Bene Lajos: Vitéz Palkó (Borítóterv és illusztráció: Biczó András) (A könyv szerepelt az ÁKV 1984. évi 2. aukciójának 24. tételeként.)
Kalotaszegi népmesék
Bene Lajos
Biczó András
Dante Könyvkiadó(Budapest)
Kiadói félvászon kötés
, 138 oldal
20 cm x 14 cm
2025-09-21 20:00
Budapest, 1941, Dante Könyvkiadó (K. J. Nyomda), 138 p. + [2] p., ill.
Első kiadás. Vitéz Palkó. Kalotaszegi népmesék. Elmondja: Bene Lajos. Biczó András szöveg közti, fekete-fehér rajzaival illusztrált, valamint tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. A könyv szerepelt az ÁKV 1984. évi 2. aukciójának 24. tételeként. Nyomtatta a K. J. Nyomda. Kiadói félvászon kötésben lévő példány, feliratozott, színes illusztrációval ellátott címfedéllel, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, feliratozatlan hátlappal, címfedél felől sérült előzéklappal, hiánytalan állapotban. Különálló egyedi melléklet: Az ÁKV által kiállított tárgyszelvény. "...Ebben a szép kiállítású kötetben Bene Lajos tanító tíz kalotaszegi népmesét gyűjtött össze. Úgy a könyvnek címet adó Vitéz Palkó, mint a kötet többi darabja, Kis Péter, Kurta Marci, vagy Árva Jóska, vagy a többi érdekes, kedves történet egyaránt szórakoztatója lesz a magyar gyermekeknek. A színes meseszövés, a képzelőerő gazdagsága emeli ki valamennyit..." - (Magyar Kulturszemle, 1941. december 15./4. évfolyam/12. szám).
Vitéz Palkó
Vitéz Palkó
Volt egyszer, hol nem volt, hetedhétországon is túl, volt egy igen csinos és ügyes fiú. Nemcsak szófogadó, engedelmes, dolgos gyermek volt, hanem törekvő is. Amint egy kis szabad ideje akadt, mindjárt valami testerősítő és ügyesítő szórakozásba fogott, aminek meg is volt a haszna, mert olyan szépen fejlődött, mint egy gyönyörű szép fenyőfa. Gyönyörűség volt ránézni. A futásban mind maga mögött hagyta a pajtásait, birkózásban akármelyiket a földhöz vágta. De azért nem bízta el magát Palkó, szerény maradt. Nem hivalkodott, nem dicsekedett. Mindenki szerette és becsülte. Minden gyermek elé példaképen állították.
Amint egyszer Palkó a kardjával gyakorlatozott, hát nagy szélvész kerekedett, ő a rettentő forgószél közepébe jutott s az felemelte magasra, még a fellegeken is felül és vitte sokáig, de nagyon sokáig. Már el is unta a dolgot, olyan hosszú ideig volt a levegőben. De mindennek vége szokott egyszer lenni s így a Palkó utazásának is vége szakadt. A forgószél letette egy gyönyörűséges nagy kertben. Csudaszép fák és virágok voltak köröskörül, akármerre nézett. El sem tudta gondolni, hogy hová került.
Vitéz Palkó 3
Kis Péter 20
Borsszem Jankó 47
Dárius legkisebb fia 74
Nemfélsz 92
Kurta Marci 106
Árva Jóska 113
Elvarázsolt erdő 121
A kis juhász 127
A két testvér 131 Vissza
Leütési ár:
67.000 Ft
Licitek száma: 31