Kispál László: Erdély fejedelmi korszaka

Erdély fejedelmi kora

Kispál László
Stádium Sajtóvállalat Részvénytársaság (Budapest)
Kiadói félvászon kötés , 384 oldal
Méret: 20 cm x 13 cm

[Budapest], [1940], Stádium Sajtóvállalat Rt. kiadása és nyomása, 384 p.

Első kiadás. Erdély fejedelmi korszaka. Írta: sepsziszentiváni és uzoni Kispál László.
Kötetvégi tartalomjegyzékkel. Nyomtatta a Stádium Sajtóvállalat Rt., Budapesten. A borítócím eltér a címlapon feltüntetett címtől.
Kiadói félvászon kötésben lévő példány feliratos címfedéllel, feliratos, aranyozott könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
Részlet a Függetlenség c. lap korabeli ismertetőjéből: "A külön országgá elszakadt Erdélynek történeti hivatását magyarázza meg terjedelmes, szép könyvében az ősi erdélyi léleknek, a Királyhágón túli egykori magyar életnek egy nagy ismerője, Kispál László. Jól ismeri a földet, amely keleti és nyugati hatalmak egymás elleni előretörésének útjában állott. Tudja a nemzetségek, családok, népek történetét, tisztában van az okmánytárak adataival, sokat tanulmányozta a viharos időkből maradt emlékiratok gazdag irodalmát, búvárkodott családi levéltárakban és ennek a tudásnak bőségével elbeszéli, hogyan is indult az erdélyi magyarság a mohácsi katasztrófa utáni két királyság áldatlan korából a külön országlás históriai útjára." (Függetlenség, 1941/294. sz., 23.)

Erdély fejedelmi korszaka alig haladja meg az egy századnyi időtartamot (1571-1690), de ez aztán tulajdonképpen e kis ország egész történelme. Ami azelőtt és azután történt az idők változatos... Tovább

Erdély fejedelmi korszaka alig haladja meg az egy századnyi időtartamot (1571-1690), de ez aztán tulajdonképpen e kis ország egész történelme. Ami azelőtt és azután történt az idők változatos forgatagában, az már az egész magyar hazát érinti és így az egyetemes magyar történetírás kereteibe illeszkedik bele. Azonban e rövidke külön erdélyi korszak annyira egyéni, annyira sajátos volt, hogy annak nyoma nem enyészett El még ma sem. Ekkor virágzott ki ama sokszor emlegetett erdélyi lélek, az erdélyi szellem, a transilvánizmus, mint egy külön hajtása annak az elválaszthatatlanul egységes törzsnek, melyet az egész magyar nemzet alkotott meg, a bérces Kárpátok övezetében. Főjellegzetessége abban áll, hogy tisztán és kizárólag magyar volt, magyar minden ízében, minden forgolódásában, külső és belső megnyilvánulásaiban annyira magyar, hogy még az anyaország is onnan táplálkozott abban az időben, midőn a nemzeti géniusz aléltan pihegett egyfelől a török hódoltság, másfelől pedig az osztrák járom alatt. És ezt a magyarságát a fejedelmi Erdélynek nem tudta elhalványítani még azon körülmény sem, hogy három alkotmányos nemzet és négy bevett vallásfelekezet gyakorolta abban, szabadon életmegnyilvánulásait. Erdély fejedelmi korának ez a nagy értéke és ezért érdemes vele behatóan foglalkozni. Jelen munka nem igényli azt, hogy teljes és tökéletes képet adjon erről az érdekes korszakról. Hisz forrásaink szerencsére olyan bőven buzognak épp a fejedelmi időkből, hogy azokból egy egész kis könyvtár kitelnék, mindazonáltal talán így is alkalmas arra, hogy nemcsak megismerjük, de valósággal bele is éljük magunkat ama légkörbe és gondolatvilágba, amelyben hajdan atyáink forogtak. Vissza

Előszó5
Egy önálló ország, amely nem független. (Báthory István és Kristóf kora: 1571-1586.)
A fejedelmi széktől - a lengyel trónig7
Székelyek az északi harcmezőn15
A szászok, mint háromszéki földesurak20
Amikor László pap volt Uzonban predicator és Sepsiszéken esperes24
A csél-csap fejedelem. (Báthory Zsigmondtól Bocskai koráig: 1588-1604.)
A jezsuiták neveltje36
Erdély ura - a havasalföldi vajda44
A Básta pohara49
A székelyek újra szabadok lesznek53
A német "grátia"58
Amikor a hitvédelem volt a magyar szabadság kardja (Bocskai István kora: 1604-1607.)
A táncos fejedelem. (Báthory Gábor kora: 1608-1613.)
Öreg fejedelem, ifjú vetélytárssal76
Merész tettek után, nagyratörő tervek84
Egy hőslelkű szász91
Német barátság - török veszedelem99
A Bethlen Gábor "szalonnája"106
Erdély - Európa politikai koncertjében. (Bethlen Gábor kora: 1604-1629.)
A fejedelmi szék ára110
Diplomáciai élet a török udvarnál114
Erdély fejedelme - magyar király121
Az elkésett segítség129
A békesség idején140
Az "ilyen-amolyan" nemzettel kezdett dolog144
Az utolsó kísérlet150
A "aranykorszak" (I. Rákóczy György kora: 1630-1648.)
Apa, kit a fiai buktatnak meg165
A fejedelemasszony "szöszvászon pendeje"175
"Rezgelődök" a portán180
Amikor a fejedelemség csak egy "spitzen" állott188
Békés idők áldásai193
A Rákóczy-ház204
Az elődök nyomában215
A török megint "tökéletlenkedik"224
Az erdélyi Mohács. (Rákóczy Györgytől Apafi Mihályig: 1648-1662.)
A megbomlott családi együttes239
Az "approbatae constitutiones"245
Amikor a két oláh vajda Erdélyországtól függött253
A végzetes elhatározás257
A krimi tatárok rabságában263
Hiábavaló erőfeszítések267
A csúffá tett "libera electio"277
Az utolsó felvonás (Apafi Mihály kora: 1662-1690.)
A szultán "csirák"-ja287
A "compilata constitutiok" idején301
Törvény helyett - líga310
A megzavart báránycímer-vacsora332
A csütörtököt mondott puccs341
Szétfoszlott remények - füstbe ment tervek357
1541 augusztus 29 - 1686 szeptember 2.369
223

Kikiáltási ár:
5.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
24.500 Ft Licitek száma: 34