Hóman Bálint: Magyar sors - magyar hivatás (Tiltólistás kötet)
Mult és jövő
Hóman Bálint
Tasnádi Nagy András
Athenaeum Kiadása(Budapest)
Könyvkötői félvászon kötés
, 307 oldal
21 cm x 15 cm
Budapest, 1942, Athenaeum (Athenaeum Rt., Bp.), [4] p. + 307 p.
Első kiadás. Magyar sors - magyar hivatás. Mult és jövő. Írta: Hóman Bálint. Tasnádi Nagy András előszavával és függelékkel kiegészített, tartalomjegyzékkel ellátott kötet. A címfedél belső oldalán a "Magyar Királyi Vallás- és Közoktatásügyi Miniszter ajándéka" feliratozású, illusztrált címke, az előzéklapon jelzettel ellátott tulajdonosi bélyegzés látható. Nyomtatta az Athenaeum Rt., Budapesten. Könyvkötői félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, mintás címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, hiánytalan állapotban. A kötet szerzője, Hóman Bálint (Budapest, 1885. december 29. – Vác, 1951. június 2.) politikus, történész, egyetemi tanár, az MTA tagja. 1933 és 1945 között a tudományos akadémia igazgatósági tagja, 1932-1938 és 1939-1942 között Magyarország vallás- és közoktatásügyi minisztere, 1933 és 1944 között a Magyar Történelmi Társulat elnöke volt. Hóman Bálint a két világháború közötti korszak egyik legvitatottabb személyisége. Részt vett a zsidótörvények parlamenti előkészítésében és annak megszavazásában, és Szálasi hatalomra kerülését követően is a parlament tagja maradt. 1946-ban a népbíróság háborús bűnösként elítélte. A büntetést a Váci Fegyházban töltötte.
Abban a bevezető tanulmányban, amellyel Hóman Bálint tizenegy modern magyar tudósnak még 1931-ben megjelent "A magyar történetírás új útjai" című gyüjteményes munkáját prezentálja, nemcsak a szakembert, hanem az átlagműveltségű olvasót is mélyrehatóan tájékoztatja az európai történettudomány különböző korszakairól, irányeszméiről, fejlődéséről, törekvéseiről, problémáiról és eredményeiről.
Különös gonddal tárja elénk azt a fordulatot, mely a történettudományban a 19-ik század estéjén következett be s már-már lélektelen adathajhászássá fejlődött részletkutatás visszahatásaként a történeti szintézis utáni vágyban s a minderősebben érvényesülő "szellemtörténeti"-nek nevezett módszer kialakulásában jelentkezett.
Ez a szellemtörténeti irány szemben a pozitív iskola merőben materialis szellemével és metafizikaellenes álláspontjával a lelki tényezőkre veti a fősúlyt s az emberi szellemben, az egyének, közösségek és korok lelkiségében látja a döntő jelentőségű történetalkotó tényezőt.
Hóman Bálint ennek a szellemtörténeti iránynak nemcsak ismerője és méltatója, hanem egyik legkiválóbb magyar képviselője, mondhatnók úttörője, aki bensőséges nemzeti érzésétől hajtva, a nemzet multjából merített optimizmussal keresi nemzeti történetünkben a tiszta igazságot.
Ezt teszi mint történetíró, ezt teszi mint a magyar művelődéspolitika hivatalos és hivatott vezetője. Erről beszél ez a könyv, melynek anyagát az utolsó két évtizedben megjelent munkáiból, beszédeiből, gondolataiból válogatta össze.
Nem lenne helyes az előszó keretében e gyüjteményes mű részletes méltatásába vagy magyarázatába bocsátkozni. Erre szükség nincsen. A közöltek elég világosan beszélnek s kiegészítésre se szorulnak.
Leütési ár:
76.000 Ft
Licitek száma: 26