Deli [Thallóczy Lajos]: Gyepűn innen, gyepűn túl! (Túry Gyula és Révész Imre rajzaival.)
Deli
Dr. Thallóczy Lajos
Révész Imre
Túry Gyula
Hornyánszky Viktor(Budapest)
Korabeli félbőr kötés
, 218 oldal
21 cm x 17 cm
Budapest, 1898, Hornyánszky Viktor, 218 p. + [3] p., ill.
Első kiadás. Gyepűn innen, gyepűn túl! Írta: Deli [Thallóczy Lajos].
Túry Gyula és Révész Imre szöveg közti rajzaival illusztrált, tartalomjegyzékkel ellátott kötet. Az előlapon ceruzával, a címlapon és a címlap utáni lapon tollal írt tulajdonosi bejegyzések láthatók.
Korabeli félbőr kötésben lévő példány feliratozatlan, dombornyomott mintával díszített címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos, díszes könyvgerinccel, dúsan aranyozott korabeli előzéklapokkal, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője Thallóczy Lajos (1857-1916) történész, a Magyar Történelmi Társulat elnöke, az MTA tagja. Gyepűn innen, gyepűn túl! c. kötetében úti élményeit adta közre. "Nagy érdeklődéssel kisérhetjük a szerzőt gyepűn innen és gyepűn túl, akárhová fordul, a budapesti mult századbeli élet fölelevenítéséhez, az aquincumi élethez, a Volga mellé, a horvátok, szerbek, bolgárok és bosnyákok közé, stb. A szerző sok ismerete, történeti tudása, összehasonlításai, megjegyzései és jóízű előadása együtt nyújtja a könyvben az okulást és szórakozást." (Vasárnapi Ujság, 1897/52. sz., 890.)
Szokatlanul ósdi czímmel bocsátjuk világgá ezt a könyvet. Gyepűnek nevezik régi oklevelek az ország határán emelt sövény-árkokat, melyeken kaput vágtak s ezeken át vezettek a fő utak. Ezeket a kapukat külön őrség védelmezte. Ma már csak régi dolgok búvárait érdeklik a régi gyepűk, a modern Magyarországból hat világvonat közlekedik a külfölddel. S hogy mégis ezt a czímet adtuk e gyűjteménynek, annak az az oka, mert félig-meddig régi dolgokkal foglalkozik nagyobb része. A multat kerestük innen a gyepűn, a régi dicsőség lebegett szemünk előtt túl a gyepűn. Mindamellett láttuk azt is, a mi a multnak a folyománya: a jelent s mivelhogy megvan az a tulajdonságunk, hogy csak akkor irunk, ha jó a kedvünk, vígan néztük azt, a mi szemünk elé került: bölcseséget, bolondságot, czivilizácziót, elmaradottságot. Azután meg az efféle elszórva megjelent czikkek gyűjteményének mindig van mentségök, hogy akad rosszabb is. Révész és Thúry barátim vállalkoztak rá, hogy képes könyv formájában kedveltessék meg a szöveget, ha nem sikerült nekik, annak nem az ő munkájok, hanem egyetlen oka:
Budapest, 1897. karácsony hava.
Deli.
Leütési ár:
16.000 Ft
Licitek száma: 10