Havas Károly: Az inkvizició története (Illusztrációk: Brenner Nándor)
Havas Károly
Brenner Nándor
Rozsnyai Károly Kiadása
Kiadói egészvászon kötés
, 504 oldal
26 cm x 18 cm
Budapest, [1927], Rozsnyai Károly (Fővárosi Nyomda Rt., Bp.), 504 p. + [22] t. (részben színes)
Első kiadás. Az inkvizició története. Több kutforrás nyomán írta: Havas Károly.
22 műmelléklettel, melyek közül 10 fekete-fehér és 12 színnyomatú képtábla. A színes műmellékleteket Brenner Nándor festőművész készítette. Nyomtatta a Fővárosi Nyomda Rt., Budapesten. Az első előzékre egy korábbi tulajdonos Madách Imre: Az őszinte ortodox című versét jegyezte le ceruzával.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratos címfedéllel és könyvgerinccel, felül színezett lapélekkel, megtört előzékkel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
Az inkvizició története c. könyv megjelenése idején nagy botrányt kavart: a jól fogyó kötet ugyanis 1928-ban komoly plágiumvádakkal nézett szembe. Mint ahogy arról annak idején az Esti Kurir is beszámolt (1928/72. sz.), először a neves tanár, Seltmann Rezső állapította meg, hogy a könyv az amerikai Henry Charles Lea: History of the Inquisition of Spain c. négy kötetes történeti munkájának "szó szerinti sűrített fordítása", azonban az eredeti szerző megjelölése nélkül. Seltmann felvetése nyomán Vámbéry Rusztem jogász is arra a megállapításra jutott, hogy a szóban forgó könyv teljes egészében plágium. A vád azt is fenntartotta, hogy a "Havas Károlyként" megjelölt szerző valójában nem létezik, és a kiadó is elzárkózott a "szerző" pontosabb kilétének felfedésétől. Kérdés tehát, hogy mennyiben lehet a délvidéki újságíróként ismert Havas Károlyhoz (1887-1944) kötni a könyvet. Plágiumper indítására a kiadási jog birtokosa volt jogosult, aki a lap szerint nem ismerte el a vádat, így erre ismereteink szerint nem került sor. Az esetet leleplező Seltmann Rezső egy önálló tanulmányt is kiadott a témában (Az inkvizició a történelmi kutatások megvilágításában, Bp., 1928, Századunk), amelyben bizonyítja, hogy Az inkvizició története nem önálló munka, hanem az amerikai történész műve nyomán készült kompiláció.
Régen érzi hiányát a magyar olvasóközönség olyan műnek, mely eddig csak sejtésekből, kivonatokból ismertette az emberiség történelmének legfeketébb korszakát: az inkvizíciót. Se szeri, se száma a külföldön megjelent ezirányú munkáknak, melyek legnagyobb része terjedelme vagy iránya miatt átdolgozásra szorult. A legjavát használtam fel forrásul, jegyzékét e mű végén találja az olvasó.
Magyar nyelven ez az első mű, mely a nagy, szinte végeláthatatlan anyagot összesűrítve, a lényeget meghagyva adja az olvasó kezébe az inkvizíció történetét.
Munkámban főként Spanyolország és a hozzátartozó tartományok inkvizicióival foglalkozom, mert ezen a félszigeten kezdődött, élt, dühöngött a legborzalmasabban a középkor tüzes pestise.
Semmi más szempont nem vezetett írás közben, mint az objektivitás. Ha néhol egyoldalú is a megvilágítás, szolgáljon mentségemül az ily esetben egyetlen rendelkezésemre álló egykorú feljegyzésekkel igazolt forrásmunka.
Hálás köszönettel tartozom a kiadónak, hogy lehetővé tette e munka megjelenését.
| Előszó | 3 |
| Az inkvizició eredete és alapítása | |
| A castíliai királyság | 5 |
| A zsidók és a mórok | 13 |
| A zsidók és az áttértek | 18 |
| Az inkvizició bevezetése | 26 |
| Az aragóniai királyságok | 44 |
| Valencia | 45 |
| Aragónia | 46 |
| Catalonia, Baleori szigetek | 50 |
| Az inkvizició viszonya az államhoz | 55 |
| Az inkvizició felsőbbsége | 65 |
| Előjogok és hivatalok | 68 |
| Ellentétes igazságszolgáltatás | 74 |
| Általános ellenségeskedés | 92 |
| Igazságszolgáltatás | |
| Eretnekség | 96 |
| Tényleges rendek | 106 |
| Fellebbezések Rómába | 135 |
| A főinkvizitor és a legfőbb tanács (Suprema) | 145 |
| Az ítélőszék | 154 |
| Limpieza | 158 |
| Vagyonelkobzás | 164 |
| Bíróság és bánatpénz | 169 |
| Egyházi javadalmak | 170 |
| A bűnbocsánat ediktuma | 173 |
| A titkos börtön | 178 |
| Bizonyíték | 182 |
| Vallomás vagy gyónás | 186 |
| Vizsgálat | 205 |
| Ítélet | 214 |
| Megkorbácsolás | 218 |
| A sanbenito | 226 |
| Papok mint bűnösök | 230 |
| Vértanúhalál a karón | 232 |
| Az auto de fé | 240 |
| A protestantizmus | 250 |
| Könyv-cenzúra | 272 |
| Miszticizmus | 292 |
| Molinizmus | 312 |
| Boszorkányság és okkultizmus | 321 |
| Politikai tevékenység, Szabadkőművesség | 329 |
| Vegyes ügyek | 333 |
| Mexico | 341 |
| Peru | 381 |
| A portugáliai zsidóság | 391 |
| A középkori inkvizició Olaszországban | 433 |
| Az inkvizició bukása és megsemmisülése | 479 |
| A cortes | 482 |
| A restauráció | 424 |
| Az 1820-iki forradalom | 487 |
| A reakció tíz esztendeje | 489 |
| Visszapillantás | 491 |