Deák Farkas akadémikus autográf, aláírt levele (1884).
Deák Farkas akadémikus, az MTA Széchenyi Bizottságának tagja 1884. szeptember 5-én, Marosvásárhelyen kelt autográf magánlevele ismeretlen címzettnek a bizottság jegyzőkönyveinek és a Széchenyi Béla által ajándékozott levelek ügyében. A levél átirata a következő:
"Tisztelt barátom!
Ez orában vettem becses levelét. A Széchényi bizottság jegyző könyveit mikor elkészülnek a gyülés napján vagy a következő napon át szoktam adni a fő titkár urnak s ottvannak azok az akadémiai kézi levéltárba. Valahól ott lehetnek a Sz. Béla [Széchenyi Béla]
által ajándékozott levelek is, melyek ép azon okból, hogy ő Excellentiája ohajtja át nézni s tán fel is dolgozni, a könyebb felhasználhatás végett nekem soha át nem adattak.
Ha tehát Ön nem tudná hogy hol vannak a Sz. bizottság könyvei, kérdezze meg a fő titkár úr ő méltóságától.
Ennyit tudok most felelni, ha élek e hó végén vagy a másik hó elején én is ott leszek. Addig is maradok beteges de mindig
kész szolgája
Deák Farkas"
A tétel egykor része volt a Vasberényi Gyűjteménynek (sz.: 67.), jelenleg is a gyűjtemény bélyegzőjével, valamint tollal írt számjelzéssel és egy rövid leírással ellátott papírboríték őrzi.
Tollal írt kézirat hajtogatott, sérülésmentes, jó állapotban megőrzött levélpapíron.
A levél szerzője
Deák Farkas (Marosvásárhely, 1832. április 4. – Marosvásárhely, 1888. június 4.) minisztériumi osztálytanácsos, az MTA rendes tagja, a Magyar Történelmi Társulat alapító tagja és jegyzője, a Székely Művelődési Egyesület alelnöke. Miután 1876-ban az Akadémia megvásárolta Széchenyi István kéziratos hagyatékát az eredeti örökösöktől (Tasner Antalnak, Széchenyi egykori titkárának leszármazottaitól), 1877-ben egy bizottságot küldött ki
"Széchenyi irodalmi hagyatékának átvételére és tanulmányozására." Ez lett az ún. Széchenyi Bizottság, melynek elnöke gr. Lónyay Menyhért, tagjai pedig Zichy Antal, Gyulai Pál, Szász Károly, Pauler Gyula és Deák Farkas voltak. A későbbiekben a bizottság vállalta magára a Széchenyi-iratok gondozását, és tárgyalt a szövegek sajtó alá rendezésének lehetőségeiről. További fontos szempont volt a hagyaték kutatások számára való hozzáférhetőségének biztosítása és további lehetséges bővítése. A Deák Farkas levelében említett
"Sz. Béla által ajándékozott levelek" épp ez utóbbira jelentenek példát: Széchenyi Béla (Széchenyi István fia) 1884-ben hét ívrétű kötetben atyja leveleinek fogalmazványait és másolatait ajándékozta az Akadémiának.