Szépirodalmi Könyvkiadó(Budapest)
Kiadói fűzött keménykötés
, 375 oldal
20 cm x 15 cm
2025-05-18 20:00
Budapest, 1973, Szépirodalmi Könyvkiadó (Franklin Nyomda, Bp.), 375 p. + [1] p.
Szerző által dedikált példány.Első kiadás. Éjbe zuhant évek. Írta: Molnár Gábor. A címlapon a szerző, Molnár Gábor tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "B. L. kedves jóbarátomnak, szeretettel: Molnár Gábor Bp. 1973. XII. 24.". A borító- és kötésterv Pintér László munkája. Nyomtatta a Franklin Nyomda, Budapesten. Kiadói fűzött keménykötésben lévő példány aranyozott feliratos címfedéllel és könyvgerinccel, feliratozatlan hátlappal, tiszta belívekkel, hiánytalan, jó állapotban, színes, feliratos, illusztrált, fülszöveggel és a szerző rövid életrajzával kiegészített, kiadói borítófedélben. A kötet szerzője, Molnár Gábor (Budapest, 1908. december 2. – Budapest, 1980. október 29.) népszerű magyar vadász, útirajzíró, rádiójáték-szerző. Pápán mezőgazdász képesítést szerzett, majd Tolna és Somogy megyében volt gazdatiszt. Adottságai, lövésztudása és elszántsága miatt őt választották a Magyar Nemzeti Múzeum állat- és rovargyűjteményét gyarapítani hivatott, Horváth Elemér nevével fémjelzett brazíliai expedíció harmadik tagjának. Az ott begyűjtött állatokat, köztük értékes óriáskígyókat, bogarakat, rovarokat, állatbőröket a Budapesti Állatkertnek, a magyar Nemzeti Múzeumnak küldte haza. Brazíliában egy balesetben elveszítette látását. Hazatérve orvosai megerősítették, hogy soha többet nem fog látni. Ekkor kezdett egy Remington írógépen megtanulni írni, és ezután indult sikeres írói pályája. Műveit számos nyelvre (portugál, mongol, orosz, angol, német stb.) lefordították.
1932. március 7-én délután négy óra tájban, a brazíliai Ford-ültetvényen, valahol a Tapajos folyó mentén a huszonnégy éves Molnár Gábor kezében felrobban egy gyutacsokkal teli bádogdoboz. Bekövetkezik a tragédia: a nagy reményű fiatal gyűjtő szeme világát veszíti.
Hogyan találja meg helyét a rászakadt fekete világban? Hogy jut el a nagy veszteség után is az emberileg lehetséges teljes értékű élethez? Egyáltalán mibe kapaszkodhat az ember egy ilyen már-már reménytelen helyzetben is? Az író nem csak kérdez, meg is adja a választ, éspedig saját legszemélyesebb példájával: csakis önmagába. Ezt a nehéz utat, az önmagáratalálás éveit mutatja be az Éjbe zuhant évek, az író regényes önéletrajzában második része, mely az 1932-től 1935-ig terjeszkedő korszak eseményeit dolgozza fel.
A kötet első harmadában még kedves brazíliai környezetében találjuk az írót, hűséges kísérői: Abilio, Juan és Klementino társaságában. Majd - már a tragikus fordulat után - útban hazafelé, Magyarországra. Aztán a harc, a nagy belső erőfeszítés évei következnek. Közben újra hűséges társra talál: megbízható Remington írógépén mintegy írásgyakorlatképpen belekezd brazíliai élményeinek feldolgozásába. És kiderül: az "írásgyakorlatok" érdekfeszítő elbeszélések. Mire a regény zárul, előkészületben az első nagy sikerű kötet: a Kalandorok a brazíliai őserdőben.
Leütési ár:
40.100 Ft
Licitek száma: 95