Borovszky Samu/Sziklay János, Dr.: Abauj-Torna vármegye és Kassa

Magyarország monografiája/A Magyar Korona Országai történetének, földrajzi, képzőművészeti, néprajzi, hadügyi és természeti viszonyainak, közművelődési és közgazdasági állapotának enciklopédiája

Dr. Sziklay János
Borovszky Samu
Kovács Albert
Rákosi Jenő
Bársony István
Berecz Antal
"Apollo" Irodalmi Társaság (Budapest) ,
Kiadói egészvászon díszkötés , 579 oldal
Sorozatcím: Magyarország vármegyéi és városai
Méret: 29 cm x 21 cm

Budapest, 1896, "Apollo" Irodalmi és Nyomdai Részvénytársaság (Légrády Testvérek Nyomdája, Bp.), 1 t. (látkép) + 579 p. + [2] p + [10] t., ill. + [2] mell. + [2] térk.

Magyarország Vármegyéi és városai. I. kötet.
Abauj-Torna vármegye és Kassa. Magyarország Monográfiája. A Magyar Korona országai történetének, földrajzi, képzőművészeti, néprajzi, hadügyi és természeti viszonyainak, közművelődési és közgazdasági állapotának enciklopédiája. A "Magyarország Vármegyéi és városai" Állandó Munkatársainak Bizottsága közreműködésével szerkeszti: Dr. Sziklay János és Dr. Borovszky Samu.
Kassa fekete-fehér, kihajtható látképével, 12 fekete-fehér, feliratozott képtáblával (ebből 2 oldalszámozáson belüli, 4 színes és hártyapapírral védett), 2 színes, kihajtható térképpel és számos szöveg közti, fekete-fehér képpell illusztrált, valamint 2 műmelléklettel és teljes tartalom- és névjegyzékkel ellátott kötet. Nyomtatta a Légrády Testvérek Nyomdája Budapesten.
Kiadói egészvászon díszkötésben lévő példány aranyozott feliratozású, dombornyomott, illusztrált, szentkoronás, címerpajzsos díszcímfedéllel, aranyozott feliratozású, szentkoronás könyvgerinccel, mintázott kiadói előzéklapokkal, vaknyomással díszített hátlapon a nyomda emblémájával, mintázott lapélekkel, hiánytalan állapotban.
A monográfia egyik szerkesztője Borovszky Samu (Bácsordas, 1860. október 25. – Budapest, 1912. április 24.) történész, helytörténész, az MTA levelező tagja, irattárnoka és irodaigazgatója. Budapesten a református főgimnáziumban tanult, később a Budapesti Tudományegyetem hallgatója és ösztöndíjasa volt. 1880-tól Lukács Móric titkára, később 1882-től Lónyay Menyhértnek, az MTA elnökének a titkára. 1884-től az MTA irattárnoka, majd a Történelmi Társulat igazgatói választmányának a tagja. Munkásságának egyik legfontosabb állomása volt a nagy hírű Magyarország vármegyéi és városai (1896–1914) című monográfia-sorozat, amelynek számos kötetét szerkesztette. 1909–1912 közt a Magyar Történelmi Társulat titkára, majd a Századok szerkesztője volt. A népvándorlás korát, a magyar őstörténetet és a finnugor nyelvrokonság kérdését is kutatta.

A magyar földnek isteni ereje van magyart teremteni. Magyarrá lesz, a ki erre a földre lép. A királyi városok nagy többsége germán alapítás volt; bejött az országba a kún, tatár, bolgár, jász,... Tovább

A magyar földnek isteni ereje van magyart teremteni. Magyarrá lesz, a ki erre a földre lép. A királyi városok nagy többsége germán alapítás volt; bejött az országba a kún, tatár, bolgár, jász, neugor, török, és száz év múlva már csak a faluk nevei emlékeztek eredetükről. Kiirtották a magyart csaknem a megsemmisülésig; három évig nyomta a tatár, százötvenig a török, megtámadta nyelvét, nemzetiségét a latin classicitás, a német tudományosság, s annyi száz esztendei folytonos olvasztás után nem fogyott, hanem szaporodott. És szaporodik folyton folyvást, nő, mint a dagály. Ennek az isteni erőnek egyik csodálatos tanúsága Abauj-Torna vármegye, és érdekes, szép, régi dicsőségű fővárosa, Kassa. Germán telepítvény volt Kassa és magyarrá lett nagy részében, magyarrá lesz teljesen nemsokára. Idegen ajkú lakosai beolvadnak a magyarba. Irtották a magyart a vármegyében a tatár, török, a német seregek, kegyetlen tábornokok bakói, irtották a vallási harczok: nem fogyott, hanem szaporodott. Oh be szomorú idők voltak, a mikor az egy haza fiainak, a kiket úgyis annyi csapás sújtott, egymást kellett üldözni a miatt, a mit hisznek. Kiállotta a szomorú időket dicsőségesen. Egy lelkes és bátor írói gárda óriási munkára vállalkozott. Megírja Magyarország történetét és jelenkorát vármegyénkint, városonkint, olyan kiterjedésben, olyan részletességgel, a minőre nincs példa a gazdag külföldi irodalomban. Ez is legyen dicsősége Magyarországnak. Ilyen magasra emelkedett a század elején még oly szegény, jelentéktelen magyar irodalom! Abauj-Torna vármegyével kezdődik a nagy munka. A véletlen különös játéka, hogy éppen az első a betűrendben is ez a vármegye, mely az elsők közé tartozik Magyarországon, szépségénél, történelmi szereplésénél fogva. De az elsők sorába emelte kulturája is. Vissza

A "Magyarország Vármegyéi és Városai" állandó munkatársainak központi bizottsága 3
Abauj-Torna vármegye és Kassa kötetének munkatársai 4
Beveztés 5
Kassa 16
Kassa népessége 31
Kassa története 35
A Szt.-Erzsébet székesegyház 64
Kassa régi sirkövei 73
Hires házak és hires lakóik 78
Kassa közigazgatása 85
Kassa a magyar hadtörténelemben 102
A kassai róm. kath. püspökség 136
A görög kath. egyház 146
A két protestáns egyház 149
Az izraelita hitközségek 153
A képzőművészet Kassán 155
A kassai ötvösművészet története 165
Kassa közoktatásügye 172
Irodalom és könyvtárak Kassán 181
A felsőmagyarországi muzeum 193
A szinészet Kassán 196
Kassai népszokások és babonák 201
Kassa társadalma 209
Törvénykezés 213
Kassa egészségügye 219
Ipar és kereskedelem Kassán 226
Kassa pénzintézetei 248
Vasutak Kassán 252
Az időjárás Kassán 256
Kassa erdőgazdálkodása 258
Abauj-Tornavármegye földrajzi viszonyai 263
Abauj-Tornavármegye községei 274
Abauj-Szántó 318
Alsó-Meczenéf 321
Felső-Meczenéf 328
Göncz 330
Jászó 333
Nagy-Ida 348
Szepsi 350
Szikszó 352
Stósz 356
Torna 359

Abauj-Tornavármegye gyógyhelyei:
Alsó-Kéked 361
Ránk-Herlány 362
Stósz-fürdő 364
Abauj-Tornavármegye lakossága 367
A népoktatás Abauj-Tornavármegyében 396
Abauj-Tornavármegye mezőgazdasága 403
Abauj-Tornavármegye geológiai viszonyai 418
Abauj-Tornavármegye állatvilága 433
A vadászat Abauj-Torna vármegyében 436
Abauj-Tornavármegye flórája 439
Posta- és távíró Abauj-Tornavármegyében 447
Abauj-Tornavármegye vasútjai 458
Abauj-Tornavármegye pénzintézetei 461
Abauj-Tornavármegye őstörténete 462
Abauj-Tornavármegye története 474
Abauj-Tornavármegye nemes családai 533
Abauj-Tornavármegye írói 551
Név- és tárgymutató 559 Vissza
072

Kikiáltási ár:
25.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
45.000 Ft Licitek száma: 12