Bertalan Vilmos: Az Óbuda-kiscelli trinitárius kolostor és templom (dedikált példány)

Bertalan Vilmos
(Budapest) , , Könyvkötői félbőr kötés , 106 oldal
Méret: 23 cm x 16 cm

Budapest, 1942, k. n. (Sárkány-nyomda R.-T., Bp.), 88 p. + [2] p. + [16] t.: ill.

Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Az Óbuda-Kiscelli trinitárius kolostor és templom. Írta: Bertalan Vilmos.
A címlapon a szerző, Bertalan Vilmos tollal beírt, névre szóló, sérült dedikációja olvasható: "Méltóságos ... úrnak mély tisztelettel és hálával. Budapest, 1942 augusztus 17. a szerző".
Tizenhat képtáblán huszonegy fekete-fehér képpel illusztrált, valamint jegyzetekkel, német nyelvű összefoglalóval és képjegyzékkel, illetve tartalomjegyzékkel kiegészített tanulmánykötet. A könyvet a Sárkány-nyomda R.-T. nyomtatta Budapesten.
Könyvkötői félbőr kötésben lévő példány, feliratozatlan címfedéllel, hátlappal és könyvgerinccel, új előzéklapokkal, az eredeti, kiadói címfedél és hátlap megtartásával, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Bertalan Vilmos (Budapest, 1911. május 26. – Budapest, 1985. november 10.) muzeológus, művészettörténész. 1938-tól A Fővárosi Múzeum munkatársaként dolgozott. A második világháború után a Petőfi Irodalmi Múzeum vezetője, majd a Fővárosi Történeti Múzeum osztályvezetője lett. Ezt követően a Kiscelli Múzeumnál helyezkedett el mint főmunkatárs. Leginkább Pest-Buda 18–19. századi műemlékeivel és művészetével foglalkozott.

I. Alapítás Óbuda XVIII. századi gazdasági és kulturális fejlődése a Zichy-család életének és sorsának függvénye. A pest-budai vonatkozásban korhatároló 1659-ben I. Lipót kötötte le zálogul... Tovább

I. Alapítás Óbuda XVIII. századi gazdasági és kulturális fejlődése a Zichy-család életének és sorsának függvénye. A pest-budai vonatkozásban korhatároló 1659-ben I. Lipót kötötte le zálogul Zichy Istvánnak és fiági utódainak 57.518 forint összegben a komáromi várhoz tartozó összes birtokkal együtt. Óbuda magyar lakossága a török háborúk alatt majdnem teljesen kipusztult, középkori templomai romokban hevertek. A település folytonossága tulajdonképen az 1684 és 1686-os ostrom idején szakad meg teljesen. 1596-ban ugyan átköltöztették a lakosságot a visszafoglalt Esztergomba, majd Érsekujvár környékére, azonban itt sem lehetett jó soruk, mert 11 év mulva visszatértek eredeti lakóhelyükre. Sorsuk 1684-ig még nyomon kísérhető, a visszafoglalás után azonban a betelepített német lakosság foglalta el helyüket. Menedéket adnak a Zichy grófok a városokból, így 1746-ban a Budáról kitiltott zsidóknak is. A földesúri privilégiumokkal védett zsidókat nagyobb számban Óbudán és Zsámbékon telepítik meg. Lutheránus, kálvinista és magyar lakosa Óbudának ebben az időben elenyészően kevés van. Csak a század vége felé kezdenek letelepedni. Számuk ekkor is csekély. Óbuda településtörténetére vonatkozólag Kneidinger András kamarai mérnöknek az urabiális rendezéssel kapcsolatban 1770 körül felvett adatait ismertetjük. Eszerint Óbudának ebben az időben 1242 15 éven felüli férfi, 1389 15 éven felüli nő, 750 15 éven aluli férfi és 709 e koron aluli nőlakosa volt. A megnyujtott ovális alakú, falusias jellegű telep 233 parasztházból, 369 kisebb házból, 16 zsidó házból, plébániából, rabbiházból és két hivatalnok-házból állott. Gazdasági tekintetben 3 kocsma, téglaégető, 516 tehén és borjú, 181 ló és 30 egyéb állat jelzi a földmívelő lakosság vagyoni helyzetét, amelynek jövedelmét a közeli budai és pesti piac biztosította. Vissza

I. Alapítás 3
II. Az építés története 12
III. A kiscelli trinitárius kolostortemplom épülete és építői 21
IV. A trinitárius templom szobrai és belső berendezése 43
V. Johann Gfall és a kiscelli trinitárius templom szentélyfreskója 55
Jegyzetek 72
Deutscher Auszug 83 Vissza
063

Kikiáltási ár:
4.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
17.000 Ft Licitek száma: 11