Pápai Páriz Ferenc/Bod Péter: Dictionarium latino-hungaricum/Dictionarium hungarico-latinum (A díszcímlap, egy rézmetszet és egy kihajtható melléklet hiányzik)

Latin-magyar szótár/Magyar-latin szótár

Páriz Pápai Ferenc
Sumptibus Samuelis Sárdi Typographi (Nagyszeben) ,
Korabeli félbőr kötés , 1.084 oldal
Nyelv: Magyar  Latin
Méret: 23 cm x 16 cm

Cibinii (Nagyszeben), 1767, Sumptibus Samuelis Sárdi Typographi, [16] p. + 648 p. + [4] p. + 12 p. + [2] p. + 404 p. + [2] p. + 12 p. + [3] p.

Dictionarium latino-hungaricum / Dictionarium hungarico-latinum. - Latin-magyar szótár / Magyar-latin szótár. (Két mű egy kötetben.) Összeállította: Pápai Páriz Ferenc.
Néhány fekete-fehér könyvdísszel és iniciáléval illusztrált, valamint a helyesírási elvekre vonatkozó kiegészítéssel (Observationes ortograph. grammaticae), - mely duplán lett a kötetbe kötve - ellátott kötet. A díszcímlap, egy kihajtható melléklet és egy rézmetszet hiányzik a könyvből. Nyomatott Sárdi Sámuel nyomdászmesternél, Nagyszebenben.
Az előzéklapon és a címlapon régi tulajdonosi bejegyzések láthatók, melyek tanúsága szerint a kötet a Zolnay család több tagjának is egykor tulajdonát képezte, köztük Zolnay Károly (1833-1925) középiskolai tanárnak - aki 34 évig volt a szentesi gimnáziumnak igazgatója - valamint fiának, Zolnay Dezső (1891-1966) gimnáziumi tanárnak.
Korabeli félbőr kötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel, aranyozott feliratozású, dombornyomott dísztéssel ellátott könyvgerinccel, mintázott lapélekkel, egy restaurált címlappal, néhány oldalon tollal készített aláhúzással, jelöléssel, feliratozatlan hátlappal.
A szótár összeállítója Pápai Páriz Ferenc (Dés, 1649. május 10. – Nagyenyed, 1716. szeptember 10.) író, orvos, tanár. Tanulmányait Erdélyben (pl.: Gyulafehérvár, Kolozsvár), valamint külföldi egyetemeteken, Heidelbergben, Lipcsében és Bázelben végezte. 1674-ben orvosdoktori címet szerzett, és hazatérve orvosként kezdett dolgozni. Az orvosi pálya azonban nem nyújtott biztos megélhetést, ezért Bethlen Miklós javaslatára elfogadta a nagyenyedi kollégium által kínált állást, és 1680-ban a filozófia és a logika, valamint a görög nyelv tanára lett. Munkásságára nagy hatással volt a kartezianizmus, ennek megvalósítása a tudományok, különösen pedig az orvostudományok terén, műveinek legfőbb célja lett. Pax corporis c. munkája az első hazai szerzőtől származó, népszerű orvostudományi szakkönyv. Dictionarium Latino-Hungaricum (1708) címen kiadott szótára Szenci Molnár Albert korábbi szótárának átdolgozott, javított és bővített változata, amely utóbb Pápai Páriz egyik legismertebb és legnagyobb hatású könyve lett, a 19. század végéig a legjobb latin-magyar szótárnak számított.
311

Kikiáltási ár:
28.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
38.000 Ft Licitek száma: 23