.

Előszó a második kiadáshoz
A ,,Keleti magyarok nyomában" másodszor is megjelenik. A magyar közönségé a siker, melyet keletre szakadt fajtánk sorsa lankadatlanul érdekel.
Hálás vagyok jó... Tovább

Előszó a második kiadáshoz
Hálás vagyok jó sorsunknak. Adott nekünk ,,kiválóbb, erős magyarokat, akik tudtak férfimódra cselekedni is". A Bukovinába szakadt székelyek ez év tavaszán hazajöttek és letelepedtek Bácskánk dúsan termő fekete földjén.
A magyar történelemben ez az első eset, hogy népi tömegeink tértek haza. Idáig csak egyszer kísérleteztünk telepítéssel - és megbuktunk csúfosan. Mostanáig fajtánk kivándorolt, apadt. Magyarország most kezdi hazahívni, egybetömöríteni fiait.
Szent István gyengének tartotta az egynyelvű birodalmat. ma, Szent István soknyelvű birodalmában, számban, anyagiakban, lélekben, faji öntudatban a legnagyobbnak, legerősebbnek, legfüggetlenebbnek szeretnénk látni a magyart. Minden magyarra szükségünk van. Elsősorban arra, aki vérségileg az, még akkor is, ha évszázadokon át idegen néptengerben élt, idegen ruhát és szokásokat hord és a magyar nyelvet törve beszéli már. Nincsenek közelünkben művelt rokon népek. A magyarság csak szétszórtan élő néptöredékeinkből frissítheti fel magát.
A Bácskába telepített székely sorsán megtapasztalhatjuk, hogy jól telepítünk-e? Az ő sorsukat kell olyan becsületesen elrendeznünk, hogy példájukra azok is lelkesen jöjjenek, akik jó módban élnek az idegenek között.
Van egy álmom.
Mire könyvem második kiadása megjelenik - a moldovai csángómagyarok hazasóvárgása - időszerűtlen lesz. Isten még egyszer ad nekünk egy Teleki Pált. S az a férfiú, mint Teleki a bukovunaiakat - hazahozza a moldovai magyarokat. Akkor én könyvem, ez a vándoló, tettreserkentő írás nem lesz többé időszerű. Azt a sikert álmodom magunknak, hogy ez a könyv emlékirattá váljék, mert a hazavágyók sóvárgása beteljesedett.
Akik ezt a könyvet forgatják, akarják ezt a álmot valóra váltani!
Budapest, 1941 november.
IGNÁCZ RÓZSA. Vissza

Előszó3
Moldova, 19387
Övből csüngő vörös rojtok9
Krisztusszakállú kalugyerek, csángó favágók21
Etelközben ma hetvenezer magyar él30
Egy forró éjszaka Bacauban40
Miért selypitenek a csángók49
Mióta élnek a csángók Moldovában59
Szőttesvásár Liuziban69
Bukarest, 193879
Bukaresti tetők alatt81
Bangyina91
Keleti magyarság98
Konstanza, 1938111
Dobrudzsai magyarok113
Bukarest, 1939129
Pantelimon131
Téli Bukarest137
Bukovina, 1939149
Karácsony Bukovinában151
Székely Albert orgonája164
Rinaldók és Siegfriedek179
Gyimesen át185
Bukovina jelentkezik191
Utóirat198
090

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
55.000 Ft Licitek száma: 34