Hedin, Sven: Pekingtől Moszkváig
Sven Hedin
Dr. Balassa József
Franklin-Társulat
Kiadói egészvászon kötés
, 231 oldal
23 cm x 16 cm
Budapest, é. n., Franklin Társulat (Franklin Társulat Nyomdája, Bp.), [1] t. +231 p. + 1 térk., ill.
Első magyar nyelvű kiadás. Pekingtől Moszkváig. Írta: Sven Hedin. Fordította: Dr. Balassa József.
A szerző egész oldalas képével, számos fekete-fehér szövegképpel, valamint egy kihajtható térképpel illusztrált, tartalomjegyzékkel ellátott kiadás. A könyvet a Franklin Társulat Nyomdája nyomtatta, Budapesten.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratos, színezett illusztrációval díszített címfedéllel, gazdag aranyozású könyvgerinccel, vaknyomással díszített hátlappal, színes, márványozott előzéklapokkal, tiszta, szép belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Sven Anders Hedin (Stockholm, 1865. február 19. – Stockholm, 1952. november 26.) svéd földrajztudós, sinológus, térképész, felfedező, író. Tanulmányai befejezte után négy expedíciót vezetett Közép-Ázsiába, beutazta a mai Hszincsiang-Ujgur Autonóm Terület addig Európában ismeretlen vidékét és Tibetet. Útjai során felfedezte az 1500 éves Dandan Ujlik és Karadung romvárosokat Hotántól északkeletre, a Takla-Makán sivatagban. Megtalálta a Boszten-tavat, Közép-Ázsia egyik legnagyobb belső tavát. Végighajózott a Jarkend-darja, a Tarim és a Koncse-darja folyókon. Pontos térképet készített a Tarimról és behatóan vizsgálta a folyó alsó szakaszát. Hedin írt először a Lop-sivatagban talált jardangokról (szél által formált, agyagos kőzetekből álló tanúhegyek). Felfedezte a Transzhimaláját, megtalálta a Brahmaputra, az Indus és a Szatledzs forrásvidékét. Utazásairól számos izgalmas beszámolót írt, melyeket saját fényképfelvételeivel, akvarelljeivel és rajzaival illusztrált.
Eredeti tervem az volt, hogy összefüggően s időrendben írjam meg földkörüli utamat, melyet a mult évben tettem meg. De mivel hazaérkezésem után úgy éreztem, hogy az Oroszországról szóló leírás, amint a viszonyokat 1923 decemberében láttam, könnyen elavulhat, elhatároztam, hogy először Oroszországról fogok szólani, azután kerül sor Amerikára és Kínára.
Ez a könyv nem ad feleletet a bolsevizmus elveire, elméletére és gyakorlati megvalósítására vonatkozó kérdésekre. Csak egy gyors utazásról számol be Mongólián, Szibérián és az európai Oroszországon keresztül.
Nem foglalkozom olyan kérdésekkel, melyek személyes tapasztalataimon kívül esnek. Csakis azt írom le, amit saját szemeimmel láttam. "Pekingtől Moszkváig" nem akar egyéb lenni, mint napló, amelyben egy utazó napról-napra elmondja, amit átélt.
Az egyetlen, amit kérek, hogy higyjenek szavamban.
Stockholm, 1924 március 13-án. Hedin Sven.
| Mongólia hercege | 5 |
| Automobilon Belső Mongólián keresztül | 22 |
| Hóvihar a Gobi sivatagban | 41 |
| A mongol népköztársaság. Koszlov expediciója | 59 |
| A svéd nővérek. Bogdo Gigen, a főláma Urgában | 76 |
| Orosz tanyák Külső-Mongóliában | 94 |
| Átmegyünk Szibéria határán | 111 |
| A bolsevikok Verkhne-Udinszkban | 126 |
| A szibériai expressz | 140 |
| A moszkvai szovjet | 153 |
| Orosz kultúra és politika | 174 |
| Két kolostor és egy akadémia | 185 |
| A Tretjakov képtár. Orosz családi élet. Utolsó előadásom Moszkvában | 201 |
| Tudományos intézetek Moszkvában | 216 |
| Szentpétervár | 219 |