Erdősi József, az MSZMP Bács-Kiskun megyei első titkára aláírt levele Losonczi Pál kommunista politikusnak (8 db fotómelléklettel Kádár János és Losonczi Pál közös vadászatáról, 1969)

Papír , 9 oldal
Méret: 23 cm x 17 cm
2025-02-23 20:00

Erdősi József aláírt levele Losonczi Pál kommunista politikusnak, [1] p. + 8 mell. (fénykép)

Erdősi József, az MSZMP Bács-Kiskun megyei első titkára aláírt levele Losonczi Pál kommunista politikusnak, az Elnöki Tanács elnökének (8 db fotómelléklettel Kádár János és Losonczi Pál közös vadászatáról, 1969).
Erdősi József gépelt, saját kezűleg aláírt, „Kedves Losonczi Elvtárs!” megszólítással kezdődő levele. A küldemény egy gépelt, Losonczi Pálnak szóló címzéssel, 1969. január 15-i dátumbélyegzéssel és az MSZMP Bács-Kiskun Megyei Bizottsága Pártgazdasági és Ügykezelési Osztálya hivatalos bélyegzőjével ellátott, a hátoldalán későbbi ceruzás feljegyzést tartalmazó papírborítékban került megőrzésre. A levél szövege a következő:

„Kedves Losonczi Elvtárs!
Mellékelten megküldöm a január 5-i vadászatról készült képeket.
Elvtársi üdvözlettel:
/: Erdősi József :/”

A tétel tartalmazza a levélben említett fényképeket is. Összesen 8 db, fekete-fehér vadászfotó tartozik a küldeményhez. A képek hátlapja üres, méretük egységesen: 9x12 cm. A felvételek Kádár János és Losonczi Pál közös vadászatát örökítik meg; a két vezető kommunista politikus több képen is jól felismerhető.
Gépelt levél hajtogatott levélpapíron, hiánytalan, jó állapotban, jó állapotú papírborítékban, sérülésmentes, jó állapotban megőrzött fényképmellékletekkel.

Köztudott, hogy a Kádár-kori politikai elit tagjainak – a korábbi korszakok vezetőihez hasonlóan – kedvelt és kiváltságos tevékenysége volt a vadászat. A Bács-Kiskun megyei első titkár, Erdősi József (1919-1971) levele ennek ékes példája. Az 1960-tól a földművelésügyi miniszteri, majd 1967-től az Elnöki Tanács elnöki pozícióját betöltő Losonczi Pálnak (1919-2005) címzett küldemény ugyanis egy téli vadászaton készült, exkluzív fényképsorozatot is tartalmaz. Az eseményen a politikus Kádár János (1912-1989) pártfőtitkár és mások társaságában vett részt. Az MSZMP vezetősége nagy gondot fordított a hatalmi elit tagjainak vadászataira, a párt- és állami vezetők számára még egy külön vadásztársaságot is alapítottak „Egyetértés” néven:
„Magyarországon a […] rendszerváltozás előtt a hatalmi elitnek két reprezentatív vadásztársasága volt. Az egyik társaság a párt- és állami vezetők számára megalakított Egyetértés, a másik pedig a Honvédelmi Minisztérium vadásztársasága (utóbbit Zalka Mátéról nevezték el). Előbbi az állami erdő- és vadgazdaságok vadvédelmi területein – azaz kiemelt jelentőségű, állami tulajdonú földterületeken, Gemencen, Gyulajon, Gödöllőn, Telkin, Gyarmatpusztán és a Mezőföldön – működött, míg utóbbi tagjai a Honvédelmi Minisztérium erdőgazdaságai kezelésében lévő földterületeken – így Kaszópusztán, Uzsán, Süttőn, Lovasberényben, Bujákon – vadászhattak. Az Egyetértés megalakításáról a PB hozott állásfoglalást 1963-ban, majd az 1964-es tényleges megalakuláskor a 18 alapító tag között találjuk a legfelső szintű politikusgarnitúra olyan tagjait, mint Apró Antal, Benkei András, Biszku Béla, Czinege Lajos, Fehér Lajos, Fock Jenő, Gáspár Sándor, Kádár János, Losonczi Pál, Németh Károly, Pap János. E vadásztársaságokba természetesen kizárólag meghívással lehetett bekerülni, és csak a hatalmi elit csúcsán lévők vehettek részt a vadászati eseményeken. […] Azt, hogy ki kivel vadászhatott, ki milyen vadat lőhetett ki, szigorú hierarchikus rend szabályozta.” (Bozsonyi Károly-Horváth Zsolt-Kmetty Zoltán: A hatalom hálója. A Kádár-kori hatalmi elit hálózati struktúrája az együttvadászási szokások alapján. In: Korall, 13. évf./47. sz., 157-184.)
050

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
30.000 Ft Licitek száma: 29