Kakas J[ózsef]., Dr.: Magyarország éghajlati atlasza – Klima-Atlas von Ungarn (78 színes, feliratos éghajlati térképet tartalmaz!)
Klima-Atlas von Ungarn
Bognár G.
Dr. Boros Á.
Dr. Láng S.
Dr. Mándy G.
Dr. Stefanovits P.
Szűcs L.
Dr. Takács J.
Dr. Kakas J.
Dr. I. Faragó
Akadémiai Kiadó(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 98 oldal
MagyarNémet
35 cm x 50 cm
Budapest, 1960, Akadémiai Kiadó (Offset Nyomda-Akadémiai Nyomda, Bp.), 20 p. + 78 térk. (színes) + [76] mell. (részben színes)
Magyarország éghajlati atlasza. Klima-Atlas von Ungarn. Az Országos Meteorológiai Intézet kutatóinak közreműködésével szerkesztette: Dr. Kakas József. A térképeket rajzolta: Dr. Faragó Istvánné, az Országos Meteorológiai Intézet rajzolója. 78 színes, feliratos éghajlati térképet tartalmazó meteorológiai atlasz. A kiadványhoz tartozik egy kétnyelvű (magyar-német), tűzött kötésű füzet is, amelyben részletes tartalomjegyzék, valamint a térképekhez fűzött magyarázatok kaptak helyet. A térképeket és a magyarázó füzetet az Offset Nyomda és az Akadémiai Nyomda nyomtatta. A tétel nem tartalmazza az atlaszhoz 1967-ben kiadott adattárat (Magyarország éghajlati atlasza II. Adattár). Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratos címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, színes, mintás kiadói előzéklapokkal, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban. Különálló, egyedi melléklet: a kötetben megőrzésre került további 8 színes, valamint 68 fekete-fehér térképlap és -vázlat (utóbbiak közül 4 hártyapapíron).
"A közelmúltban jelent meg hazánk éghajlati atlasza. A megjelenése óta eltelt idő alatt egyre inkább beigazolódott, hogy ezzel a munkával mily nagy segítséget nyújtottak meteorológus szakembereink mind a gyakorlat embereinek, mind számos tudományág kutatóinak. Az atlasz előmunkálatai 1937-ben kezdődtek s kiadását egész sor kutatás előzte meg. Nagy érdeme, hogy törekedett — s legtöbb esetben meg is tudta valósítani —, hogy a jelenségeket egységes időperiódusban mutassa be. Valamennyi térkép színes megoldású. A térképek rajza finom, színezése ízléses, a pompás nyomás az Offset-nyomda munkáját dicséri. A térképek három mértékben készültek: 1:1 250 000, 1:2 500 000 és 1:25 000 000. Az első csoportba tartozók inkább, általános jellegűek, a második csoportba tartozók részletekkel foglalkoznak, a harmadik csoport nagyvonalú áttekintésre van szánva." (Földrajzi Közlemények, 1963, 78.)
Az 1960-ban 90. évfordulóját ünneplő Országos Meteorológiai Intézet régi adósságát törleszti, amikor Magyarország éghajlati rajzát - atlasz formájában - megjelenteti. Már évtizedek óta lappangó tervek valóraváltásáról van szó, arról, hogy hosszú évtizedek észlelői munkájának eredménye a gyakorlati szakemberek széles köre számára is hozzáférhetővé váljék. Ehhez még azt fűzzük hozzá, hogy az utóbbi években nemzetközi tudományos fórumokon egyre többet hallhattunk a világ éghajlati atlasza elkészülésének fontosságáról, s bátorítást, sürgetést ahhoz, hogy mindenek előtt a nemzeti atlaszok kiadására kerüljön sor. Csak utalunk a Meteorológiai Világszervezet ilyen irányú, határozott törekvésére, s hivatkozunk a már megjelent vagy a közeljövőben kiadandó nemzeti atlaszokra.
Magyarország Éghajlati Atlasza szemléltető formában tárja elénk az éghajlati megfigyeléseknek többévtizedes anyagát. Ez a munka az észlelési anyag kritikai és statisztikai feldolgozását kívánja meg elsősorban, majd a legkülönbözőbb térképek gondos elkészítését. Arra is ügyeltünk, hogy e térképek a népgazdaság gyakorlati igényeit messzemenően kielégítsék, hogy a tervezők előtt érthetően és világosan ábrázolják hazánk éghajlati viszonyait. Mindezekre pedig múlhatatlanul szükség van, mert az éghajlati térképek csak ilymódon válnak valóban hasznára a mezőgazdaságnak, vízgazdálkodásnak, közlekedésnek, stb.
Leütési ár:
50.000 Ft
Licitek száma: 27