[Toldy Géza]: Varázsrontó

Kalandozás a vendégszavaink bűvös báját árasztó rejtelmek világában

Toldy Géza
Kilián Frigyes Utóda kir. magy. egyetemi könyvkereskedése (Budapest) ,
Későbbi félvászon kötés , 707 oldal
Méret: 23 cm x 16 cm

Budapest, 1909, Kilián Frigyes Utóda kir. magy. egyetemi könyvkereskedése ("Pátria" Irodalmi Válllat és Könyvnyomó Rt., Bp.), 707 p.

Első kiadás. Varázsrontó. Kalandozás a vendégszavaink bűvös báját árasztó rejtelmek világában. Írta: "Egy ázsiai" [Toldy Géza].
Szerzői ajánlással és tartalomjegyzékkel. Nyomtatta a "Pátria" Irodalmi Vállalat és Könyvnyomó Rt., Budapesten. Az első előzéken, a bekötött borítón és a címlap hátoldalán régi tulajdonosi bejegyzés, illetve bélyegzések és egykori gyűjteményi jelzetek láthatók.
Későbbi félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos, számjelzéses könyvgerinccel, az eredeti, feliratos borító megtartásával, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője Toldy Géza (1864-1926) ügyvéd, nyelvkutató. Varázsrontó c. könyvében az idegen eredetű szavak használata ellen szólalt fel:
"Valósággal szenzácziósan érdekes, amellett hogy a temérdek új és a nagyközönség előtt eddig egészen, ismeretlen adatoknak egész tárháza e könyv. Mint említettük, elsősorban a vendégszavak használata ellen kel ki a könyv, amelyekről az a véleménye, hogy «a művelődésnek nem eszközei, hanem akadályai, — elhatalmasodásuk tehát nem a műveltségnek, hanem a műveletlenségnek a jelensége.»" (Magyarország, 1909/133. sz., 14.)

Részlet a kötetből: Első rész. Tájékoztató. 1. cikk. Lobogóbontogatás. Olyan pipogya író aki rettegve tépelődik zsengéjének jövő sorsán, ősi szokás szerint "barátjai"-ra hárítja a... Tovább

Részlet a kötetből: Első rész. Tájékoztató. 1. cikk. Lobogóbontogatás. Olyan pipogya író aki rettegve tépelődik zsengéjének jövő sorsán, ősi szokás szerint "barátjai"-ra hárítja a felelősséget félénk merészkedéséért, úgy mondván hogy zsengéjével az ő "unszolás"-ukra csoszog a "nagyérdemű" közönség díszes színe elé. A nyájas olvasóközönség - amelynek "nagy érdeme" avval nyilvánul meg hogy az író fáradságának verejtékkel termelt gyümölcsét a maga okulására vagy mulatságára kölcsönkéri, hapedig így nem juthat hozzá, kedvetlen kénytelenséggel megveszi s nagykegyesen elkölti - vagy megemészti a zsengét vagy nem. Ha nem tűri a gyomra, átka az "unszoló barátok"-ra hárul akik persze - ismeretlenek lévén - keleti egykedvűséggel viselik el, - ha vannak. Jobbára azonban nincsenek. Ilyenkor persze az átok foganatlan marad... Ámha a merészkedés sikerül: a barátok árnyékai szétfoszlanak s a boldog szerző egymaga osztozik a dicsőségen. Vissza

Cikkmutató.
Első rész. Tájékoztató.
1. cikk. Lobogóbontogatás 9
2. cikk. Korszakok a koruk szellemétől elmaradt nemzetek művelődésében 14
3. cikk. Görögtűz és verőfény 17
4. cikk. Költött dicsőségek 22
5. cikk. Nyelvünk fejlődésének mai állapota 31
6. cikk. Forrásaim 33
7. cikk. Miért jelzem az idegen szavak kiejtését úgy amint jelzem? 40

Második rész. Vendégszavaink szerepe nyelvünkben.
8. cikk. A jövevény-, a vendég- és a meghonosodott szó 50
9. cikk. Vendégszavaink uralma 56
10. cikk. Vendégszavaink főtenyésztői: A kereskedő 60
11. cikk. Vendégszavaink főtenyésztői: Az újságíró 67
12. cikk. Kutató sugarak vendégszavaink uralmának rejtett okaira 78
13. cikk. A divat 84
Báli csevegések 93
14. cikk. Vendégszavaink varázsa 98
Niobosz meg a hellén nyelvtudós 102
15. cikk. Egy picinke tévedés 105
Az európai szerecsen 108
16. cikk. A „pótoIhatatlan"-ok 118
17. cikk. A szakkifejezések 134
A leszögezett lehetetlenség 143
18. cikk Vendégűzők 147
Az automobile, a garage meg az automobile-garage 154
19. cikk. A sehogysejók 159
A sport 166
A connaisseur, az amateur, a collectionneur s a dilettante 169
20. cikk. A vendégszavak használatának egynémely megbecsülhetetlen jó oldala 172
Entréek találkozója. Töredék egy beduin hirgyüjtő jelentéséből. 180
21. cikk. Kísérlet vendégszótudományunk alapja megásásának előkészítésére 182
Monrovia nyelvtudósai. Karcolat a güinea-í partvidékről 197
22. cikk. Tanulságok 199

Harmadik rész. Vendégszavaink jelentése.
23. cikk. Elüljáró tudnivalók 208
24. cikk. Keleti szavak 215
25. cikk. Hellén szavak 223
26. cikk. Remeklatin szavak 228
27. cikk. Pogánylatin szavak 236
28. cikk. Olasz szavak 241
29. cikk. Francs szavak 247
30. cikk. Spanyol és portugál szavak 253
31. cikk. Német szavak 255
32. cikk. Angol és németalföldi szavak 258
33. cikk. Orosz szavak 261
34. cikk. Fogalommá vált nevek 262
Népek nevei 273
35. cikk. Szóvá csavarodott mondások 278
36. cikk. Rejtelmes kifejezések 282
Adat a conservatorium történetéhez 290
Rejtelmes szótagok, betűk és jelek 292
37. cikk. Babonások 297
38. cikk. Tökéletlen magyarázatok 302
Chic és Schick 316
39. cikk. Gáncsolódások 319
40. cikk. Ujjátermett szavak 324
41. cikk. Szétfajultak 331
42. cikk. Változások a jelentés terjedelmén 334
43. cikk. Árnyéklódások 340
Cabaret és Kabarett 351
44. cikk. A hűtlenek 355
Mitől coupé a coupé? 361
45. cikk. A Szahara-sivatag és pajtásai 364
46. cikk. Tévedések 367
Boci bárónő Párisban. Oktató történet breslaui francs tudománnyal Párisba készülő magyarok számára 378
47. cikk. Lappangó tévedések 383
48. cikk. Átfajult szavak 391

Negyedik rész. Vendégszavaink alakja.
49. cikk. Széttekintés 401
Osztyák-világ a Tátra havas lejtőjén 405
Az aszat mint szánkó 412
50. cikk. Csevegés a hartes meg a weiches p-ről s a bajazzo-ról 414
51. cikk. A spárga, a svadron és társaságuk 418
52. cikk. A megtalpaltak 420
53. cikk. A megsarkalt kotornosz 423
54. cikk. Elegyes pogányságok 427
55. cikk. A német szófoltozó ipar mint a francs nyelv fogadatlan fejlesztője 432
Es ist erreicht! 435
56. cikk. Deutsches Nationalfremdwörteratelier. III. Klasse. Franzwaren. [D. R. P.] XIX. Sektion. Koppel- und Attachierbranche 439
57. cikk. A dicső nyomdokon 444
El van érve! 459
58. cikk. Ritkaságok tára 462
A gordiusi csomó és családja 462
Az alpesek és atyafiságuk 465
A vutki és komasága 466
Az alkohol és pereputtya 467
Az azúr meg az oleander 470
59. cikk. Összecsosszant szavak 472
60. cikk. Csücskök, csutkák, maszatok 474
Zeneművelet csonka kifejezésekkel 478
61. cikk. Felemások 480
A kultúrember meg a panamakalap 486
62. cikk. Kakukfiókok 492
Meddő kísérlet a Krampus eredetének kiderítésére 497
63. cikk. Magyarkák 500
64. cikk. Kappannövendékek 503
65. cikk. Ferdojcsolt mondások 507
66. cikk. Osztrák magukféleségek 509
A ferbli 523
67. cikk. Förtelmesek 526
68. cikk. Vendégszavaink irómodja 533
A zsáner, a pekk és társaik 546
Két történetke amelyről jó ideig nem lehessen tudni, hova fognak kilyukadni? 550
69. cikk. Vendégszavaink kiejtése 554
Magyaroskodó angolok. Labdázó jelenet Ködös Albionból 579
70. cikk. Idegen tulajdonnevek 582
Wien: Bécs = Budapest: Ofenpesth 588
71. cikk. Az utolsó állomáson 597

Ötödik rész. Szótárak.
72. cikk. Helytelen jelentéssel használt szavak tára 600
73. cikk. Helytelen alakkal használt szavak tára 633
74. cikk. Közkeletű angol szavak tára 661
75. cikk. Uj magyar kifejezéseim tára 672

Hatodik rész. Termemutató.
76. cikk. Munkámban szereplő vendégszavaink jegyzéke 691 Vissza
387

Kikiáltási ár:
7.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
7.000 Ft Licitek száma: 1