Csicseri Bors [Ágai Adolf]: Borsszem Jankó 1870. január 2.- április 17.

III. évfolyam 105-110., 112-120. szám

Csicseri Bors
Klics Károly
Borsszem Jankó Lapkiadó R.-T. (Budapest) ,
Korabeli egészvászon kötés , 166 oldal
Sorozatcím: Borsszem Jankó
Méret: 28 cm x 23 cm

Pest, 1870, Deutsch-féle Könyvnyomda és Kiadói Rt., 166 p., ill. (összevont oldalszám)

Borsszem Jankó. III. évfolyam/105-110. és 112-120. szám (1870 január 2. - április 17.). Szerkeszti: Csicseri Bors [Ágai Adolf].
A kötet a Borsszem Jankó című, dualizmuskori szatirikus politikai hetilap 1870. évi III. évfolyamának 15 bekötött számát tartalmazza:

  • III. évf./105. sz. (1870. jan. 2.).
  • III. évf./106. sz. (1870. jan. 9.)
  • III. évf./107. sz. (1870. jan. 16.)
  • III. évf./108. sz. (1870. jan. 23.)
  • III. évf./109. sz. (1870. jan. 30.)
  • III. évf./110. [!111.] sz. (1870. febr. 6. [!13.]) – A lapszám téves számozással és dátummal jelent meg, valójában a 111. számról van szó (a 110. számot a kötet nem tartalmazza).
  • III. évf./112. sz. (1870. febr. 20.)
  • III. évf./113. sz. (1870. febr. 27.)
  • III. évf./114. sz. (1870. márc. 6.)
  • III. évf./115. sz. (1870. márc. 13.)
  • III. évf./116. sz. (1870. márc. 20.)
  • III. évf./117. sz. (1870. márc. 27.)
  • III. évf./118. sz. (1870. ápr. 3.)
  • III. évf./119. sz. (1870. ápr. 10.)
  • III. évf./120. sz. (1870. ápr. 17.)
Címlapokon színes, egész oldalas, a szöveg közt pedig fekete-fehér karikatúrákkal gazdagon illusztrált politikai élclap. A rajzokat Klíč Károly [Karel Klíč] készítette. Négy lapszám (112., 115., 117., 119.) kivételével a bekötött lapok végéről egységesen hiányoznak a reklámoldalak (számonként 2 p. terjedelemben). A 105. számhoz tartozó melléklet bekötési rendje nem követi az oldalszámozást. Az első előzéken és néhány lapon régi tulajdonosi szárazbélyegzés látható.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel, aranyozott feliratos, javított könyvgerinccel, színes előzéklapokkal, tiszta belívekkel.
„1868-ban jelent meg a legnépszerűbb dualizmuskori élclap, a Borsszem Jankó első száma, mely Ágai Adolf főszerkesztő gondozásában került az olvasókhoz. Művészi igényű karikatúráival, szatirikus írásaival a Borsszem Jankó fennállása első fél évszázadában több mint kétezer fős olvasótábort toborzott magának, csökkenő népszerűséggel pedig egészen az 1938-as esztendőig fennmaradt. […] [S]zületése a kormányzó Deák-párthoz, közelebbről pedig Andrássy Gyula miniszterelnökhöz kötődött, aki Az Üstökös és a Bolond Miksa baloldali – tehát ellenzéki – fordulatát látva egy olyan élclapot akart alapítani, mely válaszol a ’48-as alapokon politizáló és bíráló körök támadásaira. A lap jobboldali, liberális szellemben készült, főszerkesztője ezért fontosnak tartotta, hogy vetélytársaival szemben inkább a nyugaton divatos formákat vegye át: a Borsszem Jankó megjelenésében, karikatúráival és cikkeivel ezért főleg a brit Punch és a német Fliegende Blätter felépítését másolta.” (Forrás: Arcanum)

Olvasóinkhoz! Boldogult Pákh Albert azt szokta volt mondogatni: hogy egy jó előfizetési felhivás megirására több inspirátió kell, mint egy költemény megirására. Mert csak az a jó előfizetési... Tovább

Olvasóinkhoz! Boldogult Pákh Albert azt szokta volt mondogatni: hogy egy jó előfizetési felhivás megirására több inspirátió kell, mint egy költemény megirására. Mert csak az a jó előfizetési felhivás, melyben a szerkesztő nem dicsekedik, hanem arról győzi meg a publikumot, hogy nem ő van a lapért, hanem a lap ő érte. De már hogy dicsekedjék az ember a nélkül, hogy - dicsekednék? Ki tudja lassan elsütni a puskát? Azon rendkivüli eredmény, melynél fogva a "Borsszem Jankó" két évi fönállás után a legelterjedtebb magyar lapok egyikévé, és kiválólag a legelterjedtebb magyar élczlappá lőn, fölmenthetne bennünket vállalatunk közreműködése után, saját igyekezetünknek tulajdonitjuk a nem remélt sikert. Azon körülményekről, mely szerint a lapunk megindulásakor igért egész ivet másfélre emeltük, szerényen hallgattunk, valamint nem tudtuk be külön kedvezménykép arczképeink szinezését s rajzaink nagy számát sem. Bátran elmondhatjuk magunkról, hogy többet váltottunk be, mint a mennyit igértünk, valamint azt is jó lélekkel mondhatjuk el lapunkról, hogy az, a művészi nyomdai kiállitást illetőleg, első sorban áll. Vissza
089

Kikiáltási ár:
20.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
30.700 Ft Licitek száma: 31