Az Ó és Uj Szövetségi Szent Irás (Védődobozos kötet)
Keresztény katolikusok' számára
Szabó József
Kopácsy József
Bucsánszky Alajos(Pest)
Korabeli egészbőr kötés
, 1.473 oldal
27 cm x 19 cm
Pesten, 1851, Bucsánszky Alajos kiadása és nyomása, 1067 p. + [5] p. + 406 p., ill.
Az Ó és Uj Szövetségi Szent Irás. Keresztény katolikusok' számára. Fordította: Szabó József. Kétszáz, szöveg közti fekete-fehér képpel illusztrált, valamint Szabó József hittudományi tudor és tanár előszavával kiegészített kötet. A címlap hátoldalán a kiadó bélyegzője, az előlapon, a címlapon és az első oldalon tollal írt tulajdonosi bejegyzés látható. Kiadta és nyomtatta Bucsánszky Alajos, Pesten. Korabeli egészbőr kötésben lévő példány feliratozatlan, aranyozott kereszttel díszített, aranyozott keretezéssel ellátott címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratozású, díszes könyvgerinccel, mintázott, színes előzéklapokkal, aranyozott lapélekkel, hiánytalan állapotban, eredeti, feliratozatlan, kopott, keménypapír védődobozban. A fordító, Szabó József (Mezőkomárom, 1805. március 17. – Esztergom, 1884. április 27.) teológiai doktor, fölszentelt püspök. Nagyszombatban a bölcseletet, a bécsi Pázmáneumban hittudományi tanulmányokat folytatott. 1841-től teológiát oktatott Nagyszombaton. 1854-ben hercegprímási irodaigazgatóvá, 1858-ban pedig valóságos esztergomi kanonokká nevezték ki. 1862-től a pesti központi papnevelő kormányzójaként működött. 1868-ban püspökké szentelték és esztergomi érseki helynök lett. Ezt követően 1874-ben őrkanonokká, majd 1881-ben éneklőkanonokká lépett elő. Cikkei többnyire névtelenül jelentek meg a Religio és Nevelésbe, illetve a Magyar Sion hasábjain.
A' SZENTIRÁS jelen kiadása egyedül Bucsánszky Alajos ur ismeretes buzgóságának és merész vállalatának köszöni létét. Midőn tudniillik tapasztalná, hogy a' SZENTIRÁS magyar példányai olly ritkák, egyszersmind olly drágák, miszerint a' köznép tetemesebb áldozat nélkül azok birtokába nem jöhet: elhatározta magát, a' Szepessy-féle SZENTIRÁSNAK ujabb és számos képpel diszesitett, 's mégis olcsóbb ki-kiadására; e' végett engedelemért a dicsőemlékü Herczeg-Primás és esztergomi Érsek Kopácsy József ő főméltóságához alázatosan folyamodott. Örömmel fogadta ugyan a' nagy fő pap e' nemes szándékot, de kivitelére csak azon föltétel alatt adott engedelmet: hogy a kiadás ismét jegyzetekkel, de mégis rövidebbekkel történjék, mint a' minők az első kiadásban vannak. Ezen munka ő főméltósága Herczeg-Primástól csekélységemre ruháztatott. A' magas fölszólításnak édes örömest engedvén, Isten malasztja-, az olvasó közönség' méltányossága- és szándékom tisztaságában bízván, hozzá fogtam ezen terhes, de kellemes vállalathoz. Azonban minél tovább haladtam a' munkában, és jobban megismerkedtem a' szent könyveket átlengd isteni szellemmel: annál inkább kezdettem átlátni, hogy főleg olly jegyzetek szükségesek, mellyek az olvasót azon igazság' elismerésére vezessék, hogy itt nem emberek', hanem Isten' szavát, Isten' igéjét olvassa; hogy itt nem az emberi kíváncsiságnak táplálékot nyújtó tárgyak, hanem olly dolgok foglaltatnak, mellyek helyesen fölfogva behatnak a szivek' és vesék belsejébe, lelkünket a' pornál fölebb emelik, Isten felé irányozzák és annak mély imádására birják ki a' teremtés' nagy napjától fogva egész máig nemünknek nemcsak mindenható Istene, hanem egyszersmind gondviselő, ideig és örökké boldogító atyja is. Ezen nézet lebegvén szemeim előtt, a' holt betühez nem tapadtam, hanem annak szellemébe behatni 's azt a' jegyzetekbe is átönteni Istennek segítségével törekedtem.
Leütési ár:
160.000 Ft
Licitek száma: 38