Vámbéry Ármin: Bokhara története I-II.

A legrégibb időktől a jelenkorig/Ismert és ismeretlen keleti kézirati kútfők után

Vámbéry Ármin
Vodianer F. (Pest) ,
Későbbi félvászon kötés , 479 oldal
Méret: 18 cm x 13 cm

Pest, 1873, Nyomatott Vodianer F.-nél, XXXVI p. + [4] p. + 247 p.; 232 p.

Első kiadás. Bokhara története a legrégibb időktől a jelenkorig I-II. (Két kötet egy könyvben.) Ismert és ismeretlen keleti kézirati kútfők után írta: Vámbéry Ármin.
Az I. kötetben a szerző és a M. T. Akadémia Könyvkiadási Bizottsága előszavával, mindkét kötetben önálló tartalomjegyzékkel. Nyomattak Vodianer F.-nél.
Későbbi félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, színes, mintás címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos könyvgerinccel, tiszta, szép belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Vámbéry Ármin (Szentgyörgy, 1832. március 19. – Budapest, 1913. szeptember 15.) orientalista, egyetemi tanár, az MTA tagja. 1861-ben az MTA támogatásával indult Ázsiába, hogy a magyarok nyomai után kutasson. Hosszú keleti útjáról 1864-ben tért vissza. Később a budapesti egyetemen lett a keleti nyelvek tanára és a világ első turkológiai tanszékének alapítója. Vámbéry Kőrösi Csoma Sándorhoz és másokhoz hasonlóan Ázsiában vélte fellelhetni a magyarok eredetét, és kitartott amellett, hogy a türk népekkel állunk a legszorosabb rokonságban.
"Tudós utazónk e műve magyar, német, angol és franczia nyelven egy időben jelent meg és az európai könyvpiaczon mindenütt föltűnést okozott. Közép-Ázsia történetét a legrégibb kortól Szamarkandnak az oroszok által 1868-ban történt meghóditásaig érdekes s kellemes modorban ismerteti; a munka egyes részleteiben [...] ránk magyarokra nézve különös érdekességgel is bír." (Vasárnapi Ujság, 1873/18. sz., 217.)

Ázsia különböző népeinek hajdankorára vonatkozó ismeretünk azon arányban nyer kiterjedésben, a mily arányban a tudományos kutatások ama kérdéses országok földrajzi, etnográfiai és nyelvészeti... Tovább

Ázsia különböző népeinek hajdankorára vonatkozó ismeretünk azon arányban nyer kiterjedésben, a mily arányban a tudományos kutatások ama kérdéses országok földrajzi, etnográfiai és nyelvészeti viszonyait illetőleg előbbre haladnak. Az ottomán császárság, bár rég óta állt folytonos közlekedésben Európa minden részével, csak az utolsó században vonta magára a történészek figyelmét, és ezek ide vonatkozó ismeretei még akkor is annyira felületesek voltak, hogy Petit de la Croix és Cauntemir iratai valóban megbízhatókká csak akkor lettek, ha Hammer és Zinkeisen későbbi nyomozásai által megerősíttettek. Weil G. roppant szorgalma elegendő volt arra, hogy teljesen megfeleljen Arábia és Egyiptom évkönyveinek, hol egyedül csak a múlttal volt dolga; de Persia történetének múzsája nem talált megfelelő képviselőre mindaddig, míg Thevenot, Chardin és Niebuhr nyomán a kitűnő Malcolm tábornok nem lett tolmácsa, miután önmaga több ízben útazta be egész Perzsiát és alaposan tanulmányozta annak viszonyait. Az Oxuson túl fekvő vidék azonban aránylag még mindig ismeretlen a történelem előtt. A jelen század elején kezdett el néhány sugár áthatolni a sötétségen, mely ezen egész vidéket környezi; azóta pedig a hóditás kardja tetemes mérvben háritotta el a fátyolt, és ámbár ismeretünk úgy az országra, valamint annak népére vonatkozólag még mindig eléggé tökéletlen, könnyen elképzelhető, hogy az európaiak nem csekély mértékben törekszenek részletesebben megismerkedni az ország jelen állapotával, és ha lehet, Közép-Ázsia ezen népének multjával is, mely, bár földrajzilag oly messze fekszik tőlünk, az utóbbi politikai események által mégis szoros összeköttetésbe hozatott velünk. Vissza

I. kötet
Előszó III
Bevezetés XVII
I. Az iszlam-előtti korszak
II. Az arabok beütései és áttérés az iszlamra 23
III. Politikai és vallásos zavargások az arab uralom alatt 41
IV. A szamanidák és Iszmail Emir 65
V. A szamanidák bukása és a törökök felülkerekedése 86
VI. A szeldsukidák 104
VII. Uigurok és khahrezmi fejedelmek 125
VIII. A mongolok beütései 141
IX. A dsengizidák 166
X. Timur Emir 191
XI. Timur egyénisége, udvara és székvárosa 237

II. kötet
XII. A Timuridák 1
XIII. Özbegek és Sejbáni Mehemed Khán 35
XIV. A Sejbánidák 66
XV. Az első Asztarkhánidák 101
XVI. Szubhánkuli Khán és az Asztarkhánidák vége 129
XVII. A Mangit ház és Emir Máaszum 148
XVIII. Emir Naszrulláh 169
XIX. Emir Mozaffár-Eddin és a Romanoff ház 201 Vissza
401

Kikiáltási ár:
12.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
31.500 Ft Licitek száma: 13