Árvamegyei almanach. Szerkeszti és kiadja: Váradi Géza.
Számos fekete-fehér, szöveg közti fényképpel, 1 kihajtható nemzedékrendi táblával, 1 kihajtható, színes térképmelléklettel (Árva vármegye, mérték: 1:230.000), kötetvégi tartalom-, kép- és hibajegyzékkel, korabeli reklámokkal. Nyomtatta Ferencz D. Könyvnyomda-Műintézete, Iglón.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány feliratos, Árva vármegye címerével illusztrált címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, a hátlapon kisebb sérüléssel, színes, megerősített kiadói előzéklapokkal, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
"Árva vármegye hazafias közönségének régi óhaja, hogy a megye érdekesebb történeti korszakairól, jeles embereiről, természeti szépségeiről, közművelődési, közgazdasági, közigazgatási és statisztikai viszonyairól időnként tudomást szerezhessen és hazánk mívelt közönségét tájékoztassa. Hogy ezt a dicséretes óhajtást megvalósíthassák, megindították az Árvamegyei Almanachot s annak szerkesztésével megbízták Váradi Gézát, az alsókubini állami felső kereskedelmi iskolai tanárát." (Századok, XLVIII: évf./7-8. sz., 1914. szept.-okt., 633.)
1. Árva politikai és ethnographiai helyzete a középkorban, Pajdussák Mátétól 5
2. A Csaplovics-könyvtár története, Rexa Dezsőtől 23
3. Az oravkai templom és a vele kapcsolatos eseményei története, 1 képpel, Haluska Istvántól 34
4. Hviezdoslav, 2 képpel, Szongath Álmostól 40
5. Zo Spisov básnickych Hviesdoslava. - Hviezdoslav költeményeiből 42
6. Kubinyi Miklós életrajza és munkái, 2 képpel 48
7. Mutatvány a Thurzók leveleiből 51
8. Árva vára, 4 képpel, báró Nyáry Alberttől 57
9. Az 1872-iki képviselőválasztás Alsókubinban 63
10. Árvamegye vizei, 2 képpel 69
11. Zázriva nagyközség turisztikai és ethnographiai leirása, Rónai P. Józseftől 73
12. Árva vármegye erdőségei, Porubszky Gyulától 78
13. A sajtkészítés Árvavármegyében, Nagy Józseftől 88
14. Egy téli utazás Alsókubintól Szuchahoráig. Francsák Gábortól 92
15. Árvamegye vezetőférfiainak életrajzai, fényképekkel 97
16. Árva vármegye népoktatás-ügyének állapota, dr. Szabó Bélától 107
17. Árva vármegye főispánjai 1222-től, 5 fényképpel, Szontagh Álmostól 109
18. A lestini és isztebnei ág. ev. egyházakról, 3 képpel 125
19. Országgyűlési képviselőink életrajzai, 2 képpel 134
20. Az "Árvamegyei Hirlap" 25-éves jubileuma, 2 képpel, Jendcsák Gábortól 139
21. A trsztenai kir. kath. gimnázium multjából, 1 képpel, Jendrassák Józseftől 144
22. Társadalmunk jelesei, 13 képpel 148
23. Turisztika. - Árvaváralja, a Babiagura, a Rohácsok ismertetése. József nádor és kisérete a Babiagurán, 4 képpel 163
24. Árvamegye az 1910-iki népszámlálás évében 269
25. Árvamegye közigazgatása, teljes címtárral 173
26. Egyházi és tanügyi címtár 176
27. Közgazdasági vállalataink ismertetése, képekkel 183
28. A Magyarországi Kárpátegyesület ismertetése 189
29. A képek jegyzéke
30. Hirdertések
Mellékletek:
31. A bethlenfalvi gr. Thurzó György, Magyarország nádorától leszármazó nemzetségi főágakat és az ezekből választott uradalmi közbirtokossági igazgatókat kitüntető nemzedék-rend.
32. Árvavármegye szines térképe.