Prohászka Ottokár: A Diadalmas Világnézet (Tiltólistás kötet) (A kiadói címfedelet Jaschik Álmos tervezte.)
Prohászka Ottokár
Schütz Antal
Szent István-Társulat-Az Apostoli Szentszék Könyvkiadója(Budapest)
Könyvkötői félvászon kötés
, 280 oldal
21 cm x 14 cm
Budapest, 1935, Szent István-Társulat (Stephaneum Nyomda és Könyvkiadó Rt., Bp.), VII p. + [1] p. + 280 p.
A Diadalmas Világnézet. Írta: Prohászka Ottokár. Sajtó alá rendezte: Schütz Antal. Hatodik kiadás. A Szociális Missziótársulat tulajdona. Bevezetéssel és függelékkel kiegészített kötet. A kiadói címfedelet Jaschik Álmos tervezte. Nyomtatta a Stephaneum Nyomda és Könyvkiadó Rt. Budapesten. Könyvkötői félvászon kötésben lévő példány, a címfedélre kasírozott, eredeti, feliratozott, kiadói címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel és hátlappal, néhány oldalon ceruzás jelölésekkel és aláhúzásokkal, hiánytalan állapotban. A szerző, Prohászka Ottokár (Nyitra, 1858. október 10. – Budapest, 1927. április 2.) római katolikus pap, egyházi író, politikus, a székesfehérvári egyházmegye püspöke (1905-27). Prohászka a 20. század eleji magyar egyháztörténet és politika egyik legnagyobb hatású és legvitatottabb személyisége. Egyrészt a hazai keresztényszocializmus és a liberális, az egyház megújulását, demokratizálódását sürgető mozgalmak legfőbb hangadója volt; másrészről élesen bírálta a modern polgári gondolkodókat és új kulturális áramlatokat. Politikai nacionalizmusa a korban egyre nagyobb teret nyerő antiszemitizmustól sem volt mentes, támogatója volt az 1920-as numerus clausus törvénynek.
A Diadalmas világnézet-nek ugyanaz a keletkezéstörténete, mint az Isten és a világ-nak, s a Föld és Égnek: a Magyar Sion-ban megjelent cikksorozatnak könyvkiadása. Azonban ennek a könyvnek a két másikkal szemben az a sajátossága, hogy nagyobb méretű átdolgozás nyomait viseli. Egészen új a fölséges előszó. Az első 20 fejezet a Magyar Sion 1902-i évfolyamában jelent meg Két világnézet címmel; a könyvalakban itt-ott csekélyebb retusirozás nyomai észlelhetők. A XXI-XXIII. fejezet a Magyar Sión 1903-i évfolyamában Egyház és modern világ címmel megjelent cikkeknek ugyanolyan jellegű lenyomata; a XXL fejezet azonban a cikk végéről a könyvben előre került és több bővítést meg simítást kapott. A XXIV. és XXV. fejezet a Magyar Sión 1899-i évfolyamában A XX. század szociális irányzata címmel megjelent cikknek irodalomtörténetileg nem érdektelen átdolgozása: néhány bekezdés kimaradt; helyükbe egészen új részek jöttek, melyek a jelen fejezet-címekben kifejezett vezérgondolatokat voltak hivatva jobban kiemelni. Némely megmaradt rész enyhe átdolgozásban részesült.
Leütési ár:
11.000 Ft
Licitek száma: 8