Keleti Károly: Hazánk és népe a közgazdaság és társadalmi statistika szempontjából
Keleti Károly
Athenaeum(Pest)
Korabeli egészvászon kötés
, 471 oldal
27 cm x 20 cm
Pest, 1871, Athenaeum (Atheneaum Nyomdája, Bp.), VI p. + [2] p. + 471 p. + [12] térk.: ill.
Első kiadás. Hazánk és népe a közgazdaság és társadalmi statistika szempontjából. Írta: Keleti Károly. A M. Tud. Akadémia nagyjutalmával kitüntetett mű. 12 színes, dupla oldalas térképpel illusztrált, valamint előszóval, tartalomjegyzékkel, a szakirodalmak lajstromával és egy beragasztott, a térképek beillesztésére vonatkozó utasítással kiegészített kötet. Nyomtatta az Athenaeum Nyomdája, Budapesten. Az előzéklapon és a címlapon tulajdonosi bélyegzés, illetve jelzet látható. Korabeli egészvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, dombornyomott, díszes keretezéssel ellátott címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, körbevágatlan belívekkel, hiánytalan állapotban. A kötet szerzője, Keleti Károly (Pozsony, 1833. július 18. – Budapest, 1892. május 30.) közgazdász, statisztikus, a magyar statisztikatudomány úttörője, a Központi Statisztikai Hivatal alapítója és 1867-től 1892-ig első igazgatója. A kiegyezés után Gorove István miniszter meghívására került a Földművelés-, Ipar- és Kereskedelemügyi Minisztériumba osztályvezetőként, ahol megalapozta az önálló statisztikai hivatalt. Az intézményben az önálló tudományos működést szorgalmazta, tanfolyamokat szervezett és tekintélyes szakkönyvtárat hozott létre. 1869-ben egyik szervezője volt a népszámlálásnak, amely végül 1870-ben zajlott le. Az ebből levont tanulságok nyomán kezdeményezte a hazai statisztika törvényi hátterének megteremtését, amely 1874-ben valósult meg.
A mívelődési és közgazdasági kérdések napról napra és világszerte mind több tért foglalnak a nemzetek életében.
Nálunk is elérkezettnek látszik az idő arra nézve, hogy a politika mindent magába ölelő, de kizárólagossága által már-már beszélyessé váló teréről a társadalmi térre vigyük át tevékenységünket, ha vagyonilag hanyatlani, míveltségileg elmaradni nem akarunk.
Minél eőrsebbé és általánosabbá válik e meggyőződés, annál inkább érezzük szükségét annak, hogy hazánk és népe társadalmi viszonyaival is lehetőleg tüzetesen megismerkedjünk.
Ez ismeretek megszerzésére segít a társadalmi statistika, ezen, a művelt külföldön is egyik legifjabb tudományág, mely hazánkban még alig volt mívelve. Alig volt mívelve nem azértk, mert szakférfiaink hiányoztak volna; hanem mert hiányzott a statistikai anyag, mely nélkül a legszorgosabb tanulmány is tapogatózásnál egyéb alig lehet.
A múlt évben végrehajtott népszámlálás azonban oly gazdag anyagnak juttatott birtokába, hogy a társadalmi statistika gyakorlati mívelését immár megkezdhetjük.
Leütési ár:
45.000 Ft
Licitek száma: 7