Dercsényi Dezső: Nagy Lajos kora (Borítóterv: Végh Gusztáv)
Védőborítós példány
Dercsényi Dezső
Királyi Magyar Egyetemi Nyomda
Kiadói egészvászon díszkötés
, 319 oldal
25 cm x 20 cm
Budapest, é. n., Királyi Magyar Egyetemi Nyomda, 319 p. + [1] t. (színes), ill.
Első kiadás. Nagy Lajos kora. Írta: Dercsényi Dezső.
Számos fekete-fehér, szöveg közti képpel (köztük 64 egész oldalas) és 1 színes műmelléklettel (Magyar bejövetele a Képes Krónikából) illusztrált, kép- és tartalomjegyzékkel ellátott kötet. Nyomtatta a Királyi Magyar Egyetemi Nyomda, Budapesten. A védőborító Végh Gusztáv munkája.
Kiadói egészvászon díszkötésben lévő példány feliratozatlan, színes címerképekkel illusztrált címfedéllel, feliratos, díszes könyvgerinccel, színes kiadói előzéklapokkal, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban, színes, feliratos, Nagy Lajos király címerével illusztrált kiadói borítófedélben.
A kötet szerzője, Dercsényi Dezső (Vác, 1910. július 17. – Budapest, 1987. június 22.) Kossuth-, Hild- és Herder-díjas művészettörténész. 1936-tól a Műemlékek Országos Bizottságának előadója volt. Ezt követően a Múzeumok és Műemlékek Országos Központjának osztályvezetője lett. Később az Építészeti Tanács Titkárságának és az Országos Építési Hivatalnak műemléki előadójaként, majd az Építési Minisztérium Műemléki Osztályának vezetőjeként tevékenykedett. 1965-ben megválasztották az Országos Műemléki Felügyelőség tudományos igazgatóhelyettesévé. Fő kutatási területe a középkori magyar művészet és műemlékvédelem elméleti és gyakorlati kérdései voltak. Szakirodalmi munkássága nagy és szerteágazó, számos könyvet, publikációt írt és számos lexikont szerkesztett.
A magyar középkor őszén, a XIV. század közepén megsokasodnak művészeti emlékeink. Az előbbi évszázaddal szemben okmányainkban mind több kolostoralapításról, templom- és várépítésről találunk adatot, a kisebb templomok falait is jóképességű festők díszítik freskókkal, a fellendülő könyvfestészet pedig oly emlékekkel dicsekedhet, mint Kálti Márk Képes Krónikája. Műfaji szempontból kiterebélyesedik művészetünk. A szobrászati alkotások már nemcsak architektúrához kötötten jelennek meg, hanem fába faragva oltárok díszei, nemesfémből verve ereklyék tartói, vagy bronzba öntve önálló szobor, mint a Kolozsvári testvérek Szent Györgye. Az Árpád-kori kőfaragás hagyományait a mindjobban fellendülő síremlékszobrászat ápolja tovább. Hasonló lendületet vesz az iparművészet is. Pompás ötvösműveken élnek tovább az európai ötvösség legszebb technikai hagyományai és e korba nyúlik vissza a sodronyzománc gyakorlata is, melyet magyar technikának ismert el a szakirodalom.
Kétségtelen, a XIV. század második felében oly művészeti reneszánsznak a szó rinascita, újjászületés értelmében vagyunk szemtanúi, mely csak Szent István, III. Béla, vagy IV. Béla korához hasonlítható a multban. A megsokasodó, műfaji szempontból kiterebélyesedő emlékanyag élén kivételes értékű művek állanak. A Képes Krónika, a Kolozsvári testvérek Szent György-szobra, vagy az aacheni ötvöskincs, nemcsak elbírják, de meg is követelik a magasabb, nemzetközi mértéket, nemcsak egy kornak, de az egész magyar művészetnek legszebb emlékei. Igaz, többnyire magányos hegycsúcsok a magyar művészet térképén, egyedülállók, melyekhez nem vezetnek a fejlődés kisebb hegyláncolatai, hirtelen a XIV. századi magyar kultúrtalajból emelkednek ki. De magányosságuk csak látszólagos, nem távoli alpesek vándorhegyei, hanem a belső, tektonikus erők, melyek létrehozták, össze is kapcsolják őket.
Egyenkint sokszor foglalkozott velük a magyar szakirodalom, kellő fejlődéstörténeti átmenetek híján gyakran történtek utalások a korra, az Anjou kor kultúrájára, Nagy Lajos lovagvilágára is. Véleményünk szerint ez a kivételes gazdagságú négy évtized anyaga együtt tárgyalandó, a legszélesebb alapokon keresve a kiinduló pontokat, a gyökereket. A váratlan lendület nem magyarázható csak politikai, vagy gazdasági, tehát materiális okokból, mint ahogy az emlékanyag nívóját sem indokolja külföldi hatás, mégkevésbbé behívott művészek feltételezése, hiszen a felsorolt emlékek művészi kvalitása a korbeli nemzetközi anyag fölé emelkedik...
Nagy Lajos kora nemzetünk művelődésének történetében kimagaslóan jelentős időszak. A magyar nagyhatalom megalakulásának és fényes dicsőségének korszaka az a négy évtized, melyet Nagy Lajos hatalmas egyénisége jelöl. Művelődésünk, szellemi kultúránk és művészetünk fejlődésében egyaránt lenyűgözően gazdag ez az időszak, melynek föltárásán újabb és újabb lendülettel dolgozik az egész magyar tudományos élet. Dercsényi Dezső összefoglalja az eredményeket, kiváló írói készséggel szerves korképet rajzol, ezenkívül elsőnek állítja sorba a korszak fentmaradt művészeti emlékeit, belőlük hallgatja ki a korszak szellemiségének vallomását, mely országunk többé meg nem ismételt nagyságát őrzi.
A gazdag képanyaggal díszített könyv méltó bevezetője a nagy király trónralépése hatszázadik fordulóját ünneplő 1942. esztendőnek, Nagy Lajos évének.
| Bevezetés | 5 |
| Udvari élet és lovagvilág | 23 |
| Szellemi kultúra | 61 |
| Építészet | 85 |
| Szobrászat | 101 |
| Festészet | 129 |
| Iparművészet | 153 |
| Kútfők és irodalom | 171 |
| Képes táblák | |
| Képek jegyzék | 309 |
| Név- és tárgymutató | 313 |