[Budapest], cop. 1936, Révai kiadása és nyomása, 264 p. + [7] p. + [24] t.: ill.
Erdélyi városképek. Kolozsvár, Enyed, Nagyvárad, Marosvásárhely, Brassó. Írták: Maksay Albert, Tabéry Géza, Berde Mária, Molter Károly és Szemlér Ferenc.
24 képtáblán fekete-fehér fotókkal és reprodukciókkal illusztrált, gróf Bethlen István előszavával kiegészített kötet. Nyomtatta a Révai Nyomda, Budapesten.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány Erdély aranyozott címerével illusztrált címfedéllel, aranyozott feliratos, aranyozott mintával díszített könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
Részlet a Napló c. lap korabeli ismertetőjéből: "Nem jártam Erdélyben, nem ismerem városainak messzire vezető útját, amelyet öt, határon túl is ismert író: Maksai Albert, Tabéry Géza, Berde Mária, Malter Károly és Szemlér Ferenc olyan kifejezően vonultat fel és kapcsol egybe, az új színeket, frissebb hangot, zajosabb életet jelentő mával. [...] Amióta megismertem az öt erdélyi magyar író nem pusztán történelem analizisra törekvő, hanem minden értéket, érdekességet jelentőségteljesen és zamatosan visszaadó városportréját, még jobban megszerettem ezt a földet, amely felett szálldos, repdes az, aki kezébe veszi az erdélyi városképeket tartalmazó könyvet, amelyet nem lehet letenni." (Napló, 1936/39. sz., 31.)
Az erdélyi városok - magyar városok; hordozói egy ragyogó multnak, beszélő kövei egy letűnt ezerév álmainak, sok küzdelemnek, harcnak, dicsőségnek és mementói egy nagy nemzeti tragédia beteljesülésének.
Számomra sokkal többet jelentenek, mint bárki másnak Csonka-Magyarországon. Színterei voltak az ifjúkor első ragyogó napsugarának, az érett férfikor komoly küzdelmeinek és a nemzeti katasztrófánkat kísérő lelki megrendülésnek. Minél jobban távolodom tőlük térben és időben, annál haragosabb lánggal ég a lelkemben forró és soha el nem halványuló emléküknek a fénye; a rájuk való visszaemlékezés csodásan zengő muzsikája annál mélyebben rázza meg bensőmnek minden húrját.
Szép és hazafias gondolat volt megírni és könyvbe foglalni az erdélyi magyar városok multját és jelenét. Megmutatni, hogy mik voltak egykor, és mivé váltak ma, a művész erejével felfedni arcuk legrejtettebb vonásait, amelyek változatlanul a régieknek tűnnek fel és mégis lassan-lassan szent nemzeti hagyományok kriptájává alakulnak át.