Hóman Bálint: Magyar sors - magyar hivatás (Tiltólistás kötet)

Mult és jövő

Hóman Bálint
Tasnádi Nagy András
Athenaeum Kiadása (Budapest) ,
Könyvkötői félvászon kötés , 307 oldal
Méret: 21 cm x 15 cm

Budapest, 1942, Athenaeum (Athenaeum Rt., Bp.), [4] p. + 307 p.

Első kiadás. Magyar sors - magyar hivatás. Mult és jövő. Írta: Hóman Bálint.
Tasnádi Nagy András előszavával és függelékkel kiegészített, tartalomjegyzékkel ellátott kötet. A címfedél belső oldalán a "Magyar Királyi Vallás- és Közoktatásügyi Miniszter ajándéka" feliratozású, illusztrált címke, az előzéklapon jelzettel ellátott tulajdonosi bélyegzés látható. Nyomtatta az Athenaeum Rt., Budapesten.
Könyvkötői félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, mintás címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Hóman Bálint (Budapest, 1885. december 29. – Vác, 1951. június 2.) politikus, történész, egyetemi tanár, az MTA tagja. 1933 és 1945 között a tudományos akadémia igazgatósági tagja, 1932-1938 és 1939-1942 között Magyarország vallás- és közoktatásügyi minisztere, 1933 és 1944 között a Magyar Történelmi Társulat elnöke volt. Hóman Bálint a két világháború közötti korszak egyik legvitatottabb személyisége. Részt vett a zsidótörvények parlamenti előkészítésében és annak megszavazásában, és Szálasi hatalomra kerülését követően is a parlament tagja maradt. 1946-ban a népbíróság háborús bűnösként elítélte. A büntetést a Váci Fegyházban töltötte.

Abban a bevezető tanulmányban, amellyel Hóman Bálint tizenegy modern magyar tudósnak még 1931-ben megjelent "A magyar történetírás új útjai" című gyüjteményes munkáját prezentálja, nemcsak a... Tovább

Abban a bevezető tanulmányban, amellyel Hóman Bálint tizenegy modern magyar tudósnak még 1931-ben megjelent "A magyar történetírás új útjai" című gyüjteményes munkáját prezentálja, nemcsak a szakembert, hanem az átlagműveltségű olvasót is mélyrehatóan tájékoztatja az európai történettudomány különböző korszakairól, irányeszméiről, fejlődéséről, törekvéseiről, problémáiról és eredményeiről. Különös gonddal tárja elénk azt a fordulatot, mely a történettudományban a 19-ik század estéjén következett be s már-már lélektelen adathajhászássá fejlődött részletkutatás visszahatásaként a történeti szintézis utáni vágyban s a minderősebben érvényesülő "szellemtörténeti"-nek nevezett módszer kialakulásában jelentkezett. Ez a szellemtörténeti irány szemben a pozitív iskola merőben materialis szellemével és metafizikaellenes álláspontjával a lelki tényezőkre veti a fősúlyt s az emberi szellemben, az egyének, közösségek és korok lelkiségében látja a döntő jelentőségű történetalkotó tényezőt. Hóman Bálint ennek a szellemtörténeti iránynak nemcsak ismerője és méltatója, hanem egyik legkiválóbb magyar képviselője, mondhatnók úttörője, aki bensőséges nemzeti érzésétől hajtva, a nemzet multjából merített optimizmussal keresi nemzeti történetünkben a tiszta igazságot. Ezt teszi mint történetíró, ezt teszi mint a magyar művelődéspolitika hivatalos és hivatott vezetője. Erről beszél ez a könyv, melynek anyagát az utolsó két évtizedben megjelent munkáiból, beszédeiből, gondolataiból válogatta össze. Nem lenne helyes az előszó keretében e gyüjteményes mű részletes méltatásába vagy magyarázatába bocsátkozni. Erre szükség nincsen. A közöltek elég világosan beszélnek s kiegészítésre se szorulnak. Vissza

Nagy magyarok útján
Magyarok elei
Őstörténet9
Történeti népek10
Húnok és magyarok15
Magyar húnhagyomány19
Székelyek20
Magyarok vándorlásai25
A honfoglaló magyar nép
Gazdasági műveltség33
Politikai és társadalmi szervezet37
Szellemi műveltség41
Hadviselés és honvédelem43
A magyarok és szomszédaik45
A mai magyarság
Magyar faj49
Fajkeveredés54
Ki a magyar55
Külföldi magyarok57
Magyar haza
A Kárpátmedence61
Az új haza megszállása66
Az ország megalapítása68
Az államépítő
A keresztény király71
Szentistváni politika74
Közhatalmi és társadalmi szervezet76
Szentistváni gondolat79
Szentkirály81
Szentkorona86
Magyar hivatás
Kelet vagy nyugat91
A magyarság történeti hivatása93
Jövő feladatok98
Hősök nyomdokán99
Magyarság és nemzetiség
A kárpátmedence népei105
Zsidók106
Nemzetiségi politika107
Történeti jog és népi elv112
Magyar külpolitika
Az Árpádok külpolitikája120
Magyar nagyhatalom126
A Habsburg-Monarchia külpolitikája130
Magyar külpolitikai koncepciók131
Trianon mérlege132
Korszerű magyar külpolitika134
Művelődési kapcsolatok
Kultúrjavak cseréje139
Olasz-magyar történeti barátság143
Magyarság és németség148
Magyarok-finnek-észtek156
Magyar-lengyel kapcsolatok158
Bolgár-magyar kultúregyezmény160
Magyar politika
Korfordulón162
Új utakon165
Nemzeti egység politikája167
Felekezeti béke172
Nemzetnevelés
Magas művelődés és népműveltség175
Népiskolafejlesztés178
Hitvallásos iskolák181
Nyolcosztályos népiskola182
A magyar tanító189
Magyar gimnázium191
Gyakorlati középiskola197
Iskolai nemzetnevelés200
Nevelés és oktatás - Elmélet és gyakorlat210
Tehetségkiválasztás
Falusi tehetségek217
Közigazgatás és szelekció223
Magyar egyetemek
Pázmány Péter egyeteme230
Erdélyi szellem - Erdélyi egyetem232
Az egyetemi tanár hivatása235
Gazdasági és műszaki egyetem238
Egyetemi reform244
Nemzeti tudomány és művészet
A tudomány öncélúság250
Nemzeti tudomány251
Tudósképzés254
Tudományos intézetek255
Tudományos társulatok257
A tudomány népszerűsítése259
Tudományos tájékoztató szolgálat260
Kultúrfölény263
Nemzeti Múzeum265
Közgyüjtemények269
Nemzeti művészet273
Magyar képzőművészet274
Nemzeti Színház277
A történetírásról281
Az országalapító kormányzó
Függelék
Önvallomások
A tudós297
A politikus298
A miniszter300
Az ember302
183

Kikiáltási ár:
7.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
76.000 Ft Licitek száma: 26