Szépirodalmi Könyvkiadó(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 464 oldal
Kor és pálya
22 cm x 16 cm
2025-05-18 20:00
[Budapest], 1956, Szépirodalmi Könyvkiadó (Budapesti Szikra Nyomda), 464 p., ill.
Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Kor és pálya c. sorozatban számjelzés nélkül megjelent mű. Így éltünk Pannóniában. Írta: Bernáth Aurél. A címlapon a szerző, Bernáth Aurél tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Sz. J.-nek régi barátsággal, Bernáth Aurél". Színes és fekete-fehér képekkel illusztrált, valamint tartalom- és képjegyzékkel kiegészített kötet. A betűket Kálmán Klára rajzolta. Nyomtatta a Budapesti Szikra Nyomda. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány, aranyozott monogrammal díszített címfedéllel, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, modern előzéklapokkal, a kiadói selyemszalag könyvjelzőre utólagosan ráragasztott, Balaton helyszínrajzát és Kaposvárt ábrázoló papírlappal, hiánytalan állapotban. A kötet szerzője, Bernáth Aurél (Marcali, 1895. november 13. – Budapest, 1982. március 13.) festőművész, grafikus, művészpedagógus, művészeti szakíró. Az ifjú Bernáth Rippl-Rónai Ödön tanácsára kezdett el festészettel foglalkozni, akivel Kaposvárott ismerkedett meg. Később Nagybányán tanult tovább, Réti István és Thorma János festőművészek irányítása alatt. 1921-ben Bécsbe költözött, ahol expresszionista és absztrakt stílusban kezdett alkotni. Kapcsolatba lépett Kassák Lajossal és az aktivistákkal is. 1926-ig élt Bécsben és Berlinben. 1928-tól rendszeresen kiállított a Műcsarnokban és az Ernst Múzeumban. Az 1930-as években visszatért a nagybányai festőiskola tradícióihoz. Festészetére egyre inkább a nagybányai hagyományokon alapuló impresszionista stílus vált jellemzővé.
Az emlékiratokban gazdag magyar irodalmat eredeti és különleges szépségű művel gyarapítja Bernáth Aurél. Ez a mű, a Kor és Pálya címmel három kötetre tervezett visszaemlékezés első, önálló kötete. Hatvan esztendő távlatából idézi fel a művész gyermekkorának és ifjúságának elsüllyedt világát, a családot, a szűkebb hazát, a somogyi tájat, a Balatont, a keszthelyi iskolai éveket, a serdülő lélek egész életre elhatározó élményeit, a piktúrával való találkozást Kaposváron, s idill és irónia fonódik össze a tökéletes mondatok eleganciájával megfogalmazott képben.
Az Így éltünk Pannóniában teli fényben ragyogó, megelevenített emlékezet, mélységes kultúrával átitatott önarckép, az "idillikus pannon" környezetből kinövő lélek érzékeny rezzenéseinek, fejlődésének hajszálfinom rajza, egy nagy művész festészetéhez méltó, irodalmi ajándéka. S ezt az ajándékot, az elmúlt évek egyik legjelentékenyebb irodalmi alkotását, a fiatal Bernáth Aurél első képeinek, korabeli Rippl-képeknek, és számos kedves dokumentumnak, továbbá a művész mostanában készített illusztrációinak gondos kivitelű reprodukciójával együtt veheti kézbe az olvasó.
Leütési ár:
11.100 Ft
Licitek száma: 42