Jókai Mór: Janicsárok végnapjai - Első kiadás

Jókai Mór
Számvald Gyula (Pest) ,
Könyvkötői félvászon kötés , 506 oldal
Méret: 15 cm x 11 cm
2025-07-20 20:00

Pest, 1854, Számvald Gyula (Emich Guzstáv, Pest), 506 [!524] p. + [2] p.

Első kiadás. Janicsárok végnapjai. Regény. Írta: Jókai Mór.
Jeleni kötet A fehér rózsa c. regény második, de magában is önálló, része.
Részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. A címlapon tulajdonosi bejegyzések láthatók. Nyomatott Emich Gusztávnál, Pesten.
Könyvkötői félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, mintás címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, modern előzéklapokkal, néhány foltos lappal, feliratozatlan, mintás hátlappal.
A szerző, Jókai Mór (Komárom, 1825. február 18. – Budapest, 1904. május 5.) író, újságíró, politikus, a "Márciusi Ifjak" egyike. Első regényének, a "Hétköznapok" a sikere után az írásnak szentelte az egész életét. A "Pesti Füzetek", majd az "Életképek" szerkesztője volt. Az "Életképek" az idők folyamán egyértelműen politikai lappá alakul át. Jókai ebben cikkeivel a nemzeti politikát támogatja a "Szabadság, egyenlőség, testvériség" eszméjének jegyében. Az "Életképek" után a "Pesti Hírlap" szerkesztését vállalta el, majd megindította az "Esti Lapokat", a radikálisok főorgánumát. A forradalom bukása után Jókai tevékenységét többnyire a "Vasárnapi Újságnak" szentelte, ami ugyan eszmeiségben megegyezett a nagy író gondolataival, de a lapnak politikai okokból a szerkesztője nem lehetett. A 19. századi magyar irodalom rendkívüli népszerűséget elérő, nagy regényírója volt, gazdag és tartalmas életművet hagyott hátra. Regényeinek befogadását, értelmezését a keletkezésüktől az utóbbi évtizedekig a realista és a romantikus stílus kettőssége határozta meg; e két irodalmi stílus ötvözése tette Jókait "a magyar nemzet íróóriásává".

Részlet: Sivár, kietlen, barátságtalan vidék áll előttünk: a seleuciai üregek völgye. Igazán remetének való hely, mert az élő világra semmi sem emlékeztet benne, olyan az egész, mint egy nagy... Tovább

Részlet: Sivár, kietlen, barátságtalan vidék áll előttünk: a seleuciai üregek völgye. Igazán remetének való hely, mert az élő világra semmi sem emlékeztet benne, olyan az egész, mint egy nagy bedőlt sír, melynek zöldje a fenekére hullott. Minden, a mi a búskomolyságot neveli, a legsötétebb vallásos rögeszmék, a fekete babona rém képei; a világkerülő embergyűlölet átka látszanak nehéz öröklő ködként e tájon feküdni, melyen Isten balkeze működött, megszaggatva az óriás sziklákat, terméketlenséggel verve meg a földet, lakhatatlanná téve azt minden élő lény számára. Ritkán jön e tájra ember: minek is jönne, mit keresne itt? Semmi sem terem e helyen, a mi ember számára kedves. Még a vad sem ver itt magának állandó tanyát, csak forró nyaranta téved oda néha a rekkenő meleg elől futva egy-egy pusztai oroszlán, elfogott zsákmányát hozva oda elkölteni, s odább megy, ha jóllakott, tulajdon ordítása visszhangjával feleselve. Vissza

A seleuciai üregek1
Eminah32
Török paradicsom79
Gaskho bey108
Férfi a veszélyek között125
Oroszlán rókabőrben136
Az albán család185
Mahmud tolla193
A cserkész és családja226
A bosszúálló266
Regtas kertjének virágai316
A megáldott leány335
Tánczvigadalom a szerályban362
Kurisd basa409
Caretto419
Eminah433
Az ezüst állvány a szerály előtt451
A ketté tört kardok475-506
189

Kikiáltási ár:
3.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
40.100 Ft Licitek száma: 63