Dudás Gyula: Bács-Bodrogh vármegye egyetemes monografiája I-II.

Hazánk ezredéves fennállásának ünnepe alkalmából

Dudás Gyula
Iványi István
Grosschmid Gábor
Dr. Thim József
Dudás Gyula
Bács-Bodrogh Vármegye Közönsége (Zombor) ,
Kiadói egészvászon kötés , 1.253 oldal
Méret: 28 cm x 21 cm

Zombor, 1896, Bittermann Nándor és Fia Könyv- és Kőnyomdája, IV p. + [4] p. + 640 p. + [13] t. + 1 térk., ill.; VII p. + [5] p. + 613 p. + [17] t. + 1 térk., ill.

Első kiadás. Bács-Bodrogh vármegye egyetemes monografiája I-II. (egységes külön kötetekben). Hazánk ezredéves fennállásának ünnepe alkalmából kiadta Bács-Bordogh vármegye közönsége. [Szerkesztette: Dudás Gyula.]

I. kötet. Zombor, 1896, Bittermann Nándor és Fia, IV p. + [4] p. + 640 p. + [13] t. + 1 térk., ill.
Címlapképen Bács-Bodrogh vármegye színes címerével, valamint 12, fekete-fehér képeket és reprodukciókat tartalmazó táblával (ezek közül 1 kihajtható), továbbá 1 színes, kihajtható térképpel (Bács és Bodrogh vármegyék a mohácsi vész előtt). A címkép verzóján és az első előzéken régi tulajdonosi bélyegzések láthatók. A 241-256. oldalak a 272. és 273. oldalak közé lettek bekötve.

II. kötet. Zombor, 1896, Bittermann Nándor és Fia, VII p. + [5] p. + 613 p. + [17] t. + 1 térk., ill.
17 táblával (melyek közül 9 kihajtható, táblázatos melléklet, a továbbiak fekete-fehér ábrák és fotók) és 1 színes, kihajtható térképpel (Bács-Bodrog megye térképe). A címlapon régi tulajdonosi bélyegzés látható.

Tartalomjegyzékkel, valamint az ábrák és mellékletek listájával ellátott kötetek.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példányok feliratozatlan, dombornyomott mintával díszített címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos könyvgerinccel, színes kiadói előzéklapokkal, mintázott lapélekkel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
A Bács-Bodrogh vármegye egyetemes monografiája c. kiadvány az 1896-os millennium alkalmából kiadott vármegyei monográfiák sorába illeszkedik. A kötetek a lehető legtágabb összefoglalását adják Bács-Bodrog megye történetének, földrajzi, művelődési és társadalmi viszonyainak. A monográfiát Dudás Gyula (1861-1911) tanár, helytörténész, a Bács-Bodrog Vármegyei Történelmi Társulat másodelnöke szerkesztette.

Bács-Bodrogh vármegye közönsége hazánk ezredéves fennállásának magasztos ünnepét maradandó alkotással akarván a maga részéről megörökíteni, a multak iránt való kegyelete s az ősök iránti tisztelete... Tovább

Bács-Bodrogh vármegye közönsége hazánk ezredéves fennállásának magasztos ünnepét maradandó alkotással akarván a maga részéről megörökíteni, a multak iránt való kegyelete s az ősök iránti tisztelete jelét csak úgy vélte legméltóbb módon alhatni: ha ezredéves multunk történeteit megiratván, azt, mint a rég lezajlott évszázadok hű tükrét, a hon s e vármegye jelenkori nemzetékének szemei elé tárja, hogy abból a jelen és jövő kornak gyermekei tanulságokat merítsenek s hogy egy ezredév letűnte után visszatekintvén a multra, új erőt gyűjtenek egy másik ezredév küzdelmeihez. E cél lebegett vármegyénk intéző köreinek szeme előtt, midőn mindjárt a millenáris mozgalmak országszerte történt megindulása kezdetén, Schmausz Endre akkori alispán, a megyei történelmi társulat elnöke, a vármegye törvényhatóságának egy megirandó Monografia iránt előterjesztést tett, a mit az elvben 1885. évi ápril 28-án tartott közgyűlésen elfogadván, a Bács-Bodrogh vármegyei Történelmi Társulat választmányát kérte fel az iránt, hogy a monografia tervezete és költségvetése tekintetében adjon véleményes javaslatot. A megyei történelmi társulat e tárgyban tett javaslatát a vármegye törvényhatósága több-kevesebb módosítással elfogadta s 1891-ik évi október 6-án Zomborban tartott közgyűlésében a monografia megiratását végleg elhatározá s e célra a szükséges költségeket egyértelműleg megadta, egyúttal a monografia ügyinek intézésére saját kebeléből Schmausz Endre alispán elnöklete alatt Karácson Gyula főjegyző, Mihályi János árvaszéki elnök, Czirfusz Ferencz kir. tanácsos, tanfelügyelő, Boromisza Tibor dr. kanonok, Szabó Péter ev. ref. esperes és Molnár István Lajos dr. tanár személyében egy hét tagból álló monografiai bizottságot választott, a szerkesztési teendőket Molnár István L. dr. bizottsági tagra bízván. Vissza

I. kötet:

Előszó. Dudás Gyula szerkesztőtől I-IV.
I-ső rész. A honfoglalás előtti kor és emlékei. Irta Dudás Gyula 1-76
II-ik rész. A honfoglalástól a mohácsi vészig. Irta Dudás Gyula 77-120
III-ik rész. A török hódoltság kora. Irták Iványi István és Dudás Gyula 211-318
IV-ik rész. A XVIII. század története. Irták Iványi István és Dudás Gyula 319-483
V-ik rész. A vármegye története 1792-től 1848-ig. Irta Grosschmid Gábor 484-518
VI-ik rész. Az 1848-49-ik évi események. Irta Thim József dr. 519-522
VII-ik rész. A szerb vajdaság. (1849-1860). Irta Grosschmid Gábor 553-607
VIII-ik rész. Az alkotmányos élet 1861-ben. Irta Grosschmid Gábor 608-621
IX-ik rész. A magyar provizorium (1861-1867) Irta Grosschmid Gábor 622-630
X-ik rész. Az alkotmányos aera 1867-től 1870-ig. Irta Grosschmid Gábor 631-640

Ábrák jegyzéke:
Bács-Bodrogh vármegye címere. (Címkép.)
Az u. n. római sáncok látképe. (32. l.)
A vaskúti halmok látképe, térrajza és átmetszete. (80. l.)
A bulkeszi Árpád-kori feliratos kő. (80. l.)
A báthmonostori dombormű. (80. l.)
A bácsi káptalan oklevele. (112. l.)
A titeli káptalan oklevele. (144. l.)
Bács vármegye hiteles kiadványa. (176. l.)
Bodrogh vármegye hiteles kiadványa. (208. l.)
A bácsi vár alaprajza. (240. l.)
A bácsi vár főtornya és egykori éléstára. (272. l.)
A zentai csata térrajza. (304. l.)
Kőbe vésett címer a bácsi várból. (352. l.)
A bácsi szent-ferenciek temploma. (352. l.)
A bácsi vár romjainak látképe. (416. l.)
A hegyesi csataemlék. (544. l.)
Bács és Bodrogh vármegyék a mohácsi vész előtt. (640. l.)

II. kötet:

I. rész:
1. Bács-Bodrogh vármegye neve, címere és pecsétje. Irta Dudás Gyula 1-7
2. Bács-Bodrogh vármegye földtani viszonyai. Irta Halavács Gyula 8-46
3. A vármegye földrajza. I. Bács-Bodrogh vármegye régi geografiája. Irta Dudás Gyula 47-71
4. Vízlecsapoló társulatok. Irta Koch József 72-81
5. A vármegye éghajlata. Irta Roediger Lajos 82-95
6. Bács-Bodrogh vármegye állat- és növényvilága. I. Bács-Bodrogh vármegye állatvilága. Irta Uhlmann Miklós. II. Bács-Bodrogh vármegye növényvilága. Irta Kovács János 96-145

II. rész:
I. Vallásfelekezetek. 1. Róm. kath. egyház. Irta Érdujhelyi Menyhért 146-196
2. A görög kath. egyház. irta Kuzmiák Sándor 197-203
3. Örmény egyház. Irta Érdujhelyi Menyhért 204-208
4. Gör. kel. szerb egyház. Irta Csirics Milán 209-223
5. Az ev. reformátusok. Irta Kozma László 224-239
6. Az ágost. hitv. evangelikusok. Irta Koch József 240-250
7. Az izraelita vallásfelekezet. Irta Dudás Gyula 251-265
II. Tanügy. 1. Népiskolák. 2. Tanyai iskolák. 3. Magániskolák. 4. Kisdedóvó intézetek. 5. Középiskolák. 6. Szakiskolák. 7. Művészi iskolák. 8. Bács-Bodrogh vármegye tanítóinak egyesülete. Irta Frankl István 266-369

III. rész:
A vármegye népessége. 1. A népesség szám, nyelv és vallás szerint. Irta Roediger Lajos 370-272
2. Bács-Bodrogh megye néprajza. Magyarok. Németek. Szerbek. Bunyevácok. Ruthenek. Tótok. Cigányok. Irta Frankl István. Sokacok. Irta Jankó János dr. 373-425

IV. rész:
I. Mezőgazdaság. 1. Mezőgazdaságunk a multban. Irta Dudás Gyula. 2. Mezőgazdaságunk a jelenben. Irta Roediger Lajos 426-441
II. Ipar. 1. Régi iparunk és a céhek. Irta Dudás Gyula. 2. Iparunk a jelenben. Irta Roediger Lajos 442-452
III. Kereskedelem. 1. Kereskedelmünk a multban. Irta Dudás Gyula. A jelenben. Irta Roediger Lajos 453-460
IV. Hitelügy. Pénzintézetek. 1. A multban. Irta Dudás Gyula. 2. A jelenben. Irta Roediger Lajos 461-463
V. Közlekedés. 1. A multban. Irta Dudás Gyula. 2. A jelenben. Irta Roediger Lajos 464-473

V. rész:
Közigazgatás és törvénykezés. 1. A multban. Irta Iványi István és Dudás Gyula. A jelenben. Irta Roediger Lajos 474-511
2. A vármegye helynévtára. D. Gy.-től 512-520

VI. rész:
1. Irodalom. Sajtó. Művészet. Irta Dudás Gyula 521-539
2. Kulturális és humán intézmények. D. Gy.-től 540-558

VII. rész:
1. Bács-Bodrogh vármegyék fő- és alsipánjai. Irta Iványi István és Dudás Gyula 559-600
2. A vármegye nemes családai 1526-1848-ig. Irta Dudás Gyula 601-613

Ábrák jegyzéke:
1. Bács vármegye pecsétje 1699-ből 5
2. Bodrogh vármegye pecsétje 1715-ből 6
3. A zombori artézi kút földtani szelvénye 46
4. A szabadkai artézi kút földtani szelvénye 46
5. A Koberger-féle térkép 1493-ból 48
6. A Tanstedt-féle térkép 1553-ból 50
7. A Lazius-féle térkép 1556-ból 52
8. A Sambucus-féle térkép 1579-ből 54
9. Kimutatás a hőmérséklet julius havi középértékeiről 96
10. Kimutatás a hőmérséklet január havi középértékeiről 96
11. Kimutatás az évi csapadékmennyiségről 96
12. Kimutatás a csapadékos napok számáról 96
13. Kimutatás a csapadék tíz évi eloszlásáról 96
14. Kimutatás a zivatarokról 96
15. A báthmonostori apátság alaprajza 162
16. Magyar népviselet 384
17. Német népviselet 400
18. Szerb népviselet 416
19. Bunyevác népviselet 432
20. Sokac népviselet 448
21. Orosz népviselet 464
22. Tót népviselet 480
23. Bács-Bodrogh vármegye térképe 613 Vissza
113

Kikiáltási ár:
30.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
37.000 Ft Licitek száma: 5