Maehrl, Jeremias: Dissertatio inauguralis medica de praeservandis literatorum morbis (Gróf Széchényi Ferenc könyvtárából!)
quam auspice deo propitio, Ex Consensu atque Auctoritate Gratiosae facultatis Medicae, in alma regia fridericiana, praeside Dn. D. Michaele Alberti, sacr. maj. reg. boruss. aulico et consist. magdeb. consiliario, med. et philos. natur. professore publico ordinario, etc. Decano suo spectatissimo, Domino Patrono, Praeceptore ac Promotore suo omni honoris cultu prosequendo, pro gradu doctoric summisque in medicina honoribus et privilegiis legitime impetrandis, horis locoque consuetis
Jeremias Maehrl
, Varrott papírkötés
, 36 oldal
Latin
20 cm x 16 cm
Halae Mageburgicae [Halle], 1733, Typis Joh. Christiani Hendelii, 31 p. + [5] p.
Egyetlen kiadás. Dissertatio inauguralis medica, de praeservandis literatorum morbis, quam ... pro gradu doctoris ... publicae ac placidae eruditorum ventilationi subjiciet auctor et respondens Jeremias Maehrl. / Beavató orvosi értekezés, mely íratott az irodalmárok betegségétől való őrizkedésről, s a doktori fokozat és a legmagasabb orvosi tisztségek és kiváltságok megszerzésért ... a tudós férfiak elé megvitatásra bocsáttatott a szerző és a vizsgázó, Maehrl Jeremiás által. Petrik II. 634. Latin nyelvű kiadvány. Néhány fekete-fehér könyvdísszel és iniciáléval. A címlapon tollal írt, régi tulajdonosi bejegyzés, a címlap hátoldalán kiemelkedő könyvészeti és művelődéstörténeti értékkel bíró tulajdonosi bélyegzések láthatók (utóbbiak kifejtését lásd lentebb!).
Varrott papírkötésben lévő példány tiszta belívekkel, tartalmilag hiánytalan állapotban. A kötet a címlap hátoldalán látható "Ex Bibl.Com. F. Széchényi" feliratozású bélyegzés tanúsága szerint egykor a könyvtár- és múzeumalapító gróf Széchényi Ferenc (1754-1820) – Széchenyi István édesapja – tulajdonában volt. Széchényi Ferenc 1802-ben ajánlotta fel gazdag gyűjteményét egy nemzeti közintézmény megalapítására, amelyből később az Országos Széchényi Könyvtár és a Magyar Nemzeti Múzeum is kifejlődött. A könyv szerepel a Széchényi által kiadott egyik korabeli nyomtatott katalógusban is (Index alter libros Bibliothecae Hungaricae Francisci Com. Széchényi duobus tomis comprehensos in scientiarum ordines distributos exhibens., Pesthini, 1800, Typ. Trattnerianis, 398. p.). A Széchényi-bélyegző mellett az Országos Széchényi Könyvtár régi duplumbélyegzője kapott helyet ("Másodlat a M. N. Múzeumi Széch. Orsz. Könyvtárból"), amely a 19. század közepén és második felében felében volt használatban. Maga a könyv Maehrl Jeremiás, pozsonyi származású és a hallei egyetemen tanult orvosdoktor disszertációja.
Leütési ár:
51.000 Ft
Licitek száma: 3