Móricz Zsigmond: Légy jó mindhalálig

Móricz Zsigmond
Athenaeum (Budapest)
Kiadói félvászon kötés , 281 oldal
Méret: 19 cm x 13 cm

Budapest, é. n., Athenaeum (Athenaeum R.-T. Könyvnyomdája, Bp.), 281 p. + [6] t.: ill.

Első kiadás. Légy jó mindhalálig. Regény. Írta: Móricz Zsigmond.
Török N. hat fekete-fehér rajzával illusztrált kötet. A címlap Filo terve. Nyomtatta az Athenaeum Rt. Könyvnyomdája Budapesten.
Kiadói félvászon kötésben lévő példány két színnel feliratozott, színes illusztrációval ellátott címfedéllel, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, feliratozatlan, hátlappal, hiánytalan állapotban.
A "Légy jó mindhalálig" c. regényét Móricz Zsigmond 1920-ban az Athenaeum Kiadónál jelentette meg. Főszereplője Nyilas Misi, a debreceni kollégium diákja. A regényt 1936-ban és 1960-ban is megfilmesítették. Kitűnő gyermekregényként tartják számon, pedig a szerző társadalmi regénynek szánta és a megbántott, félreértett és megkínzott jóság jelképét akarta Nyilas Misi történetével bemutatni. A mű kézirata a II. világháború idején sajnos elpusztult. A Petőfi Irodalmi Múzeum csak egy kézirattöredéket őriz belőle. Ez a mű a szerző legismertebb és legnépszerűbb regénye.
A kötet szerzője, Móricz Zsigmond (Tiszacsécse, 1879. július 2. – Budapest, 1942. szeptember 5.) író, újságíró, szerkesztő. A 20. századi magyar realista prózairodalom egyik legismertebb alakja. 1908-ban a "Nyugat"-ban megjelent Hét krajcár c. novellája azonnali hírnevet hozott számára. Ady Endrével kötött barátsága nagy hatással volt egész írói munkásságára. Realista prózája karakteres társadalmi mondanivalókat hordoz és mély emberismeretről és humánumról tesz tanúságot.

Részlet a műből: "A kollégium nagy, komor, négyszögű épület. Voltaképpen csak az első része komor, a Nagytemplom felőli ősi épület, a hátulsó három szakasz, amely úgy van építve, hogy az egész egy... Tovább

Részlet a műből: "A kollégium nagy, komor, négyszögű épület. Voltaképpen csak az első része komor, a Nagytemplom felőli ősi épület, a hátulsó három szakasz, amely úgy van építve, hogy az egész egy négyszögű udvart zár be, inkább sivár. De a kisdiáknak elől-hátul, mindenfelől rendkívüli imponál s még bent a coetusban is állandóan valami templomi félelmet érez, amint behallatszik, hogy kopognak a kemény kis cipősarkak a sivatag folyosókon s hogy zúg be a százezernyi veréb csiripelése az udvaron álló ménkő magas jegenyeakácok lombja közül. A kisdiák e percben a szoba közepén álló nagy asztal legutolsó, legszélső fiókját kihúzva, abban kotorász. Ennek a fióknak az első oldala zöldre van festve, mint maga az asztal. De az asztal felső lapja már erősen meg van kopva, a fiók azonban még mindig friss zöld s ez igen tetszik a kisdiáknak, csak azt sajnálja, hogy a fiók régi birtokosai a kulccsal már ezt is össze-vissza karmolászták." Vissza
289

Kikiáltási ár:
9.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
40.010 Ft Licitek száma: 14